• MODA YAPI

logo

08 Şubat 2018

YALTSO YERLİ ÜRETİM VE MİLLİ ÜRETİM TOPLANTISINDA

Yalvaç TSO yönetimi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin Ankara’daki toplantısına katıldılar.

Alınan bilgiye göre, Ankara Ticaret Odası Salonu’nda TOBB Başkanı Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’ nun moderatörlüğünü yaptığı “Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü” adlı konferansa Yalvaç TSO Yönetim Kurulu Başkanı R. Nuri Dirik, Başkan Yardımcısı Ali Erdoğan, Meclis Başkan Yardımcısı Ali Başaran, Yönetim Kurulu Üyeleri Atila Başaran, Osman Köse ve Genel Sekreterimiz Mehmet Sesli katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü: Yerli ve Milli Üretim Konferansı’nda yaptığı konuşmada “Orta ve orta-yüksek teknolojili üretim yapan bir yapıdan, bir üst lige çıkmayı, yüksek teknolojiye geçmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Ankara Ticaret Odasınca (ATO) düzenlenen “Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü: Yerli ve Milli Üretim Konferansı” Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kamu alımlarının doğru yönetilmesinin milyarlarca liralık destek politikalarından çok daha etkili sonuçlar verebileceğine dikkati çekerek, “Reel sektörümüze verilecek en büyük teşvik de bu olacak.” dedi.

Sanayinin üzerindeki emlak vergisi, damga vergisi ve elektrikteki TRT payı gibi yıllardır şikayet edilen sorunların çözüldüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, sanayicilerin üzerinden kaldırılan yükün, yıllık yaklaşık 1 miyar lira olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, yıllardır yerli bir otomobil yapacak babayiğit bulunamadığına işaret ederek, “Genel Kurulumuzda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir çağrıda bulundu, ‘Türkiye’nin otomobilini yapacak babayiğit, TOBB’un içinden çıksın’ dedi. Biz de ‘Siz bizim yanımızda olun, biz bunu yaparız’ dedik. Bakanımızla birlikte yoğun bir mesai harcadık ve 5 babayiğidi ortaya çıkardık.” ifadelerini kullandı.

İthal bağımlılığın azaltılması için sanayide “yerli ve milli üretim” hamlesinin başlatıldığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye, sanayide üretilen ürün çeşitliliği bakımından Avrupa’da 7. sırada yer alıyor. Sanayi üretimimizin mali değerine baktığımızda, 2015’te 956 milyar liralık sınai üretim yapmışken, 2016’da yüzde 9 artarak 1 trilyon lirayı geçmiş durumda. Teknolojik yapımızsa, henüz arzuladığımız noktada değil. Sanayi üretimi içinde, yüksek teknoloji sınıfındaki ürünlerin payı yüzde 3,3 iken orta-yüksek teknoloji grubunun payı yüzde 25,2.” diye konuştu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de konuşmasında, “Nasıl ki Zeytin Dalı Harekatı’nda milli ve yerli imkanlarımızdan güç alarak düşmanla mücadele ediyorsak, sanayi savaşında da yerli ve milli üretimimizle galip geleceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Özlü, kamu alımlarının, ülkenin Ar-Ge ve yenilik çalışmalarına katkı sağlayan, önemli bir politika aracı olduğunu söyledi. Yerli ve milli üretimin, stratejik bir yaklaşım ve duruş olduğunu belirten Özlü, özellikle orta ve yüksek teknolojili ürünlere odaklanmayı hedeflediklerini bildirdi.

Toplantı sonunda yönetim kurulu üyelerimiz TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile görüşmelerde bulundular ve üyelerimizin yaşadığı sorunları iletme fırsatı buldular.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.