logo

13 Ocak 2023

Soylu’dan Cesur’a tarihi Men Tapınağı yolu cevabı:

 “Isparta Özel İdaresi’nin yol ağında değil, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan para gelirse yapılacak”

İyi Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un geçtiğimiz yıl Eylül ayında, İçişleri Bakanı Süleyman Soyla tarafından cevaplanması isteğiyle TBMM’ye verdiği soru önergesine geçtiğimiz hafta Bakan Soylu tarafından cevap verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, verdiği cevapta, Men yolunun Isparta İl Özel İdaresi’nin yol ağında olmadığını belirterek, yolun yapımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan mali destek istendiğini, desteğin sağlanması halinde yolun yapımına başlanacağı bildirdi.

Cesur tarafından 26 Eylül 2022 tarihinde TBMM’ye verilen yazılı soru önergesinde şu hususlar Bakan Soylu’ya sorulmuştu:

“Isparta ili Yalvaç ilçesi sınırları içerisinde bulunan “Men Kutsal Alanı’nın” geçmişi MÖ 4. yüzyıla dayanmaktadır. Çok merdivenli bir platformun üzerine kurulmuş olan tapınağı et- rafını çevreleyen bir Temenos Duvan mevcuttur. Tapınağın yakınlarında bazı ev ve benzer tarihi kalıntılar mevcuttur. Men Kutsal Alanı, Yalvaç’ın 5 kilometre güneydoğusunda Sultan Dağı üzerinde Karakuyu Mevkii’nde “Gemen Korusu” denilen bir tepede yer almaktadır.

Yüzyıllar boyunca bölge ve komşu halklar tarafından haç merkezi olarak kabul edilmiş ve hristiyanlar için dini bir öneme sahip olmuştur. 1911 yılında yabancı arkeologlar tarafından yapılan kazılarda çok önemli tarihi eserlere ulaşılmıştır. Bakanlar Kurulu Kararı ile Süleyman Demirel Üniversitesi adına 2008 yılından beri Pisidia Antiokheia Antik Kenti ve Men Kutsal Alanında Kazı çalışmaları yürütülmektedir, ancak tapınağa giden 5 km’lik yol yıllardır yapılmamış, Isparta İl Özel idaresi sorumluluğundaki yolun asfaltlanması bir türlü yapılmamıştır. Böylesine kıymetli ve tarihi bir alanın turizme kazandırılması ve ziyaretçilerini ağırlaması için yapılması gereken 5 km ‘lik yolun bunca zamandır tamamlanmamış olması Isparta turizmine ciddi zarar vermektedir. Kaçak kazıların önlenmesi, arkeologların çalışmalarını daha rahat bir şekilde sürdürebilmeleri ve Men Kutsal Alanı’nın güvenliğinin sağlanması için ilgili yolun bir an önce yapılması gerekmektedir.

Bu bağlamda:

1- Isparta ili Yalvaç ilçesi sınırlan içerisinde bulunan “Men Kutsal Alanı’na” ulaşım için kullanılan 5 Km’lik yol neden yapılmamaktadır? Isparta İl Özel İdaresi ilgili yol için ne zaman harekete geçecektir?

2- Men Kutsal Alanı’nda arkeolojik çalışmaların tamamlanması için yolun bir an önce yapılması gerektiği defalarca gündeme getirilmesine ve ilgili kurumlara başvurular yapılmasına rağmen bu başvuruların reddedilme veya işleme alınmamasına sebep olan unsurlar nelerdir? Isparta İl Özel İdaresi’nde bu yolun yapımı için ayrılan ödeneğin 2012 yılında yatırılmasına rağmen yolun yapılmadığı iddiası doğru mudur?

3- Men Kutsal Alanı’nda kaçak kazı yapıldığına dair herhangi bir şikayet veya yapılan işlem olmuş mudur? Şayet oldu ise kaçak kazı yapanlar hakkında ne tür işlem tesis edilmiştir? Men Kazı Alanı’nın güvenliğini sağlamakla sorumlu olan kurum hangisidir?

4- 2008 yılından beri kazı çalışmalarının sürdürüldüğü Men Kutsal Alanı’na giden yolun oldukça bozuk ve tehlikeli olduğu iddiası doğru mudur?

5- Men Kutsal Alanı’na giden 5 Km’lik yol ne zaman yapılacaktır? Men Kutsal Alanı ziyaretçilere ne zaman açılacak ve bölge turizmine katkı sağlamaya başlayacaktır?”

Cesur’un yazılı soru önergesine süresi geçtikten sonra 4 Ocak 2023 tarihli yazı ile Bakan Soylu tarafından cevap verilirken; söz konusu cevap bugün içinde incelemeye açıldı.  Söz konusu cevapta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şu bilgilere yer verdi:

“İlgi yazınız ekinde yer alan Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’a ait 7/72336 esas numaralı soru önergesi incelenmiştir.

Bahse konu soru önergesinde belirtilen hususlarla ilgili olarak Isparta Valiliğinden alınan yazıda özetle:

Isparta ili Yalvaç ilçesi sınırları içerisinde bulunan Men Kutsal Alanına ulaşım için kullanılan 5 km’lik yolun İl Özel İdaresinin yol ağında bulunmaması sebebiyle işlem yapılamadığı; bahse konu alanda arkeolojik çalışmaların tamamlanması için yolun onarım ve stabilize kaplama işlerinde kullanılmak amacıyla 824.377,32 TL yaklaşık maliyet çıkarıldığı; bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığından yolum yapım bedelinin talep edildiği, gerekli mali desteğin sağlanması halinde söz konusu yolun yapımına başlanacağı bildirilmiştir. Bilgilerinize arz ederim.”

Bakan Soylu, yaklaşık 1 milyonluk kaynağın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanması halinde, Isparta İl Özel İdaresi’nin yolun yapımına başlayacağını belirtirken; ilgililerin konuyla ilgili harekete geçerek bakanlık nezdinde bu kaynağın Özel İdare’ye aktarılmasını sağlamak için çaba göstermesi gerekiyor.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.