• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

21 Eylül 2020

ÖZER: “TOKİ Sosyal Konut Projemiz için Başkan Tütüncü’yü göreve davet ediyorum”

Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Mustafa Özer, gündeme geldiğinden bu yana yaklaşık 9 ay geçen TOKİ Sosyal Konut Projesi için henüz adım atmadığını ifade ettiği Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yü başvuru yapılması için gerekli çalışmaları yapmaya davet etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 2019 yılı başında uygulanmaya başlanan “HER YIL 100 BİN YENİ SOSYAL KONUT” Projesi için yıl başında girişimde bulunduklarını belirten Başkan Özer, “Geçtiğimiz yıl sonu itibariyle başlatılan proje kapsamında 16 Aralık 2019-15 Ocak 2020 tarihleri arasında ülkemizin pek çok yerinde, bununla beraber Isparta, Eğirdir, Sütçüler ve Aksu’da sosyal konut projesi için başvurular alındı, kuraları çekildi ve çalışmalar başladı. Bu projenin  ilk duyurulduğu andan itibaren biz parti yönetimi olarak girişimlere başladık.

9 Ocak 2020 tarihinde Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’yü makamında ziyaret ettik. Bu noktada, proje talebi ve yer tahsisi için Yalvaç Belediyesi’yle ve Yalvaç Malmüdürlüğü’yle görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Sağolsun başkanımız da gerekli duyarlılığı göstererek, her türlü çalışmayı yapacaklarını ifade etti.

14 Ocak 2020 tarihinde yönetim kurulumuzla birlikte Ankara’da TBMM’ye giderek sırasıyla Milletvekillerimiz Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel ve Mehmet Uğur Gökgöz’le görüştük. Üç vekilimizle görüşmemizde de gündeme gelen TOKİ Sosyal Konut Projesi’nin Yalvaç’ta da uygulanması talebimizle ilgili tam destek aldık. O günkü ziyarette Milletvekilimiz Recep Özel, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’la telefonla görüştü. Prosedürleri beklemeden, belediyenin işlemleri başlatarak TOKİ’ye müracaat etmesini isteyen TOKİ başkanımızın bu mesajını hemen Yalvaç Belediye Başkanımız Halil Hilmi Tütüncü’yle paylaştık, sağolsun Halil başkan da “Arazinin kazıklarını çaktık, tespitlerimizi yaptık, biz TOKİ projesiyle ilgili herşeye hazırız” dedi. TOKİ başkanımız da, bu bilgi üzerine hemen TOKİ ekibini Yalvaç’a göndereceğini belirterek, arazide inceleme yaptıracağını, arazinin uygunluğuna göre, talebin yeterli olması durumuna göre, 2021’i beklemeden 400 konuta kadar projenin ihale sürecinin başlatılacağını söyledi.

 

MİLLETVEKİLİMİZ GÖKGÖZ OCAK AYI SONUNDA BAŞKANI ANKARA’YA MÜRACAAT İÇİN DAVET ETMİŞTİ

Bu gelişmenin ardından 23 Ocak 2020 tarihinde Milletvekilimiz Mehmet Uğur Gökgöz’le birlikte Yalvaç’a ziyaretinde Belediye Başkanımız Sayın Tütüncü’yü ziyaret ettik. Yalvaç’taki önemli sorunlardan biri olan konut sorununun çözümü için TOKİ’nin sosyal konut projesi kapsamına ilçemizi dahil ettirdiklerini belirten vekilimiz Gökgöz, çalışmaların hızlandırılması için Başkan Tütüncü’den destek istedi. TOKİ Başkanı tarafından bir an önce müracaatın yapılmasının istendiğini kaydeden Gökgöz, Başkan Tütüncü’yü bir sonraki hafta Ankara’ya davet ederek müracaat işleminin yapılmasını istedi.

Araya giren pandemi süreci nedeniyle konuyla ilgili herhangi bir ilerleme sağlanamadı. Bu süreçte, 23 Haziran 2020 tarihinde Yalvaç Çalışma Grubu’nu temsilen ben, belediye başkanımız, ticaret ve sanayi odası başkanımız ve ziraat odası başkanımız Ankara’da yine üç vekilimizi ziyaret ettik. Her üç vekilimizle görüşmemizde TOKİ konusu gündeme geldi. Süreyya beyi ziyaretimizde, TOKİ konusunda da belirlenen alanın Yalvaç Belediyesi mücavir alanına dahil edilmesi için bakanlık nezdinde gerekli desteği vereceğini belirten vekilimiz, dosyanın bir an önce hazırlanarak gönderilmesini istedi. Recep vekilimizi ziyaretimizde, vekilimiz, TOKİ kapsamında yapılacak konutlar için de başkanlık nezdinde her türlü girişimin yürütüldüğünü, arsanın hazır hale getirilmesi halinde 2021 programına Yalvaç’ın alınabileceğini belirtti. Mehmet Uğur Gökgöz vekilimizi ziyaretimizde de, sayın vekilimiz TOKİ konutları için sürecin hızlandırılması gerektiğini belirterek, belediyenin arsa sorununun çözümünü beklemeden müracaatı gerçekleştirmesini istedi.”

