• MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

31 Ocak 2021

İnanç turizmine çıkan 30 bin Rus’un uğrak noktalarından biri de Yalvaç

2020 yılında pandemide Rus turistlerin Antalya’da inanç turizmine yönelik inanç, kültür ve arkeolojik varlıkları tanıma turlarına bir önceki yıla göre yüzde 20 arttı.

Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Müdürü Natalia Baranov, İnanç turizmi bakımından Ortodoks Hristiyanlar için İzmir, Mardın, İstanbul, Mersin, Isparta Yalvaç, Trabzon, Antalya, Mersin’in Mut, Silifke, Gülnar ve Tarsus ilçelerinin Hristiyanlığın ilk döneminine ait çok sayıda yeraltı kiliseleri, Bazilika ve şapelleri olduğunu söyledi.

Hristiyan Rusların inanç turizmi kapsamında ilk Mersin Tarsus ile Silifke’de bulunan yeraltı kiliselerinin başında gelen Azize Thekla Kilisesi’nde başladığını belirten Natalia Baranov şunları anlattı:

”Pandemi döneminde Ruslar kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları tanıma turu yanı sıra ” inanç turizmi ‘kapsamında Hristiyanlığın ilk dönemine ait kiliselere ziyaret turlarına bir önceki dönemine Isparta Yalvaç’ta St. Aziz Paul Kilisesi, Azize Tekla Kilisesi, Boyalