• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

07 Kasım 2019

YALVAÇ’I YÖNETENLER TEK YÜREK OLDU

Yalvaç, dün akşam çok önemli bir toplantıya sahne oldu ve ilçe yönetimi ve temsili görevini yerine getiren tüm kesimler Yalvaç için tek yürek oldu.

Yalvaç’ta kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde oluşturulan YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU, dün akşam yapılan toplantıyla tanıtılarak ilk çalışmasını gerçekleştirdi.

Yalvaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Toplantı Salonu’nda saat 20.00’de başlayan toplantıya Yalvaç Kaymakam Vekili, Gelendost Kaymakamı Mehmet Kılıç başta olmak üzere Yalvaç’ta kamu kurumu, sivil toplum örgütü yönetici ve temsilcileri, muhtarlar ve gönüllülerden oluşan yaklaşık yüz kişilik bir grup katılım gösterdi.

Moderatörlüğünü Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Dr.Öğr.Üyesi Bülent Özgül’ün yaptığı toplantıya Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, İşadamı Mustafa Büyükkutlu, Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer, CHP Yalvaç İlçe Başkanı Hasan Tercan Özgül, MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez, İyi Parti Yalvaç İlçe Başkanı Fikret Çalışkan, Saadet Partisi Yalvaç İlçe Başkanı Hasan Aksoy, DP GİK Üyesi Durmuş Ali Karip, Hüyüklü Belediye Başkanı Hasan Yıldız, İl Genel Meclisi Üyeleri Ahmet Sektioğlu, Kadir Elbengili, Salih Başar, Yalvaç Belediye Meclisi Üyeleri, Yalvaç TSO Başkanı Yalçın Kurucu, Yalvaç Ziraat Odası Başkanı Ali Sarıpınar, Yalvaç Esnaf SKKK Başkanı Sürmeli Yağcı, esnaf odalarının başkanları, Yalvaç Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Bekmezci ve merkez mahalle muhtarları, köy muhtarlarını temsilen Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin muhtar üyeleri, kamu kurumlarının yöneticileri, YALGİAD Başkanı Mücahit Özdemir, bazı işadamları ve gönüllüler katılım gösterdi.

Yaklaşık üç saat süren toplantıda ilk olarak, YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’nun tanıtımı yapıldı. Dr.Öğr.Üyesi Bülent Özgül, YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’nun neden kurulduğunu ve neler yapmayı hedeflediğini katılımcılara aktardı.

Yalvaç’ımızın sorunlarının tartışılarak, birlik ve beraberlik içerisinde çözüm ve önerilerin dile getirileceği bir platform olması hedeflenen YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU, ilçemizde görev yapan seçilmiş ve atanmış yönetici ve temsilciler ile konusunda uzman ve Yalvaç için gönüllü çalışacak isimleri bir araya getirerek ilçemizin gelişimine katkı sunulmasını hedeflediğini belirten Özgül, grupla ilgili şu bilgileri verdi:

“İlçemizin ekonomi, sosyal hayat, eğitim, kültür, tarım, turizm, sağlık, vb. gibi her türlü alanlarda yaşadığı sorunların dile getirilerek çözüm önerilerinin tartışıldığı bir platform oluşturup karar alıcı ve yöneticilerin elini güçlendirmeyi hedefleyen YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU, dört ayrı çalışma grubuyla faaliyet göstermeyi hedeflemektedir.

YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’nun kurulma nedeni, yerel sorunların tespiti ve en doğru çözüm önerilerine demokratik katılımcı bir anlayışla ulaşarak, “Mevzu Yalvaç ise gerisi teferruattır” anlayışıyla siyaset ve gruplar üstü bir yaklaşımla ilçemizin sosyoekonomik gelişimine katkı sunmaktır. Takdir edilir ki, yerel sorunların çözümünde kurumlar arası işbirliği ve etkileşim bir zorunluluktur. Kurumlar ve gruplar arası diyalog ve işbirliği ile; birçok sorunun çözümü, yeni ve farklı önerilerle şehre katkı üretecek fikirlere ulaşılması mümkün olacaktır.

YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’nun kuruluşu, aslında Yalvaç’ta uzun süredir dillendirilen ve talep edilen bir sürecin sonunda uzlaşıyla oluşmuştur. Çeşitli ortamlarda dillendirilen bu istek, değerli hayırsever işadamı büyüğümüz Mustafa Büyükkutlu’nun öncülüğünde geçtiğimiz hafta sonu Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odamızda bir araya gelen çalışma grubu tarafından somutlaştırılarak buradaki hazirunun değerlendirme ve onayına sunulmuştur.

Çalışma grubunun işleyişi için dört ayrı çalışma grubu yapısının oluşturulması planlanmıştır.

YALVAÇ  ÇALIŞMA GRUBU, şu an burada bulunan ve çeşitli şekillerde seçilmiş, atanmış yönetici ve temsilciler ile konularında uzman ve şehrimizin gelişimine katkı sunabilecek gönüllü isimlerden oluşmaktadır. Bu platformun yılda bir ya da iki kez (Haziran ve/veya Aralık ayları) bir araya getirilmesi planlanmaktadır.

Platformun ikinci çalışma grubu İstişare Grubu olarak tasarlanmıştır. Bu grupta yer alması düşünülen kurum yetkililerinin şu isimler olması düşünülmektedir:

1- Yalvaç Kaymakamı,

2- Yalvaç Belediye Başkanı,

3- Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı,

4- Yalvaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı,

5/6/7/8/9- Yalvaç’taki esnaf odalarının başkanları,

10- Yalvaç Ziraat Odası Başkanı,

11- Yalvaç’taki tarımsal birlik ve kooperatiflerin başkanlarını temsilen bir isim,

12- Yalvaç Muhtarlar Derneği Başkanı,

13- İl Genel Meclisi Üyelerini temsilen bir isim,

14- Yalvaç Belediye Meclisi Üyelerini temsilen bir isim,

15- İşadamlarını temsilen Mustafa Büyükkutlu,

16/17/18/19- TBMM’de grubu bulunan partilerin ilçe başkanları (Ak Parti, CHP, MHP, İyi Parti)

20- Şehrimizdeki engelli derneklerini temsilen bir isim,

21/22/23/24- KAGİK (Kadın Girişimciler Kurulu) Üyeleri,

25- Genç Girişimciler Kurulu’nu temsilen bir isim,

26- Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özhanlı,

27- Köy muhtarlarını temsilen Köylere Hizmet Götürme Birliği muhtar üyelerinden bir isim.

Taslak olarak yukarıda zikredilen isimlerden oluşan İstişare Grubu, öneriler doğrultusunda şekillendirilebilecektir. Bu grup yılda dört kez (Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim ayları) bir araya gelerek çalışacaktır.

Platformun üçünü çalışma grubu Yürütme Kurulu olarak tasarlanmıştır. Bu kurulda yer alması düşünülen kurum yetkililerinin şu isimler olması düşünülmektedir:

1- Yalvaç Kaymakamı,

2- Yalvaç Belediye Başkanı,

3- Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı,

4- Yalvaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı,

5- Yalvaç Ziraat Odası Başkanı,

6- Hükümeti temsilen Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı,

7- İstişare Grubu’nu temsilen üstte zikredilen altı ismin dışında kalan 21 kişiden seçilen bir isim.

Toplam 7 kişiden oluşacak Yürütme Kurulu, YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’ndaki diğer çalışma gruplarında alınan karar, öneri ve istekleri somut olarak hayata geçirecek grup olup, ayda bir kez toplanacak ve kamuyu bilgilendirecektir.

YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU kapsamında oluşturulması düşünülen dördüncü ekip olan Danışmanlık Grupları, yapılacak değerlendirmeler sonucunda, şehrimizi ilgilendiren sektör ve uzmanlık alanlarında ihtiyaç duyulan hususlarda oluşturulacaktır. Sanayi, eğitim, sağlık, tarım, turizm, kültür, vb. gibi alanlarda oluşacak Danışmanlık Grupları, Yürütme Kurulu’na bağlı olarak bilgi ve danışmanlık desteği sunmak üzere çalışacaktır.

YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’nun sekreteryası Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Oğuz Kodal ve personeli tarafından yürütülecektir. YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’nda tartışılacak konular, çözümler ve öneriler kayıt altına alınarak kurum ve kuruluşlarımız için yol gösterici ve yönlendirici olacak, Yalvaç’ın bir güç birliği içinde hareket etmesini sağlamayı hedefleyecektir.

Bizler, tek amacı Yalvaç’ımızı daha ileriye götürmek ve hepimizin yuvası olan bu şehri daha güzel, yaşanılır, müreffeh ve kalkınmış bir belde haline getirmek olan bir heyet olarak daha iyiyi ve daha güzeli hep birlikte arayacak ve hep birlikte karar alacağız. Başta siyasi olmak her türlü farklılıklarımızı bir kenara bırakarak “Mesele Yalvaç ise gerisi teferruattır” diyerek şehrimiz için çalışan her kurum ve yöneticimizin yanında olacak, verdikleri çalışma mücadelesinde bir ve beraber olarak Yalvaç’ımız için mücadele edeceğiz.”

BÜYÜKKUTLU: “YALVAÇ’IMIZ İÇİN EL ELE VEREREK SORUNLARI BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

Özgül’ün bilgilendirmesinin ardından, grubun hayata geçmesine katkı veren hayırsever İşadamı Mustafa Büyükkutlu kısa bir konuşma yaptı. Yalvaç’ın işbirliği içinde acil çözüm bekleyen sorunları olduğunu ifade eden Büyükkutlu, “Yalvaç’ımız için güzel bir girişimi gerçekleştiriyoruz. Siyaseti bir kenara bırakarak, Yalvaç’ımızın menfaatleri etrafında bir araya geliyoruz. Sorunların çözümünde ilk başarmamız gereken bu birlik ve beraberliktir. Bunu başarırsak, bundan sonraki aşamalar bundan daha kolay olacaktır. Memleketimizin daha güzel, daha yaşanılır bir yer haline getirmek için konuşalım, tartışalım, el ele vererek çalışalım ve sorunları birlikte aşalım. Bu güzel toplantıya katılım göstermenizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ben de bu yolda üzerime düşen ne varsa hazır olduğumu, bunun yanında katkı sunacak arkadaşlarımı da bu işe yönlendireceğimi belirtmek istiyorum.” dedi.

YALVAÇ ESNAF SKKK BAŞKANI YAĞCI: “YALVAÇ İÇİN BİRLİKTELİĞE BİZ DE VARIZ”

Büyükkutlu’nun ardından kürsüye gelen Yalvaç Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sürmeli Yağcı da, Yalvaç Çalışma Grubu’na tam destek verdiklerini ifade ederek, “Esnaf camiası adına kurumumuz ve şahsım olarak üzerimize düşen her türlü göreve seve seve hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yalvaç’ta yaşanan ekonomik ve diğer sorunların çözümünde bir araya gelmeye hep hazır olduk, şimdi de hazırız. Böyle bir organizasyonun içinde bulunmaktan mutluluk duyuyorum, inşallah Yalvaç olarak başaracağız.” dedi.

YALVAÇ TSO BAŞKANI KURUCU: “YALVAÇ’I SEZONLUK OLMAKTAN ÇIKARIP SANAYİ ŞEHRİ YAPMALIYIZ”

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yalçın Kurucu da, bu grubun oluşumunda görev almaktan onur ve mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Bize benzer başka ilçelere gittiğimde imrendiğim ekonomik hareketlilik ve canlılığın ilçemizde de olmasını çok istiyoruz. Son yıllarda ilçemizdeki ticaret hayatı neredeyse iki aylık sezonluk ticarete dönmüş durumda, kalan on ay Yalvaç büyük bir durgunluk yaşamaktadır. Başta organize sanayi olmak üzere Yalvaç’ımızın ekonomik anlamda ayağa kalkması ve koşması gerekiyor. Bunun için de kurumlar olarak bir araya gelmemiz, siyaset üstü bir çalışmayla yürümemiz gerekiyor. İnşallah bu akşamki güzel başlangıcımız, güzel toplantımız hepimize çok büyük umut vermiştir. Biz de kurum ve arkadaşlarımla birlikte bu işte sonuna kadar varız diyoruz.” dedi.

TÜTÜNCÜ: “SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN YALVAÇ PARTİSİ GİBİ DAVRANMALIYIZ”

Kurucu’nun ardından kürsüye gelen Yalvaç Belediye Başkanı Av. Halil Hilmi Tütüncü de, Yalvaç Çalışma Grubu’nun oluşumundan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Yalvaç’ta 2014’ten bu yana yaşanan huzur ve barış havasının sonunda böyle bir ortamda bir araya gelebilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum. Belediye başkanı olarak ilk beş yılımda oldukça sıkıntılı bir süreç yaşamamıza rağmen elimizden gelenin en iyisini yapma gayreti içerisinde olduk. Halkımız tekrar bize görev verdi ve çalışmalarımızı aynı anlayışla sürdürdük. Hepimizin çözümünü beklediği sorunlarımız var, Yalvaç’ımızı büyütmek için atmamız gereken adımlar var. Bunun için biz belediye olarak tabii ki beklentilerin merkezinde olarak yükün ağırını çekiyoruz, çekmeye hazırız. Ancak, tek başımıza bütün beklentileri karşılamamız mümkün değil. En basitinden son günlerde gündeme gelen bir sebze-meyve hali meselesi var, dördüncü kez izin yazımız il tarımdan geri dönmüş durumda. Bazen siyaset bazen bürokrasi bazen de başka faktörler önümüze çıkıyor birçok konuda. Ama ben inanıyorum ki, şurada oluşturduğumuz birlikle gittiğimiz her yerde Allah’ın izniyle ses getireceğimize inanıyorum. Sorunları çözmek için partilerimizi bir kenara bırakarak Yalvaç Partisi gibi davranmalıyız, böyle davranırsak önümüzde hiçbir şey duramaz. Bu çalışma grubunun çok önemli olduğunu düşünüyorum, hepinizin katkısını bekliyorum. Önümüzde seçimsiz dört yıl var, bunun yanında ben de dört yıl sonra yeniden aday olmayacağımı daha önce açıklamıştım. Bu nedenle, bu dört yılı birlik ve beraberlik anlamında çok iyi değerlendirmeliyiz diye düşünüyorum. Hepinize şimdiden çok teşekkür ediyorum.” dedi.

KAYMAKAM VEKİLİ KILIÇ: “BÖYLE BİR BİRLİĞİN OLUŞMASI ÇOK KIYMETLİ, İNŞALLAH BAŞARILI OLUR”

Yalvaç Kaymakamı Aytekin Yılmaz’ın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Yalvaç Kaymakamlığı’na vekalet eden Gelendost Kaymakamı Mehmet Kılıç da toplantıda kürsüye gelerek kısa bir konuşma yaptı. Yalvaç’ta gerçekleştirilen bu çalışmanın çok etkileyici olduğunu belirten Kılıç, “Şehirler açısından böyle bir birlik içerisinde hareket etmenin çok kıymetli olduğunu ifade etmek istiyorum. Biz de inşallah Gelendost’ta böyle bir birlik yaratmaya çalışıyoruz. Yalvaç’ımızın sorunlarının çözümü ve güzel fikirlerin ortaya çıkarak toplumsal faydaya dönüşmesi bakımından oldukça yararlı bir birliktelik olduğunu görüyor ve başarılar diliyorum.” dedi.

ÖZGÜL: “YALVAÇ SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

Toplantı moderatörlüğünü üstlenen Özgül de kısa bir konuşma yaparak Yalvaç Çalışma Grubu’na herkesin destek vermesinin bir lüks değil, zorunluluk olduğunu ifade etti. Özgül, “Yalvaç’ta manzarayı en iyi anlatan husus, nüfus ve boşanma istatistikleridir. 2007 yılında nüfusu 57.004 olan ilçemiz Yalvaç’ın nüfusu 2018 yılı sonu itibariyle 46.646’ya düşmüştü. Nüfusu 11 yılda 10.358 kişi azalan ilçemiz Yalvaç’ın bu nüfus kaybının neredeyse tamamına yakını genç yaş grubundan oluşuyor. Yine TÜİK verilerine göre, Yalvaç’ta 2007 yılında yaşayan vatandaşlarımızın yaş dağılımında %48,57’lik ağırlığa sahip 0-34 yaş arası grup her yıl azalarak 2018 yılı sonunda %39,33 orana düştü. Rakamsal olarak ifade etmek gerekirse, 11 yılda 0-34 yaş grubundaki insan sayımız 27.688’den 18.347’ ye düşmüş. Yani, 11 yılda azalan 10.358 hemşehrimizin göç verdiği ilçemizde, en önemli üretici ve tüketici yaş grubu olarak değerlendirilen 0-34 yaş grubundan 9.341 hemşehrimiz şehir dışına göçmüş. Yani, her yıl ortalama bin kişi azalan nüfusumuzun 900’ü 0-34 yaş aralığındadır. Bu nüfus hem üretici hem de tüketicidir. Bu yaş grubunun kaybı sorunun ağırlığını arttırmaktadır. Bir diğer olumsuz gösterge de boşanma istatistikleri, 2018 yılı verilerine göre ilçemizde 3,19 evlilik olayına karşı 1 boşanma oranı bulunmaktadır. Bu oranda diğer faktörler kadar ekonomik sorunlar da büyük etki sahibidir. Bizim acilen ve en acilinden ekonomi sorununu masaya yatırarak çalışmamız gerekiyor. Her şeyi bir kenara bırakıp ekonomik sorunlara odaklanmamız şart. Diğer sorunları öteleyebiliriz, ancak ekonomik sorunların ötelenecek tarafı kalmamıştır. Bunu yaparken de artık Yalvaç’ın ilerleyeceği yola karar vererek stratejik planlamayla, katılımcı bir anlayış ve kurumlararası işbirliğiyle çalışması şarttır. Bu yoldan gidersek, potansiyelimiz doğrultusunda mesafe alacağımıza inanıyorum. “Yalvaç sahipsiz” lafını tekrar ederek birbirimize çatmayı bir kenara bırakacağız. “Yalvaç sahipsiz değildir” diyerek Yalvaç’ımıza hep birlikte sahip çıkacağız, kahraman beklemenin gereği yok, sahip biziz, biz olmalıyız. Onun için bu çalışma grubunda eleştiriyi bir kenara bırakarak destekleyici olacağız. Yöneticilerimizin hepsinin arkasında kale gibi duracak, çok çalışacağız.” dedi.

YALVAÇ ÇALIŞMA GRUBU’NA TAM DESTEK

Bu konuşmaların ardından katılımcılardan söz almak isteyenlere mikrofon verilerek görüşleri dinlendi. Katılımcıların tamamı Yalvaç Çalışma Grubu’na destek vererek, yapılacak çalışmalara katkı sunacaklarını ifade ettiler.

Söz alan Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer, böyle bir beraberliğin sergilenmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “AK Parti Yalvaç İlçe Teşkilatı adına, ilçemiz için atılacak her adımda varız. İlçemizin sorunlarının çözümünde nereye denirse koşturmaya hazırız. Bunun için siyaseti bir kenara bırakarak çalışacağız. Belediyemiz, hastanemiz, eğitim kurumlarımız, sanayicilerimiz, esnafımız, iş bekleyen gençlerimizin sorunlarının çözümünde elimizden geleni yaparak siyaset ve bürokrasiyle kurulacak her türlü diyalogda partimizin gücünü Yalvaç’ımız için seferber edeceğiz. Bunu burada herkesin huzurunda açıklıyorum, katılan ve destek veren herkese de şahsım, partim ve Yalvaç’ımız adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Özer’in yanı sıra MHP Yalvaç İlçe Başkanı Ali Osman Sönmez, İyi Parti Yalvaç İlçe Başkanı Fikret Çalışkan, CHP Yalvaç İlçe Başkanı Hasan Tercan Özgül, DP GİK Üyesi Durmuş Ali Karip ve Saadet Partisi Yalvaç İlçe Başkanı Hasan Aksoy da, Yalvaç Çalışma Grubu’nun oluşumundan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek partileri adına çalışmalara tam destek vereceklerini ifade ettiler.

Katılımcılardan Selami Akgün, Mücahit Mustanoğlu, Şerife Hanım Ekici, Mücahit Özdemir, Hasan Ellidirhem, Ahmet Sektioğlu, Salih Başar, Kadir Elbengili, Abdülkadir Kurucu, Dr.Öğr.Üyesi Ömer Erdoğan da söz alarak görüş ve önerilerini ifade ederek çalışma grubuna tam destek vereceklerini ifade ettiler.

Yaklaşık 2,5 saatlik toplantının ardından Yalvaç Çalışma Grubu, birlik ve beraberlik görüntüsünü ölümsüzleştirerek ilk toplantıyı sonlandırdılar.

Öte yandan, Yalvaç Çalışma Grubu kapsamında İştişare Grubu ve Yürütme Kurulu’nun kasım ayı içerisinde ilk toplantılarını yapacakları, takvimin ilerleyen günlerde açıklanacağı kaydedildi.

İşte bu önemli toplantıdan kareler:

        

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.