• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

05 Aralık 2020

ALPEREN ÖZER’İN SÖNMEZ’E CEVABININ TAMAMI

MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez’in çarşamba günü gazetemize yaptığı açıklamalara, Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı Ak Parti’nin Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer’den cevap geldi.

Başkan Özer, MHP İlçe Başkanı Sönmez’in açıklamalarında kafa karışıklığı yaşadığını düşündüğünü ifade ederek, “Sayın başkan, ittifak ortağı olduklarını, hükümet ortağı olmadıklarını söylüyor. Doğru, hükümet ortağı değiller, hükümetimiz Türkiye’nin doğru yönetilmesi adına gece gündüz çalışarak üzerine düşeni yapıyor. Başkan Sönmez, partisinin yerelde iktidar olduklarını unutuyor, Yalvaç’ta yapılmayan hizmet ve icraatler için, ne yazık ki hiç sorumluluk duymuyor. Başkan Sönmez’e hatırlatıyorum, Yalvaç’ta belediye yönetimi kendi partilerinden, belediye başkanına da bu hususu hatırlatmasında fayda var.” dedi.


CUMHUR İTTİFAKI’NI YEREL SORUNLARLA YIPRATMAMALI

Covid pozitif olduğu halde MHP İlçe Başkanı Sönmez’in açıklamalarına telefonla cevap veren Başkan Özer, Cumhur İttifakı’nın yerel meselelere indirgenerek yıpratılmaya çalışılmasına çok üzüldüğünü ifade ederek, “Cumhur İttifakı’nın ruhunu anlamak, milliyetçi ve memleketçiliğin gereğidir diye düşünüyorum. Cumhur İttifakı’nın ismini yerelde başarısı tartışılan bir belediye başkanını savunmak adına kullanmanın siyaseten de vicdanen de çok uygun olmadığını düşünüyorum. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz’daki yaşadığımız hain kalkışmayla beraber, ülkemiz, milletimiz ve devletimize kurulan tuzaklara karşı omuz omuza, yürek yüreğe yürütülen bir mücadelenin adıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği gibi, ilelebet sürdürülmesi hedeflenen bir milli duruştur. Yerelde tartışmalı siyasi konularla Cumhur İttifakı kelimelerini aynı cümlelerde kullanmak, MHP İlçe Başkanı Sönmez’in talihsiz beyanları olmuştur. Biz Cumhur İttifakı’nın ruhuna da genel başkanlarımızın birlik, beraberlik ve bütünlük içindeki yaklaşımına da sonuna kadar bağlıyız. Böyle olmaya da devam edecektir. Yerel meseleleri bu büyük ittifak ruhuyla karıştırmadan her türlü konuyu tartışabiliriz, değerlendirebiliriz. Öyle yapmalıyız.” dedi.

 

YALVAÇ OSB’DE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ TAM OLARAK YERİNE GETİREN TEK ORTAK ISPARTA İL ÖZEL İDARESİ

MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez’in yaptığı açıklamaların doğrudan muhatabının kendileri olmadığını belirten Başkan Özer şunları söyledi:

