logo

SGK’dan EYT’lilere Emeklilik Açıklaması

TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasa teklifi kabul edildi. Prim gün sayısını ve çalışma sürelerini dolduranlar yaşa takılmadan emekli olabilecekler. Teklif, tüm partilerin oylarıyla kabul edildi. SGK’dan da milyonları ilgilendiren emekli maaşı ve başvuru açıklaması geldi…

TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) ile ilgili yasa dün Meclis’ten geçmişti. EYT’de emeklilik hakkı kazananlar ise ilk maaş tarihlerini ve başvuru şartlarını merak ediyordu. Karar henüz Resmi Gazete’de yayınlanmamasına rağmen vatandaşların doğrudan ya da e-Devlet yoluyla başvuru yaparak maaş talebinde bulunduğunu, ancak kanunun yürürlüğe girmeden herhangi bir işlem yapılmasının mümkün olmadığını belirten SGK bir açıklama yayımladı.

SGK’dan yapılan konuya ilişkin olarak yapılan açıklama:

8.9.1999 öncesi ilk defa sigortalı olanların emekli aylığına hak kazanmasında yaş şartını kaldıran düzenleme TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiştir.

Söz konusu kanun henüz Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girmediği halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile Kurumumuzdan aylık talebinde bulunmaktadır.

Konuya ilişkin kanun Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca aylık bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir.

Tüm süreçler tamamlanıp Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.