• MODA YAPI

logo

01 Mart 2021

Yönetiminizde Yalvaç 2020’de Neler Kaybetti?

İyi Parti Yalvaç İlçe Başkanı Süleyman Kocabaş, gazetemize özel açıklamalar yaparak, Yalvaç’ ta Cumhur İttifakı ortaklarını kayıkçı kavgası yapmakla suçladı.

Başkan Kocabaş, Yalvaç adım adım erirken gerek Ak Parti İlçe Başkanı’nın gerekse MHP’li Belediye Başkanı ve İlçe Başkanı’nın hizmet üretmek yerine polemikle Yalvaç halkını oyaladıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:

“21 Ağustos 2020 tarih ve 31.220 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da: “ 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’dördüncü bölge il’lerinin; ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise: bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; yararlanır.” denilmektedir.

Bu kararda, Teşvik Uygulamalarında Bölgeler listesinde, Isparta 2. bölgedeki yerinde kalırken, komşumuz Afyonkarahisar 4. bölge, Burdur 3. bölgede yer aldı. Isparta tabi olduğu 2. bölge desteklerinden yararlanmayı sürdürecek.  Isparta’da alt bölge desteğinden yararlanabilecek dört ilçe Şarkikaraağaç, Aksu, Gelendost ve Sütçüler’dir.

Isparta’nın en büyük ilçesi olan Yalvaç’ın bu listede ne yazık ki yeri yok. Yalvaç’ın bölgesel desteklerden yararlanamaması sadece yatırımcıyı etkilemeyecek, Yalvaçta yaşayan herkesi etkileyecek ve kurulacak OSB’nin önüne de bir set olacaktır.

Yalvaç bu listede normal şartlarda yer alsaydı şu an itibariyle 3. Bölge teşvikinden yararlanacaktı (Burdur gibi). Şayet;  Yalvaç yıllardır OSB yapılacak hikayeleriyle oyalanmayıp OSB’si olan bir ilçe olsaydı 4.bölge teşviklerinden (Afyon gibi) yararlanacaktı.

 

Yalvaçlı Yatırımcının Avantajı Neler Olacaktı?

Tablodan görüldüğü gibi;

* Isparta’da Süt ve et üretimi için büyükbaş entegre yatırımlarında 500 Büyükbaş’a teşvik verilirken; Yalvaç’ta 300 Büyükbaşa teşvik verilecekti.

* Isparta’da Süt Et ve damızlık 2.000 Küçükbaşa teşvik verirken; bu teşvik Yalvaç’ta 1.000 küçükbaşa * Kanatlı entegre yatırımlarında Isparta’da ikibin kapasite şartı aranırken Yalvaç’ta bu şart aranmayacaktı.

Bölgesel Teşvik Uygulamalarında da Yalvaç tabloda görüldüğü gibi çok büyük avantajlardan mahrum kaldı.

Durum böyleyken; Yalvaç’ın büyümesine, gelişmesine bilerek veya bilmeyerek engel olanlar kimler?

Yalvaç AK Parti ilçe Başkanı Alperen Özer 05 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklamada: “Biz Yalvaç olarak Yalvaç OSB işini hallettik mi? Sayın Süreyya Sadi Bilgiç’e gidip ne isteyeceğiz?.. Zaten OSB hayata geçmeden, teşvik düzenlemesine Yalvaç’ı almanın bir anlamı yok… Biz OSB’yi hayata geçirememişiz ki, teşvike Yalvaç’ı alsak ne olacak? Başkan Sönmez, bu konuda da bizi değil, gitsin Belediye başkanını sıkıştırsın…” diyor.

“Yalvaç cezalı bir ilçe konumuna düşürülmüştür”

Adeta birbirleriyle kayıkçı kavgası yapıyorlar. Halbuki her iki başkan da Cumhur ittifakının ortağı. Yukarıda açıkladığım gibi Yalvaç “alt bölge desteklerinden yararlanan” ilçe konumunda (OSB’ si olamadan bile) 3.Bölge teşvikinden yararlanacaktı. Kazanan Yalvaç olacaktı. Yalvaçlıya aş iş olacaktı. Ben bunu bilir bunu söylerim. Çünkü; öncelikle, 19 yıldır bu ülkeyi idare eden ama söz konusu Yalvaç olduğunda ona üvey evlat muamelesi yapan AK Parti iktidarıdır.