“Protokolün neden iptal edildiği hususunda sayın kaymakamımız mutlaka açıklama yapacaktır. Ancak, ben de iktidar partisinin ilçe başkanı olarak, Yalvaç OSB’nin bir an önce hayata geçmesi konusunda milletvekillerimizin, Isparta İl Özel İdaremizin katkılarının yok sayılmaya çalışıldığı, söylentilerin yayılmaya çalışıldığı bu ortamda, halkımızın doğruları bilmesi adına belli hususlara açıklık getirmek istiyorum. Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi için bugüne kadar üzerine düşen yükümlülükleri yerine getiren tek kurum Isparta İl Özel İdaresi’dir. Isparta İl Özel İdaresi, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün DP İlçe Başkanı iken Yalvaç Belediye Başkanı seçtirdiği Tekin Bayram’ın kapatmaya kalktığı Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi’nin %75 hissesini devralarak kapanmasının önüne geçmiştir. Ardından 11 Mart 2015 ve 26 Kasım 2015 tarihlerinde değerli milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’in Türkiye’de örneği görülmemiş şekilde Isparta İl Özel İdaresi’ne Yalvaç OSB için çıkarttığı birer milyonluk, toplamda iki milyonluk ödenekle, Yalvaç OSB’nin birinci etap kamulaştırma çalışmaları tamamlanmıştır. Isparta Özel İdaresi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirken, seçimleri kazanırken ilk işimiz Yalvaç OSB’yi hayata geçirmek diyen ve 2016’da OSB’den altyapıyı yapma karşılığında pay isteyen Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, yedi yılını doldurduğu başkanlık sürecinde yükümlülüklerini yerine getirmedi. Başkan Sönmez, bakanlık onayının neden dört beş ay önce yapıldığını sormuş. Onu partisine sahip belediye başkanına sorması gerekirken, kime sorduğu da belli olmayan biçimde ortaya atmış konuyu. Bakanlık onayının alınmasında da, konunun bu noktaya gelmesinde de başta milletvekillerimiz olmak üzere Isparta İl Özel İdaresi’nin büyük katkısı olmuştur. Bildiğiniz gibi, Yalvaç Çalışma Grubu oluşumunda parti olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapma gayreti içerisinde olduk. İki defa TBMM’de milletvekillerimizi ziyaret ederek başta Yalvaç OSB konusu olmak üzere tüm sorunlarımızı birinci ağızdan aktarma ve milletvekillerimizin desteğini alma şansımız oldu. Yalvaç OSB Kuruluş Protokolü’nün onaylanmasında en büyük desteği de TBMM Başkan Vekili, Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç vermiştir, buna heyetteki tüm arkadaşlarımız şahittir. O tarihe kadar o dosyayı hazır edip bakanlığa yollamayan, gayret göstermeyen, medya ve kamuoyu baskısıyla ancak çalışmaya yanaşanlara sormalı Başkan Sönmez bu soruyu.

 

YALVAÇ OSB KONUSUNDA BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI

Yalvaç OSB konusunda Yalvaç Belediyesi üzerine düşenleri yapmamıştır, topu hep taca atmayı tercih etmiştir. Belediye başkanı yapması gerekenleri yapsın, biz zaten gerekenleri yapıyoruz. Biz teşkilat olarak, il genel meclisi üyelerimizle belediye meclisi üyelerimizle OSB konusunda her türlü desteği verdik, gerekli iletişimi sağladık, kolaylıkların sağlanması için her şeyi yaptık.

Son altyapı protokolünün iptali konusuna gelince, açık ve net olarak şunu söylüyoruz, Yalvaç için çalışmak yerine dedikoduyla politika yapmaya çalışan bir grubun söylentilerinin aksine, protokolün iptali ile bizim hiçbir şekilde bir ilgimiz olmamıştır. Protokolün iptali Yalvaç OSB’nin üç ortağı Isparta İl Özel İdaresi, Yalvaç Belediyesi ve Yalvaç TSO arasında gerekli iletişimin kurulmamasından kaynaklanmıştır. Yalvaç OSB ile ilgili bir protokol imzalanırken, OSB’nin en büyük ortağı Isparta İl Özel İdaresi’yle görüşmeyen, görüşlerini almayan diğer ortaklar, protokolün iptalinin müsebbipleridir. Konuyu Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve İl Genel Meclisi Başkanımızdan teyit edebilirsiniz. Protokolün iptalinin ikinci gerekçesi de, Yalvaç Belediyesi tarafından protokole konulan altyapı hizmet bedelleridir. Yaklaşık 8,5 milyonluk bir rakamı protokole hangi hesapla koymuştur Yalvaç Belediyesi? Kamu kurumları arasındaki protokollerde tek taraflı bir hesaplama usulü nerede görülmüştür? Bu devletin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü vardır bu işte uzman. Öbür tarafta, Isparta İl Özel İdaresi’nde bu işin en iyi uzmanları bulunmaktadır. Özel İdareyle oturur hesaplama yöntemi konusunda uzlaşırsınız, protokolü imzalarsınız ya da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne hesaplatırsınız, Özel İdarenin olurunu alır protokole koyarsınız. Bu kadar basit, sıradan bir kamusal işlemi Yalvaç Belediye Başkanı bilmiyorsa vay halimize. Burada iki ihtimal var: Ya Yalvaç Belediye Başkanı devletteki işleyiş konusunda bilgisiz ya da bilgili ancak burada kendince bir uyanıklık yapmaya çalışmış.

