logo

05 Kasım 2022

CHP İlçe Başkanı Arı’dan da Müftüye Tepki

Geçtiğimiz hafta yaşanan Müftü Ömer Can’ın WhatsApp paylaşımı iddiasıyla ilgili olarak CHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Arı da bir basın açıklaması yaptı.

Arı’nın açıklaması şöyle:

“Yalvaç müftüsü Ömer Can’ın sosyal medyasında yaptığı paylaşımda Türkiye Cumhuriyetinin tapusu Lozan antlaşmasının yüz yıllık dayatmasının sona ereceğini savunan, bu ülkenin en cahil veya ard niyetli vatan hainlerinin savunduğu düşünceleri dile getirerek halkımızı bölmeye ve kışkırtmaya çalışmıştır. Aslında CİMER’e sorulan bu sorunun yanıtında, Lozan antlaşmasını hiçbir gizli maddesinin olmadığı ve yüz yıllık bir zamanda da antlaşma hükümlerinin sonlanmayacağını resmi olarak açıklamıştır. Müftünün büyük hadsizliği ise Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük devlet adamı MUSTAFA KAMAL ATATÜRK’e put demesi, ATATÜRK’Ü sevenleri de putperestler olarak nitelemesidir. Cehaletin bu kadarına ne söylense az. Yalvaç müftüsü, Türk halkının beyninden, gönlünden ATATÜRK sevgisini silmek mümkün değildir. O sevginin saygının temelinde ATATÜRK’ün Türk Milletine yaptığı hizmetler, devrimler yatmaktadır. Tarihi kadir mısıroğlu gibi “Yunan kazansaydı daha iyi olurdu” diyen yalancı, sözde tarihçilerden öğrenmek yerine Halil İnalcık gibi, İlber Ortaylı gibi, Sinan Meydan gibi gerçek tarihçilerden öğrenseydin işgal ettiğin makama daha çok yakışırdın. Yalvaç’ Müftüsü, sana bilgim dahilinde, anlatmaya çalışayım: 15 Mayıs 1919 yılında Yunan İzmir’i işgal ettiğinde Yalvaç’ın kaymakamı, belediye başkanı, müftüsü, eşraf ve esnafları dilekçe göndererek bu işgali şiddetle kınamışlardır. Kurtuluş savaşımızı da desteklemişlerdir. Müftü, sana birini soracağım eminim hiç duymamışsındır. Yalvaçlı Ömer Vehbi Efendi (1870-1927) kimdir bilir misin? Bu saygıdeğer kişi Yalvaç Müderris mahallesi doğumlu, ilk eğitimlerini Yalvaç’ta almış sonra Konya’ya gitmiş yüksek eğitimini orada tamamlayarak Konya müftüsü olmuştur. 23 Nisan 1920’de açılan meclise Konya Milletvekili olarak katılmış, ilk şerri işler bakanımızdır. 1 Kasım 1922 tarihinde saltanatın kaldırılmasında bakan olarak onun imzası vardır. Değerli bir vatanseverdir, rahmetle, saygıyla anıyoruz. Yalvaç’ımız böyle değerli tarihe sahip, gurur duyduğumuz memleketimizdir. Sen gelmişsin burada, halkımızı kışkırtmaya çalışıyorsun, ATATÜRK’e put diyorsun milyonlarca ATATÜRK sevenlerine putperest diyorsun. Bizler de senin bulanık, çamurlu zihin yapını şiddetle kınıyoruz, söylediklerini asla kabul etmiyoruz. Son olarak Akparti ilçe başkanına soruyoruz, bu kışkırtıcı provakatör ne zaman görevden alınacak? Gerçek olmayan konularda veya devletimizin olması gereken konularında müjde, müjde diye halkımıza söylediklerinize kimse inanmıyor, bu müftü Yalvaç’tan giderse bunun müjdesini bekliyoruz. Mhp ilçe başkanının müftüyü eleştirmesi doğru olmuş, ama cumhur ittifakının Yalvaç müftüsü hala görevde, iki satır yazmakla olmuyor. Açıklamanın sonunda CHP ile ilgili söylediklerinde doğru değil, bu müftü konusu ile ilgili değil.”

 

MÜFTÜ ÖMER CAN: “Böyle bir paylaşımım olmadı”

Öte yandan, Müftü Ömer Can, konuyla ilgili olarak ulusal basına yaptığı açıklamada, ”Bu söylenen tamamen yalandır, iftiradır. Böyle bir paylaşımım olmadı, kuyumu kazıp üzerime oynamaya çalışanlar var. Daha evvel de hakkımda algı yapılmaya çalışılan benzer olaylar yaşandı, haberler çıktı.” dedi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.