• MODA YAPI

logo

03 Ağustos 2022

TOKİ’ye arsa tahsisi ve müracaat yine meclis gündemine alınmadı

Yalvaç’a TOKİ sosyal konut projesi müjdesi verilmesinin üzerinden iki belediye meclisi toplantısı geçmesine karşın, halen daha arsa tahsisi ve TOKİ’ye müracaat konusunun meclis gündemine gelmemesi endişe yaratıyor.

Yalvaç Belediye Meclisi’nin oldukça kısır gündemli Ağustos ayı meclisi 2 Ağustos Salı akşamı saat 20.00’de yapıldı. Toplantıda Sofular ve Bağlar Mahallesi’nde yapılan ve yıllardır atıl bekleyen mahalle evlerinin muhtarlıklara devri konusu görüşüldü. Masrafları belediyeden karşılanmak kaydıyla mahalle evlerinin muhtarlıklara tahsis edilmesi, İyi Partili Ali İnce ve Bağımsız Üye Osman Köse’nin red oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

Belediye Başkanı makam şoförünün sözleşmeli kadroya alınması teklifi meclisin oy birliğiyle kabul edilirken, Yalvaç TSO’nun yapacağı anaokulu için istenen imar değişikliği düzenlemesi de meclisten geçti.

TOKİ sosyal konut projesiyle ilgili müjdeler havada uçuşurken, Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç de geçtiğimiz hafta belediyeye yaptığı ziyarette 396 konutluk TOKİ projesi için belediyenin meclis kararı almasını beklediklerini açıklamıştı. Tüm bunlara karşın, TOKİ’ye arsa tahsisi ve müracaatı konusunun halen daha meclis gündemine alınmaması, kafalarda sosyal konut işinde problem olabileceği ya da gecikme nedeniyle yine bir sorun yaşanabileceği endişesi yaratıyor. Diğer yandan, gelen bazı kulis bilgilerine göre MHP’li bazı belediye meclis üyelerinin Başkan Tütüncü tarafından TOKİ’ye söz verilen arsayla ilgili daha önce gerçekleştirilen kamulaştırma çalışmaları nedeniyle hukuki sorun yaşanmasından endişe ettikleri ve gelecek teklife RED oyu vermeyi düşündükleri için konunun meclis gündemine gelmesinin geciktiği iddia ediliyor. Aynı endişeyi muhalefetteki üyelerin de taşıdıkları ve bu yüzden onların da kabul oyu vermek konusunda tereddütlü oldukları duyumları alınıyor. Söz konusu arsanın kamulaştırılmadan önceki sahiplerinin dava açması durumunda yaşanabilecek gecikmeler ve davayı vatandaşların kazanması halinde oluşabilecek zararlardan etkilenmek istemeyen meclis üyelerinin, bu riske girmekten kaçındıkları da gelen duyumlar arasında.

Vatandaşlar da, yaşanan gecikmelerden dert yanarak, “TOKİ konusunda yıllardır vatandaşın talebini duymazdan gelen belediye başkanı, 2019 seçimleri öncesi belediyeden sosyal konut yapacağı vaadiyle bizlerden müracaat topladı. Evlerimize tek tek telefon açıldı, başvurunuz kabul edildi, hayırlı olsun diye. Aradan 3,5 yıl geçti belediyenin OPET arkasındaki alana yapacağı ilan edilen sosyal konutlarla ilgili hiçbir adım atılmadı. Başkanın TOKİ’ye müracaat etmesi için gerek AK Parti İlçe Başkanı, gerekse milletvekilleri Mehmet Uğur Gökgöz ve Recep Özel tarafından bizzat ayağına gidilerek defalarca çağrıda bulunuldu. Bu çağrılara kulaklarını tıkayan Başkan Tütüncü’nün bu tavrı yüzünden, Türkiye’de tek olarak kaymakamlık aracılığıyla Kızılca’daki TOKİ arazisine sosyal konut yapılması için müracaatta bulunuldu. O arazi ile ilgili olarak TOKİ her türlü çalışmasını tamamladıktan sonra, belediye başkanı kendince uyanıklık yaparak TOKİ projesini sahiplenebilmek için belediyeye ait yeri verebileceğini bakana toplantıda sözlü olarak teklif etti. Ama, o sözlerin verilmesinden bugüne kadar bu konuda da herhangi bir adım atılmadı. Başkanın TOKİ’ye vereceğini söylediği araziyle ilgili olarak da hukuki sıkıntılar olduğu söylentileri dolaşıyor, eski arsa sahiplerinin kamulaştırılarak kendilerinden alınan bu yerin amacı dışında kullanımı nedeniyle dava açacakları ve TOKİ işinin ya gecikeceği ya da bu alana yapılmasının mümkün olmayabileceği de konuşuluyor. Yalvaç olarak artık bu konuda yeni bir gecikme ya da hüsrana asla tahammülümüz yok. Yıllarca TOKİ’ye müracaat çağrılarına kulaklarını tıkayan, Kızılca’da yapılması planlanan TOKİ çalışmalarına destek vermeyen, pişmiş aşa su katarak TOKİ projesinin Yalvaç’a kazandırılması başarısını sahiplenmek için sonradan arsa teklif eden ve olmuş işi de bozarak ne olacağı belli olmayan bir yola bu projeyi sokan Başkan Tütüncü’den bir an önce işlemleri bitirmesini bekliyoruz. Sözünü tutamayacaksa Kızılca’daki projenin de kaçırılmasına sebep olmasın, TOKİ’nin önünü artık tıkamasın. TOKİ projesine destek verecekti bunca yıl neden bekledi? Bunca yıl bekleyip destek verdiğini söyledikten sonra halen daha neden bekliyor? Haziran ayında olağanüstü toplanarak alınması gereken meclis kararı ve yapılması gereken müracaat halen daha neden yapılmıyor? Başkan Tütüncü, Milletvekilimiz Süreyya Bilgiç’i de yanıltıyor mu? Zira o geçen hafta meclis kararının alınmasını beklediklerini söylemişti.” yorumlarında bulundular.