 

ALTYAPIYI YAPMA SÖZÜ VEREREK HİSSE ALDILAR, GEREĞİNİ YAPMADILAR

Bakın size belgeleri gönderiyorum, Yalvaç Belediyesi tarafından 02.03.2016 tarihinde yazılan yazıda, Yalvaç Organize Sanayi Bölgesi hisselerini almak için “Kurumumuza verilecek hisse karşılığında, tüm alt yapının ivedi ve en uygun şartlarda belediyemizce yapabileceği” taahhüdünde bulunulmuş. Bu yazının yazılmasının ardından 07.03.2016 tarihinde Isparta İl Özel İdaresi Sekreteri, İl Genel Meclisi Başkanı, Yalvaç Kaymakamı ve OSB Başkanı, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü ve Yalvaç TSO Başkanı tarafından % 35 hissenin Yalvaç Belediyesi’ne devrinin uygun görüldüğü bir protokol imzalanmış. İmzalanan bu protokolde, Yalvaç OSB’nin sermayesinin 4 milyona çıkarılması, Yalvaç Belediyesi’nin devralacağı % 35’lik hisse karşılığında OSB içinde bulunan 30.914 metrekare arazi, OSB’nin ihtiyaç duyacağı miktarda nakit para ve kalan miktarında altyapı inşaat taahhüdü vermesi taraflarca imza altına alınmış. Yani, Yalvaç Belediyesi aldığı hisse karşılığında altyapıyı yapmaya söz vermiş. Hisseyi almakla ilgili protokolü bugün itibariyle 4 yıl 2 ay önce imzalayan Yalvaç Belediyesi, aradan geçen sürede altyapı ile ilgili neden adım atmamış? Isparta İl Özel İdaresi’nin bu geçen 4 yıl 2 aylık süre içerisinde yapmadığı, eksik bıraktığı ne olmuş? Ak Parti Isparta Milletvekillerinin, başta Sayın Süreyya Sadi Bilgiç’in eksik bıraktığı, yapmadığı ne olmuş? Sayın Sönmez ve Sayın Tütüncü çıkıp bu son iki soruma cevap verebilirler mi?

 

YALVAÇ’TA BİR GRUP, OSB İŞİNİN SORUMLULUĞUNU AK PARTİ’YE YIKMAYA ÇALIŞIYOR

Yalvaç’ta bir grup, bunun içinde bu iki sayın başkan da var, Yalvaç OSB’nin hayata geçmemesinin nedeni olarak Ak Parti’yi, milletvekillerimizi hedef göstererek işi bize yıkma gayreti içerisindeler. Kaymakam beyin odasında protokolün iptal edilmesinin ardından yaptığımız görüşmede, bu durumu kendisine söylediğimde, Başkan Tütüncü, “Evet sağda solda partiniz hakkında konuşmuş olabilirim, ama resmi bir açıklamam yok.” şeklinde cevap vererek, dedikoduyla partimizi ve vekillerimizi hedef gösterdiğini kabul etmiştir. El insaf. Siz Yalvaç’ta ilgili kurumlar üzerinize düşeni yaptınız da, Isparta İl Özel İdaresi, Isparta İl Genel Meclisi, Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel, Mehmet Uğur Gökgöz hangi engeli önünüze çıkardı? Hangi konuyu götürdünüz de olumsuz cevap verdiler? Elinizi vicdanınıza koyun ve cevap verin lütfen.

Siyaset yapacağız diye Yalvaç’a bedel ödetmemeliyiz. Şunu buradan tüm Yalvaçlı hemşehrilerimizin bilmesini istiyorum, Yalvaç OSB işi asla ve asla böyle kalmayacak, biz bu işin takipçisiyiz, olmaya devam edeceğiz. Bu siyasi bir mesele değil, Yalvaç’ın meselesidir, Yalvaç’ın geleceğidir, biz geleceğe sahip çıkacağız.

