• MODA YAPI

logo

06 Mart 2022

İyi Partili Kocabaş ve İnce’den belediyeye kira zammı tepkisi

Yalvaç Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısında, belediye işyerlerinde oturan kiracılara %20 ile %498 arasındaki oranlarda zam yapılmasına İyi Parti’den de tepki geldi.

Mecliste kira zammına ret oyu veren tek üye olan İyi Parti Yalvaç Belediye Meclisi Üyesi Ali İnce, “Belediyeler kâr kuruluşları değildir, belediyeler hizmet kuruluşudur. Belediyelerin işyeri yaparak esnafa sunmaktaki amacı, piyasayı dengede tutarak gelir gücü düşük esnafı desteklemektir. Yalvaç’ta ne yazık ki, belediyenin işyeri sahibi olması, temel amacından sapmış; yandaşlara kıyak, kendisine oy vermeyenlere birer eziyet aracı haline gelmiştir.

Son düzenleme meclise geldiğinde de söyledim. Belediyelerin sosyal belediyecilik ilkeleri çerçevesinde hareket etmelerinin tam zamanı bugünlerdir. İki yıldır ciddi bir pandeminin etkisini yaşayan esnafımız, son altı aydır da cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik kriziyle mücadele etmektedir. Böyle bir zamanda, yasanın öngördüğü TÜFE oranının çok üzerinde yapılan zamların hiçbir açıklaması olamaz.

Belediye dükkanları kiralandığında kira şartları ve artış şartları bellidir. Yasal mevzuatta meydana gelen değişikliğin faturasını esnafa kesmek, değişiklik nedeniyle sözleşmelerin fesh edilmesini fırsat bilerek esnafın üzerine çökmeye kalkmak hiç ahlaki değildir. Tek tek işyerlerine göre kira belirlemek nasıl bir yaklaşımdır. Adil, hakkaniyetli ve objektif bir kira güncellemesi yapılmadığı, kira listesini gören herkesin malumudur. Bir de kira listesinde olmayan, kira artışının olup olmadığı bizlere açıklanmayan arkadaşlarımız var, bunlar da bizleri rahatsız eden durumlardan biridir.

Bu adaletsiz uygulama, aynı zamanda hukuka da uygun değildir. Belediye başkanının tamamen keyfiyetine ve siyasi çıkarlarına uygun bir düzenleme ile kamu malları yönetilemez. Buna hukuk da müsaade etmez, ilahi adalet de razı gelmez. Bazı işyerleri hakikaten çok düşük fiyatlarda olabilir, bunlar için işyeri sahibinin rızasıyla bir güncelleme yapmak uygun olanıdır.

Kira sözleşmesi süresinin bitiminde yeniden ihale yapılması ve sözleşme yapılması gerekiyorsa, bunun sorumlusu kiracı esnaf mıdır, bunu ihmal eden belediye yönetimi midir? Kendi hatası olan bir hukuki durumu, kendi isteklerini uygulamak için fırsata çevirmek bir acizlik ve gayri ahlaki bir yaklaşımdır.

Kira mevzuatı açıktır, zamanında düzgünce uygulamayıp, bugün bunun faturasını esnafa kesmek fırsatçılıktır. Zoraki, keyfi ve adil olmadığı çok açık olan bu düzenlemeye evet oyu vermek, benim siyaset anlayışıma da, adalet anlayışıma da sığmazdı ve bu yüzden hayır oyu verdim.

İnsanların oyunu alana kadar gökteki yıldızları vaat edip, seçildikten sonra keyfi uygulamalarla vatandaşımıza tepeden bakan bu anlayışı halkımız artık daha iyi tanımıştır. Görevde bulunduğu sekiz yılda verdiği sözleri tutmayan, sürekli mazeret üreterek çalışmayan bu anlayışı, inşallah iki yıl sonra tekrar dönmemek üzere milletimiz siyaset mezarlığına gönderecektir.” dedi.

