• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Özyalvaç Arşivi’nden Seçmeler

OTOBÜS DEVRİLDİ  

Geçtiğimiz hafta Salı günü Yalvaç Birlik Otobüsleri yazıhanesinden İstanbul’a gitmek üzere hareket eden Mustafa Ekici’ye (Tramoğlu) ait otobüs Akşehir yakınlarında devrilmiştir. Meydana gelen trafik kazasında tesadüf eseri birkaç kişi hafif şekilde yaralanmışlardır. Otobüste kaza sonucu 20 bin liralık maddi zarar oluşmuştur.

Yalvaç – Akşehir arasındaki yolların ulaşıma elverişli olmaması sebebiyle vasıtaların sıkıntılar içerisinde gidip gelmekte, zaman zaman kazalara sebep olmaktadır. (23 Nisan 1969, Sayı: 12)

 

BÜYÜK KAÇAKÇILIK OLAYI

Yılın ve bölgemizin en büyük kaçakçılık olayı hafta içinde ortaya çıkarılmıştır.

İhbar üzerine harekete geçen Ş.Karaağaç,  Yalvaç ve Gelendost emniyet ekipleri gerekli tedbirleri alarak 12.700 kg. kaçak kahve ele geçirilmiştir.

Bir şebeke tarafından idare edildiği tahmin edilen kaçakçılık olayı, Beyşehir ilçesinde yapılan ihbarla ortaya çıkarılınca kamyon şoförü kaçak kahvelerle birlikte Ş.Karaağaç’ta emniyet ekiplerince müsadere edilmiştir.

Şebekenin 6 kişi olduğu kamyon şoförü dışında diğer 5 kişinin İçel plakalı bir taksiyle önden hareket ettiği, olay meydana çıkınca 3 şahsın meçhul olduğu öğrenilmiştir. Taksiden Eğirdir’de ayrılan üç kişi dışında taksi şoförü E.D. ile taksideki şahıs S.Z., olay meydana çıkınca Ş.Karaağaç’a dönmek  isterlerken Karagedik civarında Yalvaç  Jandarma ekipleri tarafından yakalanıp teslim edilmiştir.

Şebekeden üç kişi, kamyon şoförü Ş.Ü., taksi şoförü E.D. ve S.Z. yakalanıp Yalvaç’a  suçüstü mahkemesine getirilmişler, sorgularını müteakip tevkif edilmişlerdir.

Yakalanan kamyon, kahve ve taksi Ş.Karaağaç Tekel İdaresi’ne teslim edilmiştir. (14 Nisan 1969, Sayı: 12)

 

KAYMAKAMIMIZ ANKARA’dan DÖNDÜ

Geçen Pazar günü Yalvaç’ın dertleri için Ankara’ ya giden Kaymakamımız Perşembe günü dönmüştür. Kendisiyle görüştüğümüz Kaymakamımız Rafet Küçüktiryaki görüşmeler hakkında şunları söylemiştir: “Herşeyden önce Sayın Başbakanımız Süleyman Demirel’in Yalvaç’lılara selam ve sevgilerini getirdim. İlçemizin acil ve mübrem ihtiyaçlarını rapor halinde bizzat Başbakanımıza sundum. Kendisiyle görüşmelerimizde rapor muhteviyatı olan Yalvaç’ın dert ve dileklerine eğileceğini kısa zamanda halledileceği vaadini aldım. Sağolsunlar bizimle ve Yalvaç’ın dertleriyle ilgilendiler. Ayrıca Yalvaç Barajı’nın temelini atmak için Yalvaç’a geleceğini müjdelediler. Dertlerin yerinde görülüp,  halka hitabedeceğini, halkı dinleyeceğini belirttiler. Dertlerimizle ilgili bakanlara gerekli emri verdiler.

Bakanlarla da görüştük. Bilhassa Bayındırlık Bakanımız Orhan Alp, Yalvaç için bizzat elinden geldiğince uğraşacağını vaad etti. Eski Ortaokul binasının olduğu yere bir kapalı spor salonu yapılacağını, kütüphane binasının ikmal inşaatının en kısa zamanda ihaleye çıkarılacağını, Yalvaç Dörtyol,  Yalvaç-Akköprü arasının bu aylarda asfaltlanmasına başlanacağını, eski hastane binasına kalorifer yapılacağını, Sanatkar yetiştirilecek pratik sanat okulunun açılacağını, bina bulunduğu takdirde Kız Sanat Ortaokulunun açılacağını, Özgüney-Özbayat sulama suyunun bu yıl başlayacağını, ilçe merkezinin sulama suyu işinin süratle ele alınacağını şimdiden halkımıza müjdelerim.

Yine ayrıca Başbakanımızın bizzat ilgilendiği;  Kütahya’daki Dr.Cavit İmre’nin en kısa zamanda Yalvaç’a tayini için Sağlık Bakanına emir verdiğini bilhassa belirtirim. Yalvaç için uğraşlarımızın en kısa zamanda müsbet neticeler vereceğini bildiririm.” (14 Nisan 1969, Sayı: 12)

 

YANARAK ÖLDÜ

Hüyüklü Kasabası’nda 1,5 yaşlarında N.T. adlı küçük çocuk yanarak ölmüştür. Ölen çocuğun anne ve babası hakkında tedbirsizlikten dolayı tahkikat açılmıştır. (14 Nisan 1969, Sayı: 12)

 

SEÇİM HAZIRLIKLARI BAŞLADI

12 Ekim 1969 günü yapılacak Milletvekili Genel seçimleri için hazırlıklara başlanmıştır.

Geçtiğimiz hafta ilçe seçim kurulu toplanarak gerekli kararları almışlardır. Yeniden tanzim edilecek seçmen kütükleri için ilgililer faaliyete geçmişlerdir. (14 Nisan 1969, Sayı: 12)

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.