 

MİLLETVEKİLİ GÖKGÖZ, OCAK 2020’DE TOKİ’YE MÜRACAAT İÇİN TÜTÜNCÜ’YÜ GÖREVE DAVET ETMİŞTİ

Ak Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, 23 Ocak 2020 tarihinde Ak Parti İlçe Başkanı Alperen Özer ile birlikte ziyaret ettiği Belediye Başkanı Tütüncü’den TOKİ sosyal konutları için müracaat etmesi talebinde bulunmuştu. Yalvaç’taki önemli sorunlardan biri olan konut sorununun çözümü için TOKİ’nin sosyal konut projesi kapsamına ilçemizi dahil ettirdiklerini belirten Gökgöz, çalışmaların hızlandırılması için Başkan Tütüncü’den destek istemişti. TOKİ Başkanı tarafından bir an önce müracaatın yapılmasının istendiğini kaydeden Gökgöz, Başkan Tütüncü’yü bir sonraki haftaya Ankara’ya davet ederek müracaat işleminin yapılmasını istemişti.

Konuyla ilgili gazetemiz tarafından yapılan o haberi okumak için aşağıdaki haber başlıklarındaki linklere tıklayabilirsiniz:

GÖKGÖZ: TOKİ İçin Belediye’nin Desteği de Şart | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Gökgöz’den Tütüncü’ye TOKİ için Ankara’ya davet | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

 

ALPEREN ÖZER EYLÜL 2020’DE BAŞKAN TÜTÜNCÜ’YÜ TOKİ’YE MÜRACAAT İÇİN ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Gökgöz’ün davetinin üzerinden geçen dokuz aya karşın Başkan Tütüncü’nün TOKİ’ye müracaat konusunda herhangi bir adım atmaması nedeniyle, Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer, gündeme geldiğinden bu yana yaklaşık 9 ay geçen TOKİ Sosyal Konut Projesi için henüz adım atmadığını ifade ettiği Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yü başvuru yapılması için gerekli çalışmaları yapmaya davet etmişti.

Konuyla ilgili gazetemiz tarafından yapılan o haberi okumak için aşağıdaki haber başlığındaki linke tıklayabilirsiniz:

ÖZER: ”TOKİ Sosyal Konut Projemiz için Başkan Tütüncü’yü göreve davet ediyorum” | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

 

ALPEREN ÖZER, TÜTÜNCÜ’YÜ TOKİ PROJESİNİN YALVAÇ’A GELMESİNE ENGEL OLMAKLA SUÇLAMIŞTI

Aralık 2020’de de Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer, gazetemize verdiği mülakatta TOKİ konusuyla ilgili olarak Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü’yü adım atmamakla suçlamış, TOKİ Sosyal Konutları’nın programa alınamamasının tek müsebbibinin Halil Hilmi Tütüncü olduğunu ifade etmişti.

Konuyla ilgili gazetemiz tarafından yapılan o haberi okumak için aşağıdaki haber başlığındaki linke tıklayabilirsiniz:

TOKİ BORCUMUZDUR, YETER Kİ TÜTÜNCÜ MÜRACAATI YAPSIN | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

 

MİLLETVEKİLİ RECEP ÖZEL DE TOKİ’NİN GECİKMESİ İÇİN TÜTÜNCÜ’YÜ SUÇLAMIŞ, MÜRACAAT ETMESİ ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

