• MODA YAPI

logo

10 Ekim 2022

Cesur, meclis açılışında hükümete karne notu verdi

TBMM’de yeni yasama yılı başladı ve İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur kürsüde söz aldı ve partisi adına konuştu. İktidarın önceki yasama yılını her sene “KARNE KONUŞMASI” yaparak değerlendiren Cesur, yoksulluktan, Suriyelilere, gıda krizinden zamlara ne varsa bir bir sıraladı.

“Neden sansür bu yasanın kamuoyundaki ismi, çünkü yasaklar, susturmalar var. Neyi susturuyorsunuz, çünkü yoksulluk, enflasyon altında ezilen milyonlar ve yönetilemeyen bir Türkiye var sizinle.” diyen Cesur, bu nedenle karneyi konuşalım dedi ve sıraladı: “Sansür yasasını görüşüyoruz. Çok tartışma var, çünkü yine yasaklar, susturmalar var. Evet her yasama yılı sonunda yaptığım karne konuşmasını yaparak, kim, niye susturuluyor açıklamaya çalışacağım.”

 

KARNEDE NE VAR: “ENFLASYON, PAHALILIK, SURİYELİLER İLE SINANAN TÜRKİYE”

Isparta Milletvekili Aylin Cesur, karneyi sıralarken, önceki yasama yılında Türkiye neler gördü tek tek anlattı: “Milletimizin, enflasyonla, pahalılıkla, geçim darlığıyla, Suriyelilerle sınandığı bir dönemde, İktidarın, 10 aylık ekonomi modeli ile, ilk 8 ayda; ihracatın yüzde 18 artarken, ithalatın yüzde 41, Dış ticaret açığınınsa, yüzde 146 rekor artış gösterdiğini, 8 ayda 73 milyar doları bulduğunu; olanları açıklayamayacağını gören bakanın, Neo-liberal ekonomi düşüncesinden, epistemolojik bir kopuşu temsil eden, heterodoks yaklaşımla açıklamaya çalıştığını gördü.

 

HERKES 1 YILDA EN AZ YARI YARIYA FAKİRLEDİ

Cesur, 1 yılda 8,8’den, 18.5’u geçen dolar kurunu, yani herkesin yarı yarıya fakirlediğini, Merkez Bankası’nın, kayıp 128 milyar dolarına bu yıl, 75 milyar dolar ilave olduğunu, yılın ilk yarısında Kur Korumalı Mevduat’ın maliyetinin çiftçiye verilen mazot desteğinin 12 katı olduğunu gördüğünü anlattı.

 

DÜNYA 5’TEN BÜYÜK DERKEN, DÜNYADA EN YÜKSEK ENFLASYONA SAHİP 5. ÜLKE HALİNE GETİRDİNİZ TÜRKİYE’Yİ

Aylin Cesur; Dünya 5’den büyük diyen iktidarın, müthiş ekonomi modeliyle, 2021 Eylül’ünde % 19,5’luk enflasyonun, TÜİK’e göre bile 4 kat artarak, 83,45’le, dünyada en yüksek enflasyona sahip, 5. Ülke olduğumuzu; enflasyon düşünce düşmesi gereken fiyat artış hızının da artmaya devam ettiğini söyledi.

 

ÖĞRETMEN ATAMASI YAPMASI GEREKEN ATANMIŞ BAKAN, AĞLAMAYIN DEDİ

“Taban maaş için eylem yapan özel okul öğretmenlerine gaz sıkılan, ‘çapulcu’ denilen bir dönemde, Atanamayan öğretmenlere çözüm bulması gerekirken, “Mühendisler de atanamıyor, ama böyle ağlamıyorlar” diyen, atanmış Milli Eğitim Bakanı gördü” diye konuşmasına devam eden Cesur, işsizlik rakamlarının can yaktığını söyledi.

 

İŞSİZLİK ALIP BAŞINI GİTMİŞ, FABRİKA YAPMAYIZ DİYORSUNUZ

“İşsizlik alıp başını gitmişken, icra dosyası 25 milyonu aşmışken, ‘İcradan satılanlar arasında büyükbaş hayvanlar, çiftlikler, fabrikalar varken, çıkıp ‘devletin fabrika kurduğu, fabrikaları arpalıklara çevirdiği zamanlar geride kaldı’ diyen Sanayi Bakanı gördü” diye sözlerine devam eden İYİ Partili Milletvekili Aylin Cesur’un sonraki başlığı çiftçiler oldu:

Cesur’un sonraki başlığı çiftçinin durumu idi: “Artan girdilerle ezilen çiftçilerin halinden de, nasıl kıtlığa düşeceğimizden de haberi olmayan,6 Şeker Fabrikasını 290 milyon dolara sattıktan sonra şekersiz kalınca, 400 bin ton şekeri 300 milyon dolara ithal eden bir iktidarın ‘Biz olmasak, Afrika, Avrupa kıtlık içindeydi.’ diyen; Genel Başkanvekili gördü” diye devam etti.

