• MODA YAPI

logo

“DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ” EDEBİ METİN YAZMA YARIŞMASI SONUÇLANDI

Atatürk Anadolu Lisesi’nde, Prof.Dr. Zafer Karaer hocamızın desteğiyle düzenlenen edebi metin yazma yarışmasının sonuçlandığı açıklandı.

Konuyla ilgili olarak Atatürk Anddolu Lisesi’nden şu açıklama yapıldı:

“Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden emekli olan Sayın Prof. Dr. Zafer KARAER hocamız, geçen yıl kütüphanemize kitap bağışında bulunmuştu. Bu vesileyle tanışmış olduk kendisiyle. Bu eğitim-öğretim yılında da okulumuza gelerek hem kitap bağışında bulundu hem de kendi üniversitesinde düzenlediği “Düşünenlerin Düşündürdükleri” adlı bir yarışmadan bahsetti. Böyle bir yarışmanın, bizim okulumuzda da düzenlenmesi fikri doğdu ve “Düşünenlerin Düşündürdükleri” adlı edebi metin yazma yarışmasını okulumuzda düzenledik. Bu yarışmaya 40’a yakın başvuru oldu. Edebiyat zümremiz ve Sayın Zafer Hocamız tarafından, gelen eserler tek tek incelendi ve dereceye giren öğrencilerimize ödülleri Sayın Prof. Dr. Zafer KARAER tarafından takdim edildi.

Sayın Prof. Dr. Zafer KARAER’e, Okul İdaremize, Türk Dili ve Edebiyatı Zümremize ve yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Dereceye Giren Öğrencilerimiz:

  1. “Hayatımın Melodisi” adlı eseriyle 11/C sınıfından Damla ŞEKERCİ,
  2. “Güzel Ülkemin Sorunları” adlı eseriyle 11/D sınıfından Mehmet KARA,
  3. “Bir Cümleye Sığmayan” adlı eseriyle 11/D sınıfından Melek Zübeyde TAN.

Mansiyon Ödülleri:

– “Hayat” adlı eseriyle 11/B sınıfından Refik Can SANCAR,

– “İnternetle Birlikte” adlı eseriyle 11/A sınıfından Mürüvvet Gül ÇELİK.

 

 

DÜŞÜN! KENDİN OL!

Bugün benim için en güzel günlerden biri idi. Günü güzel yapan, unutulmaz kılan ve hayatımda iz bırakan yaşanmışlık; güzel memleketimin en önemli eğitim öğretim yuvalarından Yalvaç Atatürk Anadolu Lisesi’nde okul idaresi ve edebiyat zümre öğretmenleri ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ” Edebi Metin Yazma Yarışması sonuçlarının ilanı ile ilgili düzenlenen törendi.

Tablo o kadar güzeldi ki; özlemişim öğrencileri, bana bakan gözlerini, yıllar sonra çok sevdiğine kavuşan biri gibi, yaklaşık 6 yıllık emeklilik süresince ilk defa öğrencilerle kucaklaşmıştım.

Sanki 40 yıllık derslere girmemiş, kongre, konferanslara katılmamış, yeniden başlıyormuş gibiydim.

Çok heyecanlıydım, tarifi çok zor duygu yoğunluğu yaşadım.

Öncelikle bu yarışmanın gerçekleşmesini ve yukarıdaki duygu dolu anları yaşamamı sağlayan başta Yalvaç Atatürk Anadolu Lisesi’nin sevgili müdürü Bayram ELMAS olmak üzere, sevgili Tuncay YERLİKAYA, sevgili Ali DÜZTEPE, sevgili Seda DOĞRU, sevgili Ayşe KAYHAN AKBAŞ ve sevgili Seher YERLİKAYA öğretmenlerime, kardeşlerime ve yarışmaya katılan katılmayan, dereceye giren giremeyen tüm sevgili öğrencilerime, ayrı ayrı gönülden teşekkür ediyorum.

Yarım asırlık eğitim öğretim geçmişimde öğrendiğim; en önemli öğretilmesi gerekenin DÜŞÜNME olduğu, en konsantre düşünmenin ve düşünme ürünü bilginin YAZMAYLA gerçekleşebileceği, yazmak için ise elbette OKUMAK gerektiğidir. Bu durumu ve ötesini Hz Mevlana ne kadar güzel söylemiştir: “Okumayı öğrendim, okuma yazmayı, yazma da kendimi öğretti.” Düşünen okuyan ve yazan bir insan, kendini de tanıdıktan sonra, yani bilinçlendikten sonra; o ne yaptığını bilen, hayatı sorgulayan, her işinde içinde bulunduğu durumu muhakeme edebilen, tabii ki gideceği yolu en doğru seçebilendir. Bununla ilgili sevdiğim en güzel sözlerden biri Sokrates’e ait olan “Sorgulanmamış hayat, yaşanmaya değmez”, bir diğeri ise Einstein’in ” Evrende en büyük ziyan sorgulama yeteneğini yitirmiş beyindir”… İşte; iyi insan (sorgulayan, muhakeme yapan, cesaretli, adaletli, işinin hakkını veren, empati yapan, ötekileştirmeyen, diğerkâm olan, doğru, dürüst, liyakat sahibi, sevgi dolu yürekli gibi…) olmaya giden yol düşünme okuma, yazma ve sorgulamadan geçeceğidir. Sorgulamanın

ilki; BEN KİMİM? İkincisi NİÇİN VARIM?..

Unutulmamalıdır ki; Yolun süsü, rengi ise sevgidir. Bununla ilgili ayrı bir paragraf açmak gerekir.

Sevgi dolu bol düşünmeli, okumalı, yazmalı, sorgulamalı ve bunların getireceği başarılı günler, katma değerler ve bu başarıların ülkemize yansımasını umuyor, diliyorum.

En içten selam ve sevgilerimle hepinizi kucaklıyorum.

NOT: Bu yarışmayı aynı isimle Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde yaklaşık 20 yıl düzenledim. Ve bu edebi metinlerden derleyip “DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ” kitabı mesleğimizin dünyada 250. yılına ve ülkemizde Meslektaşımız Milli Şair Mehmet Akif ERSOY’ un 75. Ölüm yılı nedeniyle ülkemizde ilan edilen Mehmet Akif Ersoy yılına ithafen yayımlanmıştır.

Prof.Dr. Zafer KARAER

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.