12 Ocak 2021 tarihinde Yalvaç’ı ziyaret eden Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, vatandaştan büyük talep gelen TOKİ konusunda Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’ye son kez bir çağrı yaptıklarını ifade ederek, “Başkan yaklaşık bir yıldır bizim her türlü desteği verdiğimiz TOKİ Sosyal Konutları konusunda ne yazık ki hiçbir adım atmamıştır. Isparta’nın en büyük ilçesi ve en çok konut ihtiyacı olan ilçesi Yalvaç’ta TOKİ’nin konut yapamaması, belediye başkanlarının üzerine düşeni yapmamasından kaynaklanmaktadır.” açıklamasında bulunarak, “Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’ye son kez çağrıda bulunuyorum. Gelsin, bu işi beraberce çözüme kavuşturalım. Eğer yapmayacaksa söylesin, artık başka çözüm de üreteceğiz. Eğer Yalvaç Belediyesi gerekli işlemleri ve müracaatı yapmazsa, Yalvaç Kaymakamlığı üzerinden başvuru yapacağız. Biz, Yalvaçlı hemşehrilerimiz hizmet alırken sıkıntı yaşamasın diye belediyenin bu işe öncülük etmesini istiyoruz, etmezse de çaresiz değiliz. Burada eziyet bize değil, vatandaşa yapılmaktadır.” ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili gazetemiz tarafından yapılan o haberi okumak için aşağıdaki haber başlığındaki linke tıklayabilirsiniz:

Ak Parti Isparta Milletvekili Özel’den TOKİ ve OSB açıklaması | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Özel’in TOKİ çağrısına Tütüncü’den cevap yok | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

 

HALİL TÜTÜNCÜ BAŞVURMAYINCA YALVAÇ KAYMAKAMLIĞI TOKİ’YE MÜRACAAT ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

15 Mayıs 2021 tarihinde Kanal 32’de katıldığı televizyon programında, TOKİ Sosyal Konutları ile ilgili olarak yaşanan süreci kısaca özetleyen Başkan Özer, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün TOKİ’ye başvuru yapmadığını, her türlü işbirliği ve çağrıya duyarsız kaldığını ifade etmişti. Tüm girişimlere rağmen Halil Hilmi Tütüncü’ nün TOKİ için adım atmaması üzerine, “Yalvaç Kaymakamlığı TOKİ Başkanlığı’na TOKİ Sosyal Konutları için müracaatını yapacaktır. Bu hizmet bizim boyun borcumuzdur, yerine getireceğiz.” açıklamasında bulunmuştu.

Konuyla ilgili gazetemiz tarafından yapılan o haberi okumak için aşağıdaki haber başlığındaki linke tıklayabilirsiniz:

Özer: ”Kaymakamlık TOKİ konutları için başvuracak” | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

 

YALVAÇ KAYMAKAMLIĞI 24 MAYIS 2021’DE TOKİ’YE MÜRACAAT ETTİ

Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü’nün TOKİ’ye başvurmamakta direnmesi üzerine, Milletvekili Özel ve İlçe Başkanı Özer’in belirttiği şekilde Yalvaç Kaymakamlığı, Türkiye’de tek örnek olarak kaymakamlık olarak TOKİ’ye sosyal konut yapımı için müracaat bulundu. Konuyla ilgili olarak o gün gazetemize açıklama yapan Alperen Özer, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’ye yaklaşık bir buçuk yıl boyunca, belediye olarak TOKİ’ye başvurması için hem yüz yüze hem de basın üzerinden defalarca çağrıda bulunduklarını belirterek, “Milletvekilimiz Recep Özel’in son olarak Ocak ayında yaptığı uyarıdan da sonuç çıkmaması üzerine, o gün vekilimizin söylediği gibi Yalvaç Kaymakamlığı üzerinden TOKİ’ye müracaatın gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Biz Ak Parti olarak sözümüzün arkasında sonuna kadar duracak ve inşallah TOKİ Sosyal Konutları’nı ilçemize kazandıracağız.” demişti.

Konuyla ilgili gazetemiz tarafından yapılan o haberi okumak için aşağıdaki haber başlığındaki linke tıklayabilirsiniz:

Özer: Yalvaç’a TOKİ için resmi müracaat yapıldı | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Kaymakamlığın TOKİ’ye yaptığı müracaatın bakanlığa havale edildiğini gösteren Isparta Valiliği yazısı da şöyleydi:

TUTULMAYAN SÖZLER KONUSUNDA SİCİLİ KABARIK TÜTÜNCÜ’DEN ARTIK TOKİ SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMESİ BEKLENİYOR

Görevinin dokuzuncu yılında bulunan ve başkanlık döneminin son bir buçuk yılına giren Tütüncü’nün verdiği sözlerin büyük kısmını yerine getirmemesi nedeniyle TOKİ konusunda da endişe yaşanırken, TOKİ konusundaki sözünün gereğini en hızlı biçimde yerine getirmesi bekleniyor.

Yalvaç’ta TOKİ için uzun süredir emek veren Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer ve milletvekilleri tarafından gerçekleştirilen girişimlerle ilgili haberlere aşağıdaki haber başlıklarındaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz:

TOKİ Sosyal Konutları için Ankara’dan güzel haber | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Yalvaç TOKİ arazisinin kadastro sorunu çözüldü | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Yalvaç’a TOKİ 2022 programına alınacak | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

TOKİ’den proje için yer tespiti talimatı geldi | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

TOKİ halihazır haritası tamamlandı | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Alperen Özer’den TOKİ konutları açıklaması | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Yalvaç’a TOKİ, 2022 programına dahil ediliyor | ÖZYALVAÇ (ozyalvac.com)

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.