• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Yalvaç’ın başkent olduğunu kanıtlayan tarihi yazıt nihayet koruma altında

Yalvaç’ın geçmişte Pisidia Bölgesi’nin başkenti olduğunu gösteren yazıt nihayet müzemize taşındı ve geçtiğimiz günlerde Yalvaç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde bulunan bazı eserlerin özellikle taşların yakın geçmişte bilinçsizce ev ve duvar yapımında kullanıldığı bilinirken bu eserler, evler ve duvarlar yıkılmaya yüz tuttuğu için gün yüzüne çıkmaya başladı.

Yalvaç Müze Müdürü Abdülbari Yıldız’ın gazetemize verdiği bilgilere göre geçtiğimiz ay sonunda ilçemize bağlı Kaş Cami Mahallesi’nde bir evin yıkılmak üzere olan bahçe duvarında tarihi değere sahip kitabenin kaybedilmemesi için harekete geçildi. Yalvaç Müze Müdürlüğü, hemen evin sahibi ile temasa geçerek bahçe duvarında bulunan yazıtı Yalvaç Belediyesi’nin de katkıları ile Yalvaç Müzesi’ne taşıdı.

“ANTIOCH AECAESARE”

Yalvaç’ın Roma döneminde Pisidia Bölgesi’nin önemli bir şehri olduğunu belirten Müze Müdürü Yıldız, “Yakın geçmişimizde gerek Yalvaç’ta gerekse başka şehirlerde insanlarımızın tarihi değere sahip taşları ev yaparken kullanıldığını biliyoruz. Ancak bu evler, duvarlar yıkılmaya yüz tuttukça tarihi değere sahip eserler ortaya çıkıyor. Yalvaç’ta da bu durumda önemli sayıda eser duvarların altında, bunlardan birine geçtiğimiz ay sonunda Kaş Cami Mahallesinde Cami arkasında bulunan bir bahçe duvarında rastladık. Hemen evin sahibi ile temasa geçtik ve vatandaşımızın rızasını da alarak belediyemizin de yardımı ile müzemize kazandırdık.” dedi.

Müze Müdürü Yıldız, duvar altında bulunan bu eserin MS II. yüzyıldan kalma olduğunu ve Yalvaç’ın Antik Roma dönemindeki adıyla Antiokheia’nın bağlı bulunduğu Pisidia Bölgesi’nin başkenti olduğunu belgeleyen tek eser olduğunu bildirdi.

ANTIOKHEIA ve MEN Kazılarında Bulunan Eserler Sergilenmeye Başladı

Yalvaç Müzesi ile ilgili bazı değişikliklere gittiklerini de anlatan Yalvaç Müze Müdürü Yıldız, “Yalvaç çok önemli, tarihi değere sahip bir merkez. Yaklaşık 10 yıldır Antiokheia Antik Kenti’nde ve Men kutsal alanında arkeolojik kazı çalışmaları Prof. Dr. Mehmet Özhanlı tarafından yapılmaktadır. 2017 yılında yapılan kazı çalışmaları neticesinde ortaya çıkan eserler Yalvaç Müzesi’ne teslim edilmişti.  Müze Müdürlüğü’nce söz konusu eserlerin envanter, temizlik ve fotoğraflama çalışmaları yapıldı ve ziyaretçilerin beğenilerine sunulmak üzere sergilemeye başladık. Bunun için müzemizin klasik eser salonunda bazı değişikliklere gittik. Müzemize gelen vatandaşlarımızın Antiokheia ve Men kutsal alanında bulunan eserleri büyük ilgi ile izlediklerini gözlemledik. Yaşadığı şehrin tarihine, kültürüne merak duyan tüm vatandaşlarımızı müzemize davet ediyoruz. Bundan başka, önümüzdeki ay Antiokheia’da Yalvaç’ın tarihi ve kültürel değerlerini sergileyeceğimiz bir dizi etkinliğimiz olacak.” dedi.

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

MEDION Digital Camera

m01

başkent

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.