Başkan Sönmez, belediye başkanına sorsun: İl Özel İdare’yle görüşmeden neden protokol hazırlamış? Hazırladığı protokoldeki rakamları hangi esasa göre hazırlayıp oraya koymuş?

 

KONUYA ÇÖZÜMÜ YİNE BİZ ÜRETECEĞİZ

Konuyla ilgili olarak İl Genel Meclisi üyelerimiz Ahmet Sektioğlu ve Kadir Elbengili, İl Genel Meclisi Başkanımız Serkan Keskin ve İl Özel İdaresi Sekreteri Mahmut Zadeoğlu ile gerekli görüşmeleri yaptılar. Önümüzdeki hafta içinde, MHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Salih Başar hocamızla birlikte bizim üyelerimiz OSB paydaşlarıyla gerekli görüşmeleri yaparak Sayın Valimizin başkanlığında yapılacak bir görüşmeyle yeni bir protokol yapılarak çalışmaların devam etmesi için gerekli girişimleri gerçekleştirecekler. Bizler de yakından bu gelişmeleri takip ediyoruz. Biz bu işi yarıda bıraktırmayacağız.

Bugüne kadar Yalvaç OSB için en büyük katkıyı sağlayan değerli milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’e bu vesileyle şehrimiz adına çok teşekkür ediyorum. Vekilimiz süreci sürekli yakından takip ediyor. Onun gayretleriyle iş bu noktaya geldi, bu işin burada kalmayacağını bana defalarca söyledi ve destek olmaya devam etmektedir.

Özet olarak, Yalvaç OSB işinde iktidar partisi olarak biz üzerimize düşeni yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Üzerine düşeni yapmayanlar yaptığı zaman zaten iş çözülmüş olacaktır. Bakın ilçelerde kurulan OSB’lerin hikayelerine. Hepsinde de belediyeleri bırakın taşın altına elini, gövdesinin tamamını koymuştur. Bizde ise ne yazık ki, ben şu kadarına karışırım, şu kadarı beni ilgilendiriyor, o benim görevim değil, bu benim vazifem değil gibi bir işi yokuşa sürme anlayışına sahip belediye var. Yalvaç olarak talihsizliğimiz Ak Partili bir belediyeye sahip olmamamızdır. Belediyemiz gerekli duyarlılığı gösterirse, bu işi hızlı bir biçimde bitirmek mümkün olacaktır.”

 

TOKİ İŞİNİN YÜRÜMEMESİNİN TEK SEBEBİ YALVAÇ BELEDİYESİ’NİN TOKİ’YE BAŞVURU YAPMAMASIDIR

MHP İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez’in TOKİ konusundaki açıklamalarını iyi niyetli bulmadığını belirten Özer, şunları söyledi:

“Sayın başkan, gazetenizde dile getirilen sosyal konutların yapılmaması ile ilgili partimize ve Yalvaç Belediye Başkanına gösterilen tepkiyi, seçimlerden önce talep toplayarak seçimi kazanmak için söyledikleri yalanı kapatmaya çalışmış.

 

AK PARTİ DÖNEMİNDE YAPIMINA BAŞLANAN TOKİ, HALİL HİLMİ TÜTÜNCÜ’NÜN İLÇE BAŞKANI OLDUĞU DP’NİN BELEDİYE BAŞKANI DÖNEMİNDE DURDURULDU

Ak Partili belediyenin 2004-2009 yılları arasında bir TOKİ projesi yapılmış, başvurular alınmış, zemin etütleri tamamlanmış ve bir firmaya ihalesi gerçekleştirilmiştir. Yani, Ak Partili belediye yönetimimiz üzerine düşeni yapmış ve 96 konutluk proje yapımı ihalesi tamamlanarak yer teslimi aşamasına getirilmiştir. 2009 seçimlerinde, şu anki MHP’li Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün ilçe başkanı olduğu DP’nin belediye başkan adayı Tekin Bayram seçimi kazanarak başkan olmuş ve TOKİ’nin yapacağı proje onun döneminde iptal olmuştur. Bunu Sayın Sönmez bilmiyor mu? O Yalvaç’ta yaşamıyor muydu? Tekin Bayram döneminde TOKİ’nin projesi iptal edilirken, onun ilçe başkanının Halil Hilmi Tütüncü olduğunu, Tekin Bayram döneminde TOKİ projesine geçit verilmezken Tütüncü’nün ilçe başkanı olarak hiçbir müdahalesinin olmadığını bilmiyor mu? Bilmiyorsa, ben söylüyorum öğrensin.

TOKİ Sosyal Konutları ile ilgili süreci gazeteniz üzerinden Halil Hilmi Tütüncü’ye yaptığım işbirliği çağrısında detaylı olarak anlattım. Ali Osman Sönmez başkan, o açıklamayı tekrar okusun, işi başka yöne çekmeye çalışmasın.

Özetleyeyim, TOKİ Sosyal Konutları için yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım ve Çalışma Grubu Moderatörü Bülent Özgül hocamla başkanın makamına gittik. İşbirliği sözü verdi. Ardından Milletvekilimiz Mehmet Uğur Gökgöz ile başkanı makamında ziyaret ettik, TOKİ konusu gündeme geldi, TOKİ başkanı ile oradan görüşme yapıldı, Gökgöz vekilimiz 23 Ocak 2020 tarihinde yaptığımız ziyarette, Başkan Tütüncü’ye bir sonraki hafta Ankara’ya gelmesini ve TOKİ’ye müracaata birlikte gitmeyi teklif etti. Ardından, Çalışma Grubu ile vekillerimizi ziyaretimizde Recep Özel vekilimiz, TOKİ Başkanı ile telefonda görüştü. Orada yapılan görüşmede, TOKİ Başkanı, arsanın mücavir alan sorunu gündeme geldiğinde Başkan Tütüncü’ye, “Başkan sen bir an önce müracaatını yap, prosedürleri bekleme, biz Yalvaç’a sosyal konut projesini bir an önce yatırım programına alalım” sözünü vermiştir. Halil Hilmi Tütüncü, çıksın bunların doğru olup olmadığını bu millete açıklasın! MHP İlçe Başkanı da zaten bildiği bu gerçekleri, bir kez daha öğrenmiş olsun. Tütüncü, Kanal 32 Televizyonu’na verdiği demeçte de, milletimizi yanıltarak, milletimizin aklıyla dalga geçerek, “Tütüncü TOKİ için başvuru yaptı” başlığını attırarak resmen yalan söylemiştir. Haberin içeriğine baktığınızda başkanın TOKİ arsasının mücavir alan sorunuyla ilgili yazı yazdığını açıkladığı görülmektedir. Başkan, OSB işinde olduğu gibi, TOKİ işinde de topu taca atmanın derdindedir.

MHP İlçe Başkanı Sönmez’in aslında bildiği, ama demagoji yaparak milleti yanıltmaya çalıştığı hususta da onu buradan bilgilendireyim, çoluk çocuğun bile bildiği bir hususu öğrenmiş olsun. TOKİ’ye müracaatı parti teşkilatı yapmaz, nüfus müdürlüğü yapmaz, askerlik şubesi yapmaz, emniyet müdürlüğü yapmaz; şehrin belediyesi yapar belediyesi. Biz, belediyeden arsa istemedik, başka bir şey istemedik, sadece ve sadece TOKİ’ye yazılı müracaatı yapması gerekiyor. Onu yapsın, gerisini biz zaten yapacağız. Sayın başkan, partisine mensup belediye başkanının TOKİ’ye müracaatı yapıp yapmadığını bir öğrensin.

 

TOKİ BOYUN BORCUMUZDUR, YETER Kİ TÜTÜNCÜ TOKİ’YE MÜRACAATI YAPSIN

TOKİ Sosyal Konutları, bizim yönetimimizin Yalvaç’a boyun borcudur, olmazsa olmazımızdır. İlk önceliğimiz bu konudur. Biz görevden ayrılmadan, bu işin temeli atılacaktır göreceksiniz.

