• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

03 Şubat 2017

ÖZYALVAÇ 49. YAŞINDA

Türk yerel basınının çınarlarından gazeteniz ÖZYALVAÇ, kesintisiz olarak sürdürdüğü yayın hayatında 48 yılı tamamlayarak 49. yayın yılına girdi.

Yalvaç’ta ilk defa 1968 yılında kurulan matbaa tesisinde kurucumuz Ruşen Özgül yönetiminde 3 Şubat 1969 tarihinde yayın hayatına başlayan ve Isparta ili genelinde yayın yapan en eski üç gazeteden biri olan ÖZYALVAÇ, o tarihten bugüne dek çeşitli baskılara, zaman zaman yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen yayın hayatını aralıksız olarak sürdürdü ve 49. yılına ulaştı.

Halen gazetenin kurucusu merhum Ruşen Özgül’ün oğlu Ö.Özhan Özgül tarafından yönetilen Özyalvaç Gazetesi, 1969’da başladığı yolculuğunda çok sayıda ismi bünyesinde barındırırken tarafsız yayın politikasını sürdürme gayreti içinde defalarca saldırıya uğradı, siyasi baskılarla karşılaştı.

ÖZYALVAÇ,  Isparta il merkezi ve ilçelerinde yayınlanan gazeteler arasında Demokrat Gazetesi (1947) ve Isparta Gazetesi (1960) ile birlikte Isparta’nın en eski üç gazetesinden biri.

Gazete sahibi Özgül, yerel gazeteciliğin bir sevda ve fedakarlık işi olduğunu, kentlerde demokrasinin ve sosyal hayatın gelişiminde yerel gazetelerin çok büyük bir rolü olduğunu belirtti. Yerel gazetelerin ülkemizde hak ettiği değeri görememelerine karşın sessiz-sedasız ve fedakarca büyük hizmetler gördüklerine değinen Özgül şunları söyledi:

‘Ülkemizde büyük medya gruplarının sermaye bağlarıyla bağımsızlıklarını kaybettiği bugünkü ortamda gerçek eleştiri ve yorum, etki alanları çok sınırlı da olsa yerel gazeteler tarafından yerine getiriliyor. Özyalvaç’ın çizgisi de geçen 48 yılda böyle olmuştur. Bugünlere bir çok badireyi atlatarak geldik. Gerek siyasal ve gerekse yönetsel baskılar altında 48. yılı doldurarak işimizi, görevimizi, sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalıştık.’

Yerel gazeteler konusunda hükümetin izlediği politikayı gözden geçirmesi gerektiğine işaret eden Özgül, yoksa, büyük ekonomik sıkıntılar ve yasal baskılar altında birçok gazetenin yaşamını uzun süre sürdürmesinin mümkün olmayacağını savundu. Özyalvaç Gazetesi olarak her türlü siyasi ve ekonomik sıkıntılara katlanarak memlekete hizmet etmeye devam ettiklerini ve güçleri yettiğince de devam edeceklerini vurgulayan özgül, bu süreçte kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

 

r-ozgul

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.