• MODA YAPI

logo

24 Temmuz 2017

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SINAVLARI YALTSO’DA BAŞLIYOR

TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen TOBB – MEYBEM tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları, Yalvaç TSO’nun girişimleriyle MEYBEM ile imzalanan protokol kapsamında ilçemiz Yalvaç’ta gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası’ndan şu bilgiler verildi:

“TOBB – MEYBEM tarafından Odamız işbirliğiyle ilçemizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte ve 2016/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan mesleklerde (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 48 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacaktır.

Sınavlar, TOBB – MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları Odamızda, Performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenlenecektir.

TOBB – MEYBEM tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlardan olan ve bölgemizde de yoğun faaliyet gösterilen inşaat grubundaki meslekler şunlar:

Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, Betoncu, Duvarcı, İskele Kurulum Elemanı, Sıvacı, Seramik Karo Kaplamacısı, Isı Yalıtımcısı, Panel Kalıpçı, Düz İnşaat İşçisi.

Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi (İnşaat İşçisi) Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye’ de ilk olarak TOBB -MEYBEM tarafından Odamız kanalıyla verilebilecektir.

Mesleklerde en az 10 kişilik grup oluşması durumunda sınavlar Odamız aracılığıyla Yalvaç’ ta düzenlenecektir.

Sınav ve belgelendirme talepleri Odamız tarafından alınacaktır.

Evrakları teslim etme son tarihi 31 Temmuz 2017 mesai bitimine kadardır.

Sınava katılmak isteyenlerden istenen belgeler:

1- Başvuru formu (Odamızdan temin edilebilir),

2- Nüfus Cüzdanı fotokopisi,

3- 2 adet fotoğraf,

4- Sınav ücretlerinin yatırıldığına dair banka dekontu,

5- Sağlık Raporu (İskele Kurulum Elemanı için),

6- Tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamında başvuru yapanlara ilişkin beyan (Odamızdan temin edilebilir)

Ayrıntılı bilgi için Odamız ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Bilgileri: Tel: 0 246 441 3374 / Faks: 0 246 441 7622.”

 

karatay

Yalvaç TSO, Karatay Üniversitesi ile Yeni Protokol İmzaladı: ÜYE ÇOCUKLARINA % 10 İNDİRİM

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası ile Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi arasında bu yıl da üye çocuklarına yönelik indirim protokolü imzalandı. Protokolle, Yalvaç TSO üyelerinin çocukları Karatay Üniversitesi’nde okumayı seçerlerse harç ücretlerinde % 10’luk indirim kazanacaklar. Bu indirim geçen yıl % 5 olarak uygulanıyordu. 2009 yılında Konya Ticaret Odası tarafından açılan KTO Karatay Üniversitesi gelişmesini sürdürmekte olup, 2017 – 2018 öğretim yılında 6 fakülte, 1 yüksekokul, 2 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü ve 3 Uygulama ve Araştırma merkezi ile eğitime devam ediyor. Bu üniversite okumak isteyen YALTSO üyelerinin birinci dereceden akrabalarına %10 indirim uygulaması yaklaşık 3 bin TL avantaj sağlıyor.

motto44

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.