• İYİ Parti Yalvaç Mustafa Kodal
  • MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

20 Mayıs 2021

Ceylan derisi üzerine yazılmış tevratlar yakalandı

Jandarma ekipleri, Konya-Isparta karayolu üzerinde yapılan operasyonda, Çetince Köyü mevkiinde yakalanan bir araçta, tarihi niteliği olan ceylan derisi üzerine yazılmış tevratlar ve parşömen ele geçirdi.

Jandarmadan konuyla ilgili olarak yapılan resmi açıklama şöyle:

“Isparta İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar neticesinde, Konya ilinde ikamet eden N.Y. (52) ve E.Y. (43) isimli şahısların ellerinde bulundurdukları tarihi eserleri Isparta il ve ilçelerinde satmak amacıyla müşteri aradıkları bilgisi alınmıştır.

18 Mayıs 2021 günü icra edilen operasyon neticesinde, şüphelilerin içerisinde bulunduğu otomobil, Yalvaç ilçesi Çetince Köyü mevkiinde yakalanmış olup araçta yapılan aramada, ceylan derisi üzerine İbranice dilinde yazılmış (5) adet Tevrat ve (1) adet parşömen ele geçirilmiştir.

Yakalanan (2) şüpheli hakkında Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa Muhalefet suçundan adli işlem başlatılmış olup ele geçirilen tarihi eserlere müze müdürlüğüne teslim edilmek üzere el konulmuştur.

Isparta İl Jandarma Komutanlığı, ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini korumaya yönelik faaliyetlerini kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.