• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

22 Ocak 2017

CHP’li İrfan Bakır’dan seralar için bir önerge daha

CHP Isparta Milletvekili, hemşehrimiz İrfan Bakır, ilçemiz ve ilimiz genelinde seraların yaşadığı kar afeti nedeniyle ikinci kez soru önergesi verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesi şöyle:

“Isparta İlimize bağlı Yalvaç İlçemizin özellikle Bahtiyar, Bağkonak, Kurusarı, Koruyaka ve Çetince köylerimizin yanında Sütçüler ilçemize bağlı Şeyhler, Melikler, Çandır, Sipahiler, Yeşilyurt köylerimizde kar yağışı sonucu üreticilerimizin seraları büyük zarar görmüştür. Domates, salatalık, biber üretilen yaklaşık 4000 dekar seranın 3600 dekarında ciddi hasar tespit edilmiştir. Bunların hepsi 2015 ve 2016 yıllarında yapılan seralardır. Yıkılan seraların enkazdan çıkan kullanılabilir malzemesi %10 civarındadır. Bunları kullanarak tekrar sera yapmak, yeniden yapmaktan daha maliyetli olmaktadır. Fidan için firmalarla avans verilerek anlaşmalar da yapılmıştır.

Ayrıca Ocak ayındayız, Nisan ayına kadar bunların yapılması gerekmektedir. Seraları yapacak ekibin bulunması da oldukça zordur. Bunlar hangi parayla ve nasıl yapılacaktır? Köyden kente göçün önüne geçilmesinde büyük faydası olan tarım üretimini desteklemek ve çiftçilerimizin emeklerine sahip çıkma anlamında:

1- Vatandaşlarımızın zararını karşılamak veya en aza indirmek için destek vermeyi düşünüyor musunuz?

2- Krediyle yapılan ve ödemeleri devam eden bu seraların, kredi borçlarının ertelenmesi hususunda bir çalışma yapmayı uygun görür müsünüz?”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.