 

BAŞKAN TÜTÜNCÜ BÖYLE AĞIR DAVRANIRSA 2021 PROGRAMINI DA KAÇIRACAĞIZ

Gelinen noktada, 21 Eylül 2020 itibariyle, TOKİ konusunda Yalvaç Belediyesi cephesinde hiçbir ilerleme kaydedilemediğini belirten Başkan Özer, “Bildiğiniz gibi, önümüzdeki aylar bütçe ayları. Kurumlarımız 2021 bütçe ve programlarını hazırlamaktalar. Şu ana kadar Yalvaç Belediyesi, ne TOKİ’ye başvuru konusunda ne de TOKİ için ayrılan 320 bin metrekarelik arazinin mücavir alana alınması konusunda çalışma yapmıştır. Hızlı bir şekilde davranarak TOKİ’ye müracaatı gerçekleştiremezsek, ne yazık ki belediyemiz yüzünden 2021’deki 100 bin yeni sosyal konut projesine ilçemizi dahil ettiremeyeceğiz. Bir araya geldiğimiz Çalışma Grubu toplantılarında bu hususu her defasında hatırlatmamıza karşın, Yalvaç Belediyesi’nde bu konuyla ilgili henüz hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Gazeteniz aracılığıyla Yalvaç Belediye Başkanımız Halil Hilmi Tütüncü’yü göreve davet ediyor ve en kısa sürede TOKİ’ye müracaatı gerçekleştirerek 2021’deki 100 bin konut projesinden Yalvaç’ımıza düşecek payı almamıza engel olmamasını istiyorum. 400 konut için TOKİ Başkanımız söz verdi. 400 ailemizin kira öder gibi ev sahibi olmasına hepimiz gayret göstermeliyiz. Biz elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Tüm vekillerimiz bu işin peşinde. Bakın Isparta merkez, Eğirdir, Sütçüler ve Aksu’da süreç tıkır tıkır yürüyor. Yalvaç için de her türlü sözü almış durumdayız. Bunun için tüm Yalvaç halkının okuyacağı bu haberle, Sayın Başkan Tütüncü’yü göreve davet ediyorum. Ak Parti Yalvaç Teşkilatı olarak her türlü desteği vermeye yine söz veriyoruz. Yeter ki bu projeyi şehrimize kazandıralım.” dedi.

TOKİ Başkanı tarafından belirtilen 400 sosyal konutun yapılması için, Yalvaç’ta hazine arazisi olarak 320.000 metrekare arazisinin TOKİ için ayrılmış olduğunu belirten Özer, söz konusu alana ilerleyen yıllarda yeni TOKİ projelerinin de yapılabileceğini belirtti.

 

KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLMA İMKANI VEREN PROJE

TOKİ tarafından ilki bu yıl uygulanan “HER YIL 100 BİN YENİ SOSYAL KONUT” Projesinin ekonomik gücü düşük olan kesimler için büyük bir ev sahibi olma imkanı sunduğunu belirten Başkan Özer, “2020 yılı için hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL olan şahıslar için üç öncelik belirlenmiş durumda:

  1. Kategoriolan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”,
    2. Kategoriolan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”,
    3. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”, yani aylık geliri 5.500 TL’nin altında olan vatandaşlarımız olmak üzere düzenlenen bu proje ilçemizin de en önemli ihtiyacı olan ucuz konut ihtiyacını karşılayacak bir projedir.

2+1 konutlar için 500 TL, 3+1 konutlar için 1.000 TL önbaşvuru ücreti yatıran vatandaşlarımız, TOKİ tarafından kuraya alınıyor ve kura sonucu konut almaya hak kazanan hak sahiplerine konutlar; satış fiyatının %10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay (20 yıl) vade ile sabit taksit ile ödeniyor.

Ak Parti iktidarımızın Türkiye’nin her yerinde sunduğu bu imkandan neden Yalvaç’taki hemşehrilerimiz yararlanmasın? Yalvaç’taki konut piyasasının bu pahalılığında insanlar nasıl ev sahibi olacaklar? İşte TOKİ’nin bu projesiyle 2021’de 400 aileyi, daha sonra da daha fazla aileyi sevindirme imkanımız olacaktır.

Sayın Belediye Başkanımızdan duyarlı davranarak, hızlı biçimde TOKİ başvurusunu ve mücavir alan sorununun çözümü için çalışma yapmasını bekliyoruz.

Biz halkımıza söz verdik, TOKİ’nin sosyal konut projesini Yalvaç’a getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Verdiğimiz sözü yerine getirmek boynumuzun borcudur. Bu vesileyle tüm hemşehrilerime de selam ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.