• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Yargıdan Tekin Bayram’a demokrasi dersi

Yargı, gazetemizin Tekin Bayram’a hakaret ettiği iddiasıyla verilen cezayı önce bozdu, ardından da beraat kararı verdi.

Yargı bu kararlarla, Tekin Bayram’a adeta demokrasi verdi ve “Yöneticiler eleştirilere hoşgörülü olmalı” dedi.

17.12.2012 ve 14.01.2013 tarihlerinde yapmış olduğumuz iki haberden dolayı Tekin Bayram gazetemizi mahkemeye vermiş ve 2014 belediye seçimlerinin hemen öncesinde sonuçlanan davada gazetemiz hakaret suçundan cezalandırılmıştı.

Gazete olarak Yargıtay’a temyize götürdüğümüz dosya, 06. 11.2017 tarihinde karara bağlandı ve mahkumiyet kararı bozuldu.

Yargıtay 18. Ceza Dairesi tarafından değerlendirilen dava dosyasının gerekçeli kararında, “Kamu görevlileri veya sivil vatandaşa yönelik her türlü ağır eleştiri veya rahatsız edici sözlerin hakaret suçu bağlamında değerlendirilmemesi” gerektiği belirtilerek, “kendilerine belirli idari yetkiler verilmiş görevlilerin, sözlerine ve eylemlerine getirilen eleştirilere daha fazla hoşgörü göstermeleri gerektiği” vurgulandı.

Yargıtay, gazetemizin haberlerinde hakaret unsuru olmadığını belirterek kararın bozularak davanın yeniden görülmesine hükmetti.

Bu kararın ardından, Yalvaç Asliye Ceza Mahkemesi’nde 16 Ocak Salı günü dava yeniden görüldü. Gazetemizi temsilen Av. Derya Demirkılınç’ın katıldığı duruşmaya Tekin Bayram yalnız katıldı.

Duruşma sonunda, mahkeme Yargıtay kararını ve Avukat Derya Demirkılınç’ın taleplerini göz önüne alarak söz konusu haberlerle ilgili olarak gazetemizin beraatına karar verdi.

Görev süresi boyunca gazetemizi çeşitli baskı yöntemleri ile sindirmeye çalışan, yukarıda belirtilen davaları seçimlerde siyasi malzeme yapan Tekin Bayram, yargıdan bir demokrasi dersi almış oldu.

2014 belediye seçimleri öncesi, 18 Mart 2014’te gazetemizin mahkumiyet kararı almasının ardından, akşam Kanal 3 Televizyonu’nda katıldığı canlı yayında, “Malum gazeteyi hakkımda yalan yazdığı için mahkum ettirdim” diyerek kamuoyunu yanıltmaya çalışan Bayram’a en iyi yanıtı Türk adaleti vermiş oldu.

Davaya konu olan haberlerden biri, şu an FETÖ’den dolayı tutuklu olan İşadamı Bahattin Şenol tarafından Leblebiciler Mahallesi’nde yapılan inşaat ve Tekin Bayram’ın yaptırdığı 18. madde uygulamasıyla Aykut Araç (Foto Alper)’ın mağdur olduğunu iddia ettiği imar düzenlemesiyle ilgili idi. İkinci haber de, kanuni dayanağı olmadan alınan evsel katı atık bedeli ve su ücretlerine yapılan aşırı zamma yönelik haberdi.

Özyalvaç olarak, Yalvaç’ın ve Yalvaçlı’nın hakkını, yasal çerçevede savunmaya, sorumluları eleştiri sınırları içerisinde değerlendirmeye devam edeceğiz.

Herkesin demokrasiye ve yüce yargıya saygı duyması dileğiyle kararın hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.