İyi Parti Yalvaç İlçe Başkanı Süleyman Kocabaş da, yapılan zamların zamansız, adaletsiz ve keyfi olduğunu ifade ederek, “Belediye bir kamu kurumudur, düzenlemelerini mevzuata, yasaya dayandırır. Kira artışı gibi düzenlemeler, sadece belediye kiracılarını değil, tüm esnafı, dolayısıyla tüm tüketicileri ilgilendiren düzenlemelerdir. Hem hukuki hem ekonomik sonuçları olur. Dolayısıyla atılan adımların hem hukuka uygun olması hem de ekonomik gerçeklerle uyumlu olması gerekir.

Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü’nün tamamen keyfi şekilde uygulamaya çalıştığı bu düzenleme esnafımız açısından oldukça olumsuz olmuştur. Pandemiyle ve ekonomik krizle mücadele eden esnafımıza bir darbe de onlara destek olması gereken belediyemizden gelmiştir.

Kira düzenlemesi yapılacak ise, bu düzenleme, objektif ve adil ölçütlerle yapılır. Bir komisyon kurup, onların oturup tek tek dükkanların kiralarını belirlemesi ne kadar adil ve objektiftir. Bunun üstüne bir de belediye başkanına bazı kiracılar için kirayı düşürme gücü verilmiş.

Böyle devlet yönetimi mi olur, orası Tütüncüoğlu etli ekmek dükkanı mı, devletin kurumu olan Yalvaç Belediyesi mi?

Bizim İyi Parti olarak bu konudaki yanımız, zor şartlarda hizmet vermeye gayret eden esnafımızın yanıdır. İşini düzgün yapmayan, hukuku zamanında ve gerekli şekilde uygulamayan yönetimin keyfiyetinin cezasını; esnafımızın ve tüketici vatandaşlarımızın çekmesine hiçbir vicdan razı olamaz. Bu yanlış inşallah yargıdan dönecektir. Bunun siyasi hesabını da milletimiz elbette sandıkta soracaktır.

MHP’li üyelerin evet oyu vermesinin yanında çekimser oy vererek bir nevi bu keyfi uygulamaya onay veren AKP’li üyelerin yaptığı da doğru bir davranış olmamıştır. Bir uygulama ya doğrudur ya yanlıştır; ya hukuka uygundur ya da değildir, bunun ortası olur mu?

Yoksa, Çınaraltı’nda dönen ver kiraya onayı, al imar düzenlemesine onayı pazarlığı söylentisi doğru mudur? AKP’li üye arkadaşlar şantaja mı maruz kalmışlardır da, böyle ne şiş yansın ne kebap türünden mi oy kullanmışlardır? Bu doğruysa, bir siyasi skandal ve rezalettir. Sanayi bölgesindeki imar düzenlemesi hukuka uygunsa onay verirsiniz, değilse reddedersiniz. Siz kiraya evet verirseniz, biz de sizin imar talebinize evet deriz demek için mi belediye meclisinin gündem maddelerinin sıraları değişti. Kiraya yapılan aşırı zam ayıbı kadar, bu pazarlığın olduğu iddiası da büyük bir ayıptır. Yalvaç’ın hangi ellerde yönetildiğinin üzücü bir görüntüsüdür.

Cumhur İttifakı’nın derdi vatandaşın refahı, esnafımızın durumu değil; kendi siyasi ve ticari ikballeri olmuşsa vah ki vah. Yalvaç’ımız bunları görmekte ve not etmektedir, inşallah siyasi hesabı da önce genel seçimde, sonra da yerel seçimde kesecektir.

İyi Parti olarak hep halkımızın menfaatlerinin yanında, iyi, doğru, güzel, hukuka ve vicdana uygun uygulamaların yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Kira konusunda yargıya başvurmak isteyen arkadaşlarımız için elimizden gelen hukuki desteği vermeye çalışacağız. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimize selam ve saygılarımızı iletiyoruz.” dedi.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.