• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Isparta Orköy Şube Müdürlüğü’nün Lavanta Desteği Sonuçlarını Veriyor

Türkiye’nin en fazla gül yetiştiren ili olan Isparta, son yıllarda lavanta üretimiyle de adından söz ettirmeye başladı. Itri bitkilerin yetiştirilmesi noktasında uygun ekolojik şartalara sahip olan bölgemizde yaygın olarak yetiştirilmeye başlanan lavanta, gül vadisi olan ilimizde giderek yaygınlaşıyor.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesina bağlı Kuyucak ve Çukurören köylerinde üretilen lavanta ile Türkiye üretiminin yüzde 93’ü karşılanıyor. Türkiye’de ilk defa ekolojik turizmin geliştirilmesi, kıraç ve boş arazilerin değerlendirilmesi maksadıyla Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürlüğü’nce 2015 yılında tip proje ile Keçiborlu Çukurören köyünde 3 aileye 10500 TL, Keçiborlu Kuyucak köyünde 4 aileye 14000 TL olmak üzere 7 aileye 24500 TL lavanta desteklemesi yapılarak vatandaşlara alternatif geçim kaynağı yollarının sağlanmasından sonra çalışmalar neticesini vermeye başladı.

Lavanta özellikle Toroslar’da, kıraç alanlarda susuz tarımla uğraşan vatandaşlar için iklim şartlarına çok uygun bir bitki olması nedeniyle Isparta Orman Bölge Müdürlüğümüze bağlı Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğümüzde 2014 yılında 20 bin, 2015 yılında 30 bin, 2016 yılında 50 bin 2017 yılında 40 olmak üzere şu ana kadar 140 bin adet lavanta fidanı üretildi. Yılda ortalama 40-50 bin lavanta fidanı üretmeyi hedefleyen Eğirdir fidanlığı, Türkiye’de en fazla lavanta fidanı üreten birim.

Hoş kokusuyla her zaman süs bitkisi olarak değerlendirilen ve saç dökülmesinden uykusuzluğa kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen lavanta; çayı, sabunu, kolonyası ve balı üretilen nadide bitkilerden bir tanesi olarak orman köylülerinin gelirinin arttırılması ve alternatif geçim kaynaklarının oluşturulması kapsamında yapılan çalışmalara vatandaşlar tarafından ilgi ve destek artarak devam ediyor.

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü tarafından üretilen lavanta bitkilerine hastalık ve zararlıların arız olmaması ve ilaçlama yapılmaması nedeniyle piyasada çok talep ediliyor. Bu sayede üretilen ballarda insan sağlığına zararlı ilaç kalıntısı bulunmaması ve organik olması talep sahiplerince daha çok tercih edilmesine neden oluyor. Bu maksatla Keçiborlu ilçesine bağlı Senir ve Güneykent beldelerinde iki ayrı bal ormanı tesis edildi. Lavanta, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağ ve “Ekstrem koşulların bitkisi” olarak, su sıkıntısı olan, besin maddelerince fakir, kötü toprak koşullarında, üreticiler için alternatif bir üretim fırsatı sunarken, lavanta uçucu yağının dünya piyasalarında fiyatı ise 25 ile 100 Avro arasında değişiyor.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.