• MODA YAPI

logo

08 Temmuz 2017

Meclis koruma planının son şeklini onayladı

Yalvaç Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısı 5 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Yalvaç Belediyesi Meclis Salonu’nda saat 14.00’te başlayan toplantı yaklaşık iki saat sürdü ve on gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda ilk olarak bir önceki ayın toplantı tutanakları okundu. İkinci maddeye geçileceği sırada, AKP’li üyeler, gündeme bir madde alınması için teklif sundular. Başkan Tütüncü, geçtiğimiz hafta bir gazetede yer alan Salur Mahallesi’nde belediyeye ait arazilerle ilgili iddialara yanıt vereceğini, ancak teklifi belediye mevzuatına uygun olmadığı için gündeme almayacağını ifade etti.

Söz konusu iddiaların AKP’ li meclis üyelerince gazeteye yazdırıldığını belirten Tütüncü, göreve geldiği günden bu yana söz konusu arazilerle ilgili belediyenin yaptığı işlemlerle ilgili detaylı bilgi verdi.

Kendileri göreve gelene kadar bu arazilere kimsenin sahip çıkmadığını belirten Tütüncü, “Biz bu yüzden 314 bin metrekare araziyi ihaleyle kiralama yoluna gittik. Biz göreve gelene kadar, belediyemizin bu arazisine kimse sahip çıkmamış. Biz sahip çıkma yoluna gittik, 314 bin metrekare arazinin kiralanması için ihaleye çıkardık. 17 bin liraya tutan şahsa araziyi teslim edemediğimiz için 2014 yılında bu araziler ekilmedi. 2015 yılında bu arazinin bir kısmını ektiğini tespit ettiğimiz şahsa gerekli işlemleri tutarak ecri misil bedeli tahakkuk ettirdik. 2016 yılı içinde de bu arazileri ektiğini tespit ettiğimiz şahsa aynı şekilde işlem uygulandı. Biz, bu arazinin yaklaşık 230 bin metrekaresini Yalvaç OSB’ye verdik. Şu an elimizde yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alan var ve buraya da güneş enerjisinden elektrik üretme tesisi kuracağız. Herhangi bir peşkeş ya da ihmal söz konusu değil. Bu iddialar kötü niyetlidir. Burada bu konuya açıklık getiriyorum. Bu hususta bir suç olduğuna inanıyorsanız savcılığa gidersiniz. Bu konu, meclis gündemini ilgilendirmediği için değerlendirmeye almıyor, söz konusu bilgileri sizlere sunuyorum.” dedi.

HASTANEYE YATAY ASANSÖRLE ULAŞIM SAĞLANACAK

Meclis toplantısının ikinci maddesinde, ulaşım sıkıntısı yaşanan Yalvaç Devlet Hastanesi’ne yayaların ulaşımını kolaylaştırmak için, Müderris Mezarlığı kenarından yatay asansör yapılması hususu görüşüldü.

Karabük-Safranbolu ve Ankara-Keçiören’de yapılmış yatay asansör uygulamalarının fotoğrafları gösterilerek projeyle ilgili olarak meclis üyelerine bilgi verildi. Projenin yerli üretimle 500 bin lira civarına, yabancı üretimle 3 milyon civarına mal olacağını kaydeden Tütüncü, meclis üyelerinin görüşlerini aldı. Yapılan görüşmeler sonucunda, yerinde incelemeler yapıldıktan sonra karar verilmesi kararlaştırıldı ve konu bir sonraki toplantıya bırakıldı.

KORUMA PLANININ SON HALİ KURULA GÖNDERİLECEK

Gündemin 3. maddesinde, ilçemizde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca koruma altına alınan eski yapılar nedeniyle yaşanan imar sorunlarının giderilmesi için yapılan Koruma Planı çalışmasıyla ilgili olarak Antalya’dan gelen uzman tarafından meclise bilgi verildi. Daha önce de birkaç kez düzenlenerek kurula gönderilen ve eksikleri bulunan planın son halini anlatan uzmanın verdiği bilgiler doğrultusunda, koruma planının kurula sunulması ve gelen karara göre hareket edilmesi kararlaştırıldı.

TABAKHANE’DE TİCARİ BÖLGEYLE İLGİLİ KAT YÜKSEKLİKLERİ BELİRLENDİ

Gündemin 4. maddesinde geçtiğimiz günlerde 18. madde düzenlemeleri askıdan indirilen Tabakhane bölgesinde yapılacak yeni yapıların zemin katlarındaki kat yükseklikleriyle ilgili öneriler geldiği şekliyle oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 5. maddesinde ise, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin 30. maddesine göre binalara kot çalışmasıyla ilgili İmar Komisyonu raporu okundu ve geldiği şekliyle kabul edildi.

Gündemin 6. maddesinde belediyeye ait ESSOM İşletmesi tarafından Petrol Ofisi’ne teminat mektubu verilmesi hususu oybirliğiyle kabul edildi.

YÜKSEKOKULLARA % 75 İNDİRİMLİ SU

Gündemin 7. maddesinde, Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından yazılan resmi yazıyla istenen indirimli su aboneliği talebi görüşüldü. Büyükkutlu Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun da konuyla ilgili talebi hatırlatılarak, söz konusu indirimin Yalvaç’ta bulunan 4 yüksekokula da uygulanması ve indirim oranının % 75 olarak uygulanması hususu oybirliğiyle kabul edildi.

Gündemin 9. maddesinde belediyeye ait Pazar Yukarı Mahallesi’nde bulunan 4 adet meskenin satışıyla ilgili olarak belediye encümenine yetki verilmesi hususu kabul edildi.

Meclis toplantısı Ağustos ayı toplantı tarihinin belirlenmesiyle sona erdirildi.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.