• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

20 Mayıs 2020

Seralarda Fide Dikimleri Tamamlandı

Korona Virüs nedeniyle her alanda üretim anlamında sıkıntı yaşanırken, ilçemizdeki seralarda yoğun bir çalışma dönemi başladı.

Gerek ilçemize bağlı köylerde gerekse Isparta genelinde fide dikimleri başlarken, birçoğunda tamamlanma aşamasına geldi.

Konuyla ilgili olarak Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden şu bilgiler verildi:

“İlimizde her geçen yıl gelişmekte olan yayla seracılığında bu yıl virüs salgını tehdidine ve çiftçilerimizin tedirginlik yaşamalarına rağmen özverili çalışmalarıyla üretime ara vermeden
devam etmektedir.

İlimizde başta Merkez Deregümü köyü olmak üzere Yakaören, Yazısöğüt, Büyükgökçeli, Küçükgökçeli, Kayı, Aliköy köyleri ile Kuleönü ve Sav kasabalarında seracılık faaliyetleri yapılmaktadır.

Ayrıca Sütçüler, Yalvaç, Gelendost ve Şarkikaraağaç, Aksu ilçe merkezi ve köylerinde de son yıllarda seracılık faaliyetleri artmaktadır. Genellikle domates ve hıyar yetiştiriciliği yapılmakta olan ve az miktarda da olsa pazar talebini karşılamak için karışık sebze yetiştirilen bu alanlarda, 20 Nisan itibariyle başlayan domates fidesi dikimleri geçtiğimiz günlerde büyük ölçüde tamamlanmıştır.

TÜİK verilerine göre, Isparta’da 4200 dekar alanda örtüaltı domates ve karışık sebze, 768 dekar alanda da kesme çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bağlamda ilimizde seracılık deyince ilk akla
gelen Isparta merkeze bağlı Deregümü Köyü’nde de örtüaltında domates fidesi dikimleri tamamlanmıştır.

Dikimleri yapılan fideler lezzet, dayanıklılık ve verim açısından en iyi domates çeşitleri arasından seçilmektedir. Temmuz ayı ortalarında başlayacak olan domates hasadında bu yıl dekar başına ortalama 15-20 ton ürün beklenmektedir.

Üretilen domateslerin birçoğu ihraç edilmekte, bir kısmı iç piyasaya sunularak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlere gönderilmektedir. Bununla birlikte Deregümü Köyünde Mart
ayında dikimi başlayan karanfil üretimi de tüm hızıyla devam etmektedir. Karanfil üretiminin domates üretimine göre oldukça zahmetli olmasına ve bölgede domates seraları ağırlıkta olmasına rağmen bu yıl Antalya şirketlerinin de talebiyle karanfil üretiminde artış yaşanmaktadır. Büyük kısmı yurtdışına ihraç edilmekte olan karanfilde bu yıl ortalama 800 dekar alanda dikim gerçekleştirilmiştir.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.