• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

DSİ’DEN GÜLÜN BAŞKENTİNE BİR GÖLET DAHA

DSİ Isparta iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Isparta ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Isparta ilimiz de nasibini aldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.” dedi.

 

Eğirdir Sarıidris Gölet’i Tamamlanarak Su Tutuldu

Isparta Eğirdir Sarıidris Gölet’inin tamamlanarak su tutulduğunun müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, “‘Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen Sarıidris Göleti’nde depolanacak su ile 860 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır.” dedi.

 

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 28,5 metre ve 830.000 m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Eğirdir Sarıidris Göleti’nin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacak. Projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1.290.000 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, “Son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.