• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Aralık 2019

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ desteğiyle hayatları değişti

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uygulamış olduğu çeşitli projeler girişimci çiftçilerimizin hayatını değiştiriyor.

Uygulanan bu projelerin en önemlilerinden olan Genç Çiftçi Projesinden Isparta’da 2018 yılında Arıcılık 16, Büyükbaş (Sığır) 95, Yem Bitkisi (Çok Yıllık)  3,  Kanatlı 7 Küçükbaş  (Koyun) 30, Mantarcılık 20, Örtüaltı 10, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2, Büyükbaş (Manda) 3 üretici olmak üzere toplam 183 kişi yararladı ve 5.490.000,00 TL destekleme ödemesi yapıldı.

Komşu ilçemiz Şarkikaraağaç’a bağlı Beyköy Köyü’ne,  İstanbul ve Ankara’dan gelip yerleşen,  bundan sonra neler yapabiliriz diye kafa kafaya verip düşünen,  bu konuda köylerinde yaşayan gençlerle beraber değişik alternatifler üzerinde değerlendirmeler yapan üreticilerimiz Yunus Şahin ve Mevlüt Daldal bu desteklerden faydalanan iki örnek girişimci.

Bu iki genç çiftçimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Genç Çiftçi Projesi’ni duyar ve internetten araştırırlar. Araştırmalarının sonunda Kanatlı (Gezen Tavuk) projesini yapmaya karar veren iki kafadar İlçe Müdürlüğü’nün yolunu tutarlar.

İlçe Müdürlüğünde gerekli görüşmeleri yaptıktan ve bilgileri aldıktan sonra başvuru için gerekli olan belgeleri hazırlayıp Şubat 2018 tarihinde kuruma müracaat ederler ve sonuçları beklemeye başlarlar.

Haziran 2018’de sonuçların açıklanması ile iki arkadaş da hedeflerine ulaşır ve Genç Çiftçi Destekleme Projesi’nden Kanatlı (Gezen Tavuk) çiftliği kurmak için 30.000 TL destek almaya hak kazanırlar.

Bu aşamalardan sonra hızlı bir şekilde işlere koyulan iki arkadaş ayrı ayrı iki tane çiftlik için kısa sürede inşaat aşamasını bitirirler ve 2018 yılının ekim ayında tavukları kurdukları çiftliğe getirirler. Çiftlik hazır hale gelince 16-18 haftalık olan 500 adet yarka (tavuğun yumurtalamadan önceki son hali) tavuklarını alıp üretime başlayan genç çiftçilerimiz 20. haftada ilk yumurtalarını almaya başlarlar.

Yumurtaların doğal olması için özen gösteren üreticilerimiz yem olarak organik gezen tavuk yemi kullanıp, aynı zamanda da arazide sürekli gezdirerek yeşil ot yemesini sağlamaktadırlar.

Bir tavuğun günde bir defa yumurtladığını dile getiren gençler, üretimden oldukça memnun olduklarını, elde ettikleri yumurtaların büyük bölümünün paketleme tesislerine verip o şekilde piyasaya sürüldüğünü ve az bir kısmının ise perakende olarak pazarlandığını söylediler.

Sağlıklı bir tavuğun ortalama 20 ile 95 haftalar arasında en verimli dönemi olduğunu anlatan üreticiler,  96.  haftadan sonra verimden düşmeye başlayan tavukları elden çıkardıklarını ve bunları da Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan tesislerde kesime vererek değerlendirdiklerini ifade ettiler.

İlk yılın muhasebesini yapan üreticiler, büyükşehirlerden gelip köyde üretmenin tadını aldıklarını ve bu tür düşüncesi olan herkese tavsiye ettiklerini dile getirdiler.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.