• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

02 Mart 2017

TEMSİLİ ASKERLİK İÇİN MÜRACAATLAR BAŞLIYOR

Silah altına alınması mümkün olmayan engelli vatandaşlarımız için düzenlenen “Temsili Askerlik Uygulaması” bu yıl 12 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığı, “Temsili Askerlik Uygulaması” için müracaatların 4 Mayıs 2017 tarihine kadar kabul edileceğini bildirdi.

Açıklamaya göre, her yıl Engelliler Haftası kapsamında icra edilen temsili askerlik hizmetinin bu yıl yurt genelinde 12 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirileği belirtildi. Bu yıl yapılacak “Temsili Askerlik Uygulaması”na 1997 ve daha yaşlı doğumlu vatandaşlarımızdan uygulamaya daha önce katılmamış olanlar katılabilecek.

Temsili askerlik uygulamasına katılmak isteyen vatandaşlarımız müracaatlarını Isparta il merkezinde İl Jandarma Komutanlığı, Merkez Komutanlığı ve Askerlik Şubesi Başkanlığı, ilçe merkezlerinde ise jandarma komutanlıkları ile askerlik şubelerine yapabilecek. Temsili askerlik hizmeti uygulamasının hangi garnizonlarda yapılacağı daha sonra duyurulacak.

 

TEMSİLİ ASKERLİK NEDİR?

1111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın, bu hak ve ödevlerini sembolik de olsa yerine getirebilmelerini, kışla ortamını yaşayarak bu hazzı tatmalarını sağlamak amacıyla her yıl mayıs ayının ikinci haftası içerisinde bir gün süreyle “Temsili Askerlik Uygulaması” icra edilmektedir.

Temsili askerlik yapmak üzere başvuran gençlerimiz, aileleriyle birlikte bir gün süreyle kışlalarda misafir edilir, eğitim elbisesi ve teçhizatı ile donanmış olarak kendileri için hazırlanan yemin törenine katılırlar. Askerlik yemini eden engelli gençlerimiz gün boyunca birliğin eğitim ve öğretim faaliyetlerine iştirak eder, yemeklerini diğer erbaş ve erlerle yerler ve günün sonunda temsili terhis belgelerini alırlar.

Faaliyet kapsamında engelli gençlerimize ve ailelerine Türk Silahlı Kuvvetleri ile katıldıkları birlik hakkında bilgi verilir ve birlik tesisleri gezdirilir.

engelli_askerlik

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.