Isparta’nın en büyük ilçesiyiz diye övünürken, bu özelliğimizi de kaybetmek üzereyiz…

Gerek Organize Sanayi, gerekse Yeni Dericiler Kooperatifi için gerekli yatırımlar, ne siyasi iktidar AKP, ne de yerel iktidar MHP tarafından yıllardır yapılmamıştır. Bunun sonucu olarak da birbirlerine siyasi hasım gibi davrandıkları için Yalvaç cezalı bir ilçe konumuna düşürülmüştür.

Yalvaç ekonomisi yıllara dayalı olarak küçülmüş ve 13 bine yakın hemşerimiz Yalvaç’tan göç etmiştir. Kaybeden ise Yalvaçlı hemşerilerimiz olmuştur.

Halbuki Yalvaç, OSB’si, Yeni Tabakhanesi ve tekstil fabrikalarıyla 3. veya 4. Bölge teşviklerinden yararlanan bir konumda olsaydı, yatırımcıları başka illere göç etmeyen, son 10 yılda Yalvaç köylerinden yaklaşık 13 bin kişinin göç verdiği bir ilçe değil, göç alan bir ilçe konumunda olacaktı. Ama umudumuzu kaybetmeyeceğiz. 2021 yılında Türkiye’de “mutlaka görülmesi gereken sakin şehir“ ünvanını kazanan Yalvaç, Kültürel varlıklarıyla, ekonomisiyle İYİLERİN iktidarı ile yeniden eski günlerine kavuşacaktır.”

Yalvaç SOS veriyor, lütfen polemik üreteceğinize taş üstüne taş koyun…

Türkiye’nin ve Isparta’nın zor durumda olduğunu belirten Kocabaş, Yalvaç’ın durumunun daha da kötü olduğunu ifade ederek, Ak Parti İlçe Başkanı Özer ve Yalvaç Belediye Başkanı Tütüncü’ye şöyle seslendi: “Madem hükümetsiniz, Cumhur İttifakı ortağısınız, polemik yapacağınıza, elinizi çabuk tutun beyler. Yalvaç SOS veriyor, lütfen polemik üreteceğinize taş üstüne taş koyun. Geçen hafta Özyalvaç’ta 14 yılda nüfusumuzun beşte birini kaybettiğimizi üzülerek okudum, vicdanım sızladı. Isparta’nın en büyük ilçesiyiz diye övünürken, bu özelliğimizi de kaybetmek üzereyiz. Ekmeden ürün biçmeye kalkmayın, defaten söylediğimiz gibi organize sanayi, şehir altyapı çalışması, su, kanaĺizasyon, konut yapım planlaması, en önemlisi kadınlarımızın üretime teşvik hamlesi gibi konuları göz ardı etmeyin.

Belediye temel görevlerini yerine getirmeyi unutmamalıdır…

Toplu konut sıkıntımızı ister TOKİ çözsün isterse belediye çözsün, mutlak surette dar gelirli hemşerilerimize pozitif ayrım yapılmalı, sosyal devlet kavramına isabet edecek imkânlar sağlanmalıdır. Bu bağlamda belediye imkanları OSB ve altyapı hizmetlerine seferber edilmelidir. İyi Parti olarak sağduyu ve hakkaniyet hakim olmalıdır düşüncesindeyiz. Belediye temel görevlerini yerine getirerek 24 saat temiz cadde ve sokaklarında güvenle gezilebilen şehir yaşamını sağlamalıdır. Geçtigimiz pazar günü Yakupoğlu Cami önünde bir vatandaşın köpek sürüsü saldırısından son anda kurtarılması gibi olaylar şehrimize yakışmıyor. Bu vesileyle tüm hemşehrilerime selam ve saygılarımı iletiyor, parti teşkilatımıza çay içmeye bekliyorum.”

İlgili haberler.

ALPEREN ÖZER’İN SÖNMEZ’E CEVABININ TAMAMI

 

Sönmez: İttifak ortağıyız, hükümet ortağı değil

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.