Burada belediyeye düşen TOKİ’ye müracaat yazısını yazmaktır, gerisini Ankara’da halletmek bizim işimiz. Ancak, bir türlü aradan geçen bir yıllık süreçte HALİL HİLMİ TÜTÜNCÜ, TOKİ’YE MÜRACAATI YAPMAMAKTADIR. TOKİ Sosyal Konutları’nın programa alınamamasının tek müsebbibi Halil Hilmi Tütüncü’dür. Geçen aylarda çağrı yaptım, yine harekete geçmedi. Sayın Sönmez de milletimiz de bunu bilsin. TOKİ için bizi değil Halil Hilmi Tütüncü’yü sıkıştırsınlar. Bunları bildiği halde Sayın Sönmez’in böyle açıklamalar yapması en hafif deyimiyle ayıptır.”

 

TEŞVİKLE İLGİLİ SAYIN VEKİLLERİMİZİN SÖZÜ GEÇERLİDİR

Yalvaç’ın teşvik düzenlemesinde alt bölge desteklerinden yararlanan ilçeler arasında olmaması hususuyla ilgili olarak da Başkan Özer şu açıklamaları yaptı:

“Son çıkarılan teşvik düzenlemesinde ilçemizin alt bölge desteklerinden yararlanan ilçeler arasında yer almadığı doğrudur. Bakanlığın yaptığı istatistiki verilere dayalı çalışmalar sonucu, ilimizde dört ilçenin bu kapsama alınmasına karar verilmiştir. OSB’si olan tek ilçe olarak bu kapsama alınmanın ilçemiz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve bu hususu milletvekillerimize aktardık. Bildiğiniz gibi, değerli milletvekillerimiz, Ak Parti Yalvaç İlçe Kongremizde gündemdeki bu hususla ilgili açıklama yapmışlardır. Özellikle TBMM Başkan Vekilimiz, değerli milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç beyefendi, kongre ortamında bulunan Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü ve Yalvaç TSO Başkanı Yalçın Kurucu’ya hitaben, “Siz OSB işini halledin, Ankara’ya gelin teşvik işini ben çözeceğim” sözünü yüzlerce kişinin önünde vermiştir.

Biz Yalvaç olarak Yalvaç OSB işini hallettik mi? Sayın Süreyya Sadi Bilgiç’e gidip ne isteyeceğiz? Bu konunun da takipçisi olmaya devam edeceğiz. Zaten OSB hayata geçmeden, teşvik düzenlemesine Yalvaç’ı almanın bir anlamı yok. OSB’si olan ilçeler alt bölge destek listesine alındığında, OSB’de yapılan yatırımlar 2 alt bölge desteklerinden faydalanıyor. Biz OSB’yi hayata geçirememişiz ki, teşvike Yalvaç’ı alsak ne olacak? Başkan Sönmez, bu konuda da bizi değil, gitsin belediye başkanını sıkıştırsın…”

 

“BAŞKAN SÖNMEZ, İKTİDAR OLDUKLARI BELEDİYENİN BAŞKANINA ŞU SORULARI SORARSA YALVAÇ’A DAHA FAYDALI OLUR”

Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Özer, MHP İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez’in “İttifak ortağıyız, ama hükümet ortağı değiliz” diyerek sorumluluktan sıyrılmaya çalıştığını ileri sürerek, “İşlerine geldiği zaman Cumhur İttifakı’nın gölgesine sığınanların, iş hizmet yapmaya geldiğinde biz iktidar ortağı değiliz diyerek kaçmaları manidardır. Buradan MHP İlçe Başkanına ve MHP’li Belediye Başkanına sesleniyorum: Cumhur İttifakı var diye bu ittifakın altına sığınıp yan gelip yatmayın. Bu ittifakın ruhuna uygun davranmak istiyorlarsa, polemikle, demagojiyle değil, hizmetle milletin gündemine gelsinler. Cumhur İttifakı olarak bizim millete verilen sözleri tutma yükümlülüğümüz vardır. Millet bizden hizmet beklemektedir. Biz, Ankara’da yapılacak işler için tüm sorumluluğu almaya hazırız, yerelde Yalvaç’ta iktidar olan MHP’li arkadaşları da yerelde gerekli sorumluluğu almaya davet ediyorum. Millet bizden iş ve hizmet beklemektedir, siyasi polemik değil.” dedi.

