• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

18 Ağustos 2019

Jandarmadan Yaz Dönemi Trafik Tedbirleri

Yalvaç İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kaymakamlık ve Ziraat Odası işbirliği ile reflektörü olmayan traktör sahiplerine 100 tane reflektör dağıtımı yaptı

 

Isparta İl Jandarma Komutanlığı, yaz aylarında yaşanan trafik kazalarının önüne geçmek için bir dizi tedbir alarak hayata geçirdi.

Konuyla ilgili olarak jandarmadan şu bilgiler verildi:

“1. Yaz mevsiminin başlaması ile birlikte karayollarındaki traktörlerin karıştığı kazaların genel kazalar içerisinde önemli bir yer tuttuğu, traktörlerin karıştığı kazaların ölümle sonuçlanma oranının diğer araçlara göre yaklaşık dört kat daha fazla olduğu, bu nedenle kabin veya koruyucu çatı kullanımı, traktör ile zirai çalışma alanına giden vatandaşların seyahat ederken dikkat edilecek hususları bilmeleri ve uygulamaları önem taşımaktadır.

2. Traktörlerin karayolunu kullandıkları zamanlarda görünürlüklerinin sağlanması amacı ile bulundurmaları gereken sarı ikaz lambası ve römork arkasına takılan reflektörlerin bulunmasının diğer karayolu kullanıcılarının kazalara karışmasını önlediği bilinmektedir.

3. Bu kapsamda:

a. Isparta İl Jandarma Komutanlığı, Yalvaç İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekiplerince, yaratılan farkındalığın artırılması, vatandaşların bilinçlendirilmesi, meydana gelebilecek trafik kazalarının önlenmesi amacı ile kontrol edilen ve reflektörleri olmayan traktörlere Yalvaç Kaymakamlığı ve Yalvaç Ziraat Odası işbirliğinde (100 adet) reflektör dağıtımı yapılmıştır.

b. Isparta İl Jandarma Komutanlığı, Keçiborlu İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekiplerince Karayolu üzerinde tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverlerin ve diğer tarım araçlarının uygunsuz olarak trafikte seyretmemeleri konusunda (143) trafik eğitim seminerinde uygulamalı anlatılarak 1480 vatandaş ile 3350 sürücü bilgilendirilmiştir. Böylece eğitim uyarı ve kontrol ile (%90) seviyesine kadar reflektör ve sarı ikaz lambası kullanımı sağlanmıştır.

c. Isparta İl Jandarma Komutanlığı, Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı ve Senirkent İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekiplerince vatandaş ve çocuklarımızın trafik kuralları konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacı ile yaz kurslarında (25) yirmi beş trafik eğitim semineri icra edilmiş, (278) vatandaşımız ve çocuğumuz bilgilendirilmiştir.

d. Yaz ayları süresince Isparta İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri tarafından bu konuda eğitim, denetim ve kontroller aralıksız sürdürülecektir.

4. Trafik timlerimiz tarafından yapılan denetimler esnasında sürücülerin trafik idari para cezasına maruz kalmamaları ayrıca herhangi bir kaza anında can ve mal kaybına neden olmamaları açısından gerekli hassasiyetin gösterilmesi, daha fazla vatandaşımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla bu uygulamanın basın ve yayın organlarında yayınlanmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.