“Dünyada konut fiyatları ve kiralarda artışın en yüksek olduğu ülkeyken; Aile Bakanlığı verilerine göre, bakımsız, sağlıksız hane sayısının 16 binlere ulaştığı bir dönemde, kiradan yakınan gençlere, ilginç bir videoyla, ‘Kiralık bulamıyorsanız satın alın’ tavsiyesi veren bihaber çevre bakanı gördü” diyerek yüksek konut fiyatları üzerinden eleştirisini devam ettirdi ve ÖSYM’ye yönelik eleştiriye devam etti.

“Son 12 yılda, Meclis’te 16 kez ÖSYM sınavlarının incelenmesini reddetmiş iktidarın, ispatlı KPSS çalınmış soruları nedeniyle görevden alınan ÖSYM Başkanı’ndan sonra Devlet Denetleme Kurulu’nun ve savcılarınsa sessizliğe büründüğünü gördü Türkiye ve Atatürk’ün şahsi mal varlığı ve milletine bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği’nden Atatürk’ün adının silinmeye, kalkışıldığını gördü.” dedi.

Cesur; “Maliyede, KPSS puanı olmayan, 3 yıl uzman yardımcılığı yapmayan 1500 kişinin, bir gecede uzman yapıldığını, en yüksek puanlıların mülakatta elendiğini gördü” diye devam etti sözlerine. Cesur konuşmasına ekonomik yönetimdeki yanlışları sıralayarak devam etti: “90 ülkenin merkez bankası faiz artışına giderken, merkez bankasına faiz indirtildiğini, dünyanın kalanı “büyüme pahasına enflasyonla mücadele” ederken, “enflasyon pahasına büyüme” yi tercih eden ekonomi modelinde, “Nas” açıklamasıyla çetin bir mücadeledeyiz dendiğini, ama G20 ülkeleri arasında faizin en yüksek olduğu ikinci ülke olduğumuzu gördü.”

Konuşmasına enflasyon ve gıda fiyatlarındaki enflasyon rakamları ile devam eden Milletvekili Aylin Cesur: “TÜİK’e göre bile yıllık gıda enflasyonundaki % 93 artışla dünyada en yüksek gıda enflasyonuna sahip 5. ülke; Eurostat verilerine göre, “iki günde bir et, tavuk, yemeye gücü yetmeyenler” listesinde 36 Avrupa ülkesinde ilk sırada olmamıza rağmen, ‘Bir ülke eğer kapıları açıksa; fiyatlar dünya fiyatlarına yakın sürüyor, dünyayı biz doyuruyoruz’ diyen tarım bakanı gördü.” dedi ve işçilerin haline de değindi:

“İşçiye ödenen ücretin katma değerdeki payı 2012’de yüzde 55’den, yüzde 32’ye düştüğünü, şirketlerin milli gelirden aldığı payın son iki senede yüzde 43’den 47’ye yükseldiğini, hala çıkıp, işçinin ekmeğini birlikte yeriz, sanayici ile birlikte yürürüz diyen bakan gördü.”

Aylin Cesur’un sonraki başlığı elektrik ve doğalgaz zamları oldu: “Kayseri’de bir vatandaşın “açız aç! Suriyelilerin karnını doyur, tüp yok, yiyecek ekmeğim yok” diyerek kendini kestiğini; Karadeniz’de doğalgaz müjdesinden bu yana, elektrik ve doğalgaz faturalarının katlanarak arttığını, OECD’de enerji fiyatlarının son 1 yılda en çok yükseldiği ülke olduğumuzu gördü.” dedi.

Sözlerine neden gidiyor sağlık çalışanları diye devam eden Milletvekili Cesur, kendisi cevapladı: “Pahalılık, barınma gibi nedenlerle üniversiteye kayıt yaptıramayanların105 bini aştığını, gençlerin yüzde 73’ünün başka ülke hayali kurduğunu ve maalesef KYK yurtlarında 3 gencimizin intihar ettiğini gördü.

Konya’da görev yaptığı hastanede öldürülen meslektaşımla ilgili yayın yasağı getirildiğini, Horasan Devlet Hastanesi’nde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürünün acil serviste “Çalıştırın hemşireleri çalıştırın. Kırbaçlayın” dediğini, yurt dışına gitmek için başvuran hekimlerin 9 ayda 2 bine dayandığını gördü.”

Böyle bir ortamda halen sansür demenin nedeninin karneden belli olduğunun altını çizen İYİ Partili Cesur; “Sansür yasası böyle bir dönemde zalimliktir” dedi ve Nemrut’a sormuşlar; “nasıl bu kadar zalim oldun?” Cesur, “Kimsenin sesi çıkmadı ondan” demiş! Sesimizi bugün buradan millet adına ve yarın sandıkta milletimizle duyuracağız, susmayacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.