MHP’li Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yle birlikte seçim çalışmalarında verdikleri sözleri Ali Osman Sönmez’e hatırlatan Başkan Özer bu konuyla ilgili de şunları söyledi:

 

SEÇİM ÖNCESİ 4.000 BAŞVURU TOPLADIKLARI KONUTLARI NEDEN YAPMADILAR?

“Sayın Sönmez, seçim çalışmalarında Başkan Tütüncü’yle el ele, kol kola çalıştı. Birlikte millete sözler verdiler.

Bu sözlerin başında da, adeta bir algı operasyonu yaptıkları SOSYAL KONUT projesi vardı. Hepiniz hatırlarsınız, bir Pazar günü belediye sosyal medya hesaplarından, hoparlörlerden millete anons ederek, belediyenin güya yapacağı sosyal konut projeleri için başvuruların alınmaya başladığını duyuruldu. Belediye başkanı ve çevresinin kendi ifadesine göre 4.000’in üzerinde başvuru topladılar seçim öncesi. Hatta, belediye personeline telefon ettirip tek tek, “Başvurunuz kabul edildi, hayırlı olsun, siz peşinatı hazırlayın, ödeyeceğiniz taksitleri belirleyin” gibi Yalvaç’ta seçimlerde bugüne kadar görülmemiş en ahlaksız seçim yalanını söylediler ve bu yalanlarla seçimi kazandılar.

Ali Osman Sönmez’e ve Halil Hilmi Tütüncü’ye soruyorum: NEREDE YAPACAĞINIZ SOSYAL KONUTLAR?

Başkan Sönmez, Halil başkana sormuş da çalışmalar sürüyormuş da, yazı yazmış da cevap bekliyorlarmış.

Yine iki başkana soruyorum: HENÜZ HİÇBİR ŞEYİ HAZIR OLMAYAN BU PROJE İÇİN SEÇİM ÖNCESİ MİLLETTEN BAŞVURU ALARAK, MİLLETİN DUYGULARIYLA OYNAYARAK YAPTIĞINIZ ŞEYİN ADI NEDİR? Henüz hiçbir şeyi hazır olmayan hayali bir projeye yazılı talep topladınız evet, seçimi de kazandınız evet, peki kardeşim aradan geçen iki yıldır bir tane işlem neden yapmadınız? Cevabını ben vereyim, talep toplarken de bugün de bu milletin duygularıyla oynadınız, yalan söylediniz. Neymiş, Başkan Sönmez konunun takipçisi olacakmış. Millete verdiğiniz 800 konut projesinin akıbetiyle ilgili açıklamayı çıksın iki başkan yanyana yapsın, yapamayacaklarsa da bu milletten özür dilesinler.

 

A.OSMAN SÖNMEZ, TÜTÜNCÜ’YE ŞU TUTULMAYAN SÖZLERİ DE SORSUN…

Genelde iktidar ortağı olmadıklarını söyleyip yerelde iktidar olduklarını unutan Başkan Sönmez’e seçim broşürlerinde millete vaat ettikleri şu hususları da sunuyor ve partisinin belediye başkanına onları da sormasını, onları da takip etmesini tavsiye ediyorum:

– YALVAÇ’IN ALTYAPISI TAMAMEN YENİLENECEK… Hani nerede?

– 800 KONUTLUK DEV PROJE… Hani nerede?

– HIDIRLIK MİLLET BAHÇESİ SOSYAL TESİSLERİ VE KAPALI HALI SAHASI… Hani nerede?

– AİLE YAŞAM MERKEZİ… Hani nerede?

– SOĞUK HAVA DEPOSU… Hani nerede?

– GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ… Hani nerede?

– DİKEY ASANSÖR PROJESİ… Hani nerede?

