logo

27 Ağustos 2021

Su sıkıntısı, sonunda STK’ları harekete geçirdi

Yalvaç ilçe merkezinde aylardır yaşanan içme suyu sıkıntısının çözümü konusunda gerek belediye gerekse siyasi parti yöneticilerinin duyarsız kalmasına karşılık sivil toplum kuruluşları çözüm arayışına girdi.

Yalvaç Ticaret Odası Başkanı Yalçın Kurucu’nun girişimleriyle, Terziler Odası Başkanı Rüştü Döklü, Kunduracılar Odası Başkanı İsmail Akkaş, Yalvaç Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sürmeli Yağcı, Yalvaç Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Bekmezci’nin oluşturduğu heyet perşembe günü saat 10.30’da Yalvaç Kaymakamlığına giderek Kaymakam Haluk Şimşek’le ilçemizde artık dayanılmaz hale gelen su sıkıntısını görüşerek vatandaşlarımızın yaşadığı sorunları aktardılar ve sorunun bir an önce çözümü için yardım isteyerek neler yapılması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Konu ile ilgili olarak gazetemize bilgi veren YALTSO Başkanı Yalçın Kurucu, ilçemizde yaşanan su sıkıntısının artık tahammül edilemez bir noktaya ulaştığını, ancak başta belediye yönetimi olmak üzere hiçbir kurumun sorunun bir an önce çözülmesi için herhangi bir adım atmadığını gördükleri için Kaymakam Haluk Şimşek’ten yardım istediklerini belirtti.

YALTSO BAŞKANI Kurucu, Yalvaç’ta yaşanan su sıkıntısının bir an önce giderilmesi için başlatılan girişimlere ilgi gösterip destek olan STK’ların temsilcileri ile birlikte Kaymakam Haluk Şimşek’i ziyaret edip yardım istediklerini belirtti ve şunları söyledi: “Bugün ilçemizde yaşadığımız su sıkıntısının giderilmesi için bazı STK’ların başkanları ve temsilcileri ile Kaymakamımız sayın Haluk Şimşek’i ziyaret ederek hep birlikte yaşadığımız su sıkıntısının dayanılmaz boyutlara geldiğini ifade ettik, vatandaşlarımızın artık bir an önce soruna çözüm bulunması taleplerini ilettik. Sayın Kaymakamımız Haluk Şimşek de bir süredir konuyu yakından takip ettiğini, çeşitli girişimlerde bulunduklarını belirtti. Sayın Kaymakamımız sorunun bir an önce çözümü için girişimlerini arttıracağını belirtti ve konunun tarafları ile tekrar görüşeceğini ifade etti.” dedi.

Kaymakamlıkta yapılan temasların ardından, ilçemize gelen suyun kaynağının bulunduğu Hisarardı köyü Muhtarı Hasan Aydın ile de heyet olarak bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten YALTSO Başkanı Kurucu, “Suçıktığı mevkiinin içinde yer aldığı Hisarardı köyümüzün Muhtarı Hasan Aydın ile de görüştük. Muhtar Hasan Aydın bize, kendilerinin Yalvaç’a gelen suyla ilgili olarak herhangi bir tasarrufta bulunmalarının sözkonusu olmadığını ifade etti. Yalvaç’a gelen su yetersiz ise Yalvaç Belediyesi’nin alacağı tedbirleri, daha başka kaynakları da devreye sokması gerektiği yönünde defalarca uyarılar yaptıklarını, kaynak yeri gösterdiklerini ifade eden Muhtar Aydın Yalvaç Belediyesi’nin hiçbir uyarıyı, hiçbir teklifi dikkate almadığını sözlerine ekledi.” dedi.

Kurucu, “Daha sonra heyet olarak saat 14.00 sıralarında Suçıktığı mevkiine Sücüllü ve Hisarardı köylerimizin muhtarları ile birlikte gittik, yerinde inceledik ve gördük ki Yalvaç’a yetecek kadar hatta daha fazla su var ve ne acıdır ki suyun önemli bir kısmı boşa akıp gitmekte, belediyemizin de herhangi bir faaliyeti görünmemektedir.” Dedi.

Son olarak Yalvaç Belediyesi’ne giderek Başkan Tütüncü ile görüşmek istediklerini belirten YALTSO Başkanı Kurucu, “Su sıkıntısının giderilmesi konusunu görüşmek için heyet olarak yalvaç Belediye Başkanı H.Hilmi Tütüncü’yü makamında ziyaret ettik, konuyu görüşmeye başladık, ancak sayın başkanın başka misafirleri geldiği için görüşmemiz yarıda kaldı ve oradan ayrılmak zorunda kaldık.” dedi.

YALTSO Başkanı Kurucu STK’lar olarak girişimlerinin süreceğini, halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması konusuna duyarsız kalan herkesi de toplum vicdanına havale ettiklerini belirtti. Kurucu “Biz bu konunun takipçisi olarak sorunun çözümü için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.