• MODA YAPI

logo

02 Nisan 2020

Yalvaç MYO kadın akademisyenlerinden iki kitap

Okulların corona virüs tedbirleri kapsamında kapalı olduğu şu günlerde ISUBÜ Yalvaç Meslek Yüksekokulu’nun kadın akademisyenlerinin iki ulusal yayınevinden kitapları piyasaya çıktı.

 

GASTRONOMİ ALANINDA BİR İLK: “Temel Bilgilerle Mutfak Ürünleri ve Örnek Reçeteler” 

İlk olarak, Turizm Rehberliği Bölümü öğretim elemanları Öğr.Gör.İpek ÜNAL ve Öğr.Gör.Dr.Hatice SARI GÖK’ün editörlüğünü yaptığı “Temel Bilgilerle Mutfak Ürünleri ve Örnek Reçeteler” kitabı, Türkiye’ de alanında örnek teşkil eden bir kitap olarak okuyucuların istifadesine sunuldu. Alınan bilgiye göre, söz konusu kitap, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Uygulamalı eğitimde  “Ortak Akıl” düşüncesi ile yola çıkarak hazırlandı. Türkiye’nin uygulamalı eğitime dayalı konsept üniversitelerinden birinde görev yapmanın bilinci ile hazırlanan kitapta sektörde her biri alanında kendini kanıtlamış Executive Chefler ve çok değerli akademisyenlerin bir araya geldiği kaydedildi. Bir yılı aşkın bir süredir hazırlık çalışmaları sürdürülen bu kitap ile Gastronomi, Aşçılık ve Yiyecek-İçecek Bölümlerindeki Mutfak Ürünleri dersine kaynak üretildiği ifade edildi.

Osmanlı Mutfak Kültürü ile başlayan kitapta her bölüm akademisyenler tarafından titizlikle araştırılarak yazılırken ve şefler tarafından hazırlanan orijinal reçeteler eklenerek kitap zenginleştirildi. Bu alanda bir ilk olan bu akademik kitap, gastronomi ve mutfak sanatları, aşçılık ve yiyecek-içecek bölümlerinde eğitim gören öğrenciler ve alanın akademisyenleri için mutfak atölyelerinde uygulama imkânı bulacakları temel bir eser özelliği kazandı. Nobel Yayınları’ndan çıkan kitabın editörleri Yalvaç MYO öğretim görevlileri İpek ve Hatice hocalarımızı kutluyor, çalışmalarının devamını diliyoruz.

 

DR.HATİCE ÖZCAN’DAN FARKLILIK YÖNETİMİ ve KURUMSAL İLETİŞİM Kitabı

Yalvaç Meslek Yüksekokulu’nda bu hafta yayına giren ikinci kitap da, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Hatice Özcan’ın “Farklılık Yönetimi ve Kurumsal İletişim” kitabı oldu.

Kitabın şirketlerin farklılık yönetimi uygulamaları ve kurumsal iletişim departmanlarının bu uygulamalardaki rolleri ve sorumlulukları ile ilgili bilgiler sunduğu kaydedildi. Üç bölümden oluşan çalışmada, farklılık yönetimi ve kurumsal iletişim ilgili teorik bilgiler verilmesinin ardından uygulama aşamasına ait verilerin detaylı olarak sunulduğu belirtildi. Türkiye’de sektörlerinin en büyük firmalarının yöneticileriyle yapılan yüzyüze görüşmelerin sonuçları paylaşıldı. Araştırmada, Türkiye’deki önemli firmaların cinsiyet konusunun yanı sıra yaş, engellilik, kültür ve beceriler gibi farklılıkları dikkate aldığı ve bu farklılıklara yönelik çeşitli uygulamaların geliştirildiği tespit edildi. Yazar Özcan’ın, Kurumsal İletişim departmanlarının farklılık yönetimi uygulamalarının kurum içinde ve kurum dışında iletişiminin yapılması, konuyla ilgili algının yönetilmesi, farklılık yönetimi projelerinin geliştirilmesi, kapsayıcı bir iş ortamının yaratılması gibi birçok konuda önemli roller üstlendiğini vurgulayan kitabı Çizgi Yayınevi’nden piyasaya sunuldu. Hatice Özcan hocamızı kutluyor, çalışmalarının devamını diliyoruz.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.