logo

06 Mart 2023

TOBB Anaokulu inşaatı ve imar planı için ilginç iddialar

İddia 1: Yüklenici firma yanlış yere mi temel attı?

İddia 2: Belediye yükleniciye hatasını düzelttirmek yerine imar planında tadilat mı yapacak?

İddia 3: İnşaatın ruhsatı var mı?

Kahramanmaraş merkezli büyük deprem felaketinin acıları halen daha yaşanırken; ilçemizde yapımına başlanan bir okul inşaatıyla ilgili gelen iddia şaşırttı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından ilçemize yaptırılan ve Isparta İl Özel İdaresi tarafından ihale edilen 6 derslikli anaokulu inşaatında, yüklenici firmanın imar planına aykırı olarak yanlış yere temel attığı, bu temeli yenilemek yerine Yalvaç Belediye Meclisi’nden ilgili parsele yönelik imar planı tadilatı yapılması için konunun gündeme alındığı iddia edildi.

Yalvaç Belediye Meclisi’nin 7 Mart 2023 Salı günü yapılacak toplantısının 3. maddesinde yer alan “İlçemiz Görgü Bayram Mahallesi Ada 1091, parsel 9’daki taşınmazın imar planı tadilatının onanmasının görüşülmesi” konusu incelendiğinde, söz konusu parselin Yalvaç İmam Hatip Lisesi arazisi olduğu görülüyor. Söz konusu alandan TOBB Anaokulu inşaatında çalışmaların yürüdüğünü tespit eden fotoğraflar gazetemize ulaştırılırken; gazete olarak yerinde yaptığımız incelemede de çalışmaların sürdüğünü gördük.

Isparta İl Özel İdaresi tarafından ihale edilen ve kontrolleri gerçekleştirilen inşaatla ilgili olarak ruhsat verme makamı olan Yalvaç Belediyesi’nin bu konuyu nasıl atladıkları merak edilirken; yüklenici firmanın ruhsatı alıp almadığı, almış ise iddia edilen hatanın nasıl yapıldığı da ayrıca sorgulanıyor. Yalvaç Belediyesi’nin hatayı yapan firmaya hatasını düzelttirmek yerine imar planını değiştirme yolunu tercih etmesi de ilginç bir tercih olarak değerlendirildi.

Şayet iddialar doğru ise, kamu adına yapılan bir inşatta yaşanan bu durum, ilgili kurumların denetim yetkisini kullanmakta yetersiz ya da dikkatsiz mi davrandığı sorularını da gündeme getiriyor.

Vatandaşlar, iddiaların doğru olup olmadığını ve meclisin de bu hataya ortak olup olmayacağını merakla bekliyor.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.