– BİSİKLET YOLU MÜJDESİ… Hani nerede?

– ANLATAN MEYDANI OTOPARK PROJESİ… Hani nerede?

– MODERN HAYVAN PAZARI PROJESİ… Hani nerede?

– OSB’YE YÜREĞİMİZİ KOYDUK… Hani nerede?

– MEYVE, SEBZE ve HUBUBAT PAZARI PROJESİ… Hani nerede?

– HAYVAN BARINAKLARI PROJESİ… Hani nerede?

– ET ve SÜT ENTEGRE TESİSİ… Hani nerede?

– SEBZE HALİ… Hani nerede?

– BUĞDAY PAZARI… Hani nerede?

– HAYVAN PAZARI… Hani nerede?

– ŞEFKAT EVLERİ… Hani nerede?

Bu vaatleri içeren broşür ve medya haberlerini isterse Sayın Ali Osman Sönmez ve Sayın Halil Hilmi Tütüncü’ye de gönderebilirim.

Sayın Sönmez, bunları da bir başkanına sorsun ve takibe alsın bakalım.

Bir hastane ek binası arazisinin kamulaştırma işini 2 senede bitiremeyen ve yatırımın bugüne kadar gecikmesine neden olan başkanını zamanında takip etseydi, bugün ek binamız pandemi sürecinde milletin hizmetinde olacaktı.

 

PELİTALTI’NA HARCANAN 4 MİLYON BELEDİYENİN KASASINDA KALSAYDI

Diğer yandan, tuttukları tek sözleri Pelitaltı Spor Tesisleri’nin yapımına başlamalarıdır. Onda da belediyenin öz kaynaklarıyla 4 milyon liraya yakın parayı böyle elzem ihtiyaçlar varken neden harcadıklarını da sormasını isterim. Sevgili başkan, bizimle işbirliği yapsaydı, Ankara’ya gidip Spor Bakanlığı’ndan, Spor Toto Genel Müdürlüğü’nden alacağımız hibeyle yapsaydık bu spor tesislerini, 4 milyon lira da belediyemizin kasasında kalsaydı, bu parayı OSB’ye harcasaydık olmaz mıydı?”

 

MİLLET BİZDEN HİZMET BEKLİYOR, POLEMİĞİ BIRAKSINLAR İŞBİRLİĞİ YAPALIM

Milletin beklentisinin hizmet olduğunu ifade eden Özer, sözlerini şöyle tamamladı: “Son olarak şunları söylemek istiyorum. MHP İlçe Başkanımız, Cumhur İttifakı’nın ruhuna uymayan bu tür açıklamalar yaptığı için bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum. Bizden hizmet bekleyen, ancak bu polemikleri okumak zorunda kalan hemşehrilerimizden özür diliyorum. Ancak, yanlış ve yanıltıcı bilgiler verildiği için milletimizin doğruları bilmesi bakımından bu açıklamayı yapıyorum. MHP İlçe Başkanı ve Belediye Başkanı’na buradan tekrar çağrıda bulunuyorum. Bize yakışan, Cumhur İttifakı’nın ruhuna uygun olarak millete hizmet için el ele vermemizdir. Bugüne kadar yaşananların hepsini bir kenara bırakıp, biz hizmet için, Yalvaç için el ele çalışmaya her zaman hazırız. Millet polemik değil, iş istiyor. Bu konuda son derece iyi niyetle bir kez daha çağrı yapıyorum, gelin polemik değil, iş yapalım. Bu kadar güçlü bir iktidar  desteğini boşa harcamayalım. Genel Başkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Devlet Bahçeli’ye yakışır şekilde, biz de milletin hizmetinde eserler üretelim, eserler bırakalım.

Bu vesileyle tüm hemşehrilerime selam ve saygılarımı iletiyorum. Covid illetiyle mücadele eden biri olarak da, tüm halkımızdan tedbirlere uyum göstermelerini, kamu görevlilerimize bu noktada yardımcı olmalarını istiyorum. İnşallah bu zor süreci de atlatarak güzel günlerde bir arada olabilmeyi diliyorum.”

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.