• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Haziran 2019

Yalvaç TSO’da Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavları Düzenlendi

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası, MEYBEM işbirliği ile Sorumlu Emlak Danışmanı 5 sınavları düzenledi.

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonlarında 28 Haziran Cuma günü gerçekleştirilen sınavlara toplam 7 aday katıldı. İki aşamalı yapılan sınavlarda, adaylar ilk olarak teorik sınavlara sonrasından ise pratik sınavlara tabi tutuldu.

Konuyla ilgili olarak odadan şu bilgiler verildi:

 

“ODAMIZ, MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARINDA BÖLGENİN BAŞVURU MERKEZİ HALİNE GELDİ”

TOBB birliği kuruluşu olan MEYBEM ile işbirliği yaparak açılması için talep toplanmasına aracılık ediyor ve adayların tüm operasyon yükünü üzerimize alıyoruz. 2018-2019 yılında toplamda 50 adayın katılımı ile 3 adet Mesleki Yeterlilik sınavı organize ettik. Şu an itibariyle 117 Meslek zorunluluk kapsamına alındı.

 

“TİCARET İL MÜDÜRLÜKLERİNDEN YETKİ BELGESİ OLMAYAN ARTIK EMLAKÇILIK YAPAMAYACAK”

Emlak Sektörü bu zorunluluk kapsamına henüz alınmadı ancak; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 tarih ve 30422 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK” ile yeni bir sürece girildi. Resmi Gazete yayım tarihi itibariyle mevcut ve yeni kurulacak işletmelere 18 ay süre tanınarak, Ticaret İl Müdürlüklerinden alınması gereken “Yetki Belgesi” için süre verildi. Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik belgesi de bunlardan birisi. Biz Oda olarak başvurularda yeterli sayı tamamlandığı anda MYK tarafından yetkilendirilmiş firmalarla irtibata geçerek sınav tarihi belirliyoruz.”, Mesleki Yeterlilik Belgesi için bilgi almak isteyen herkesin Oda’nın ilgili birimi ile irtibata geçerek başvuru için ön bilgi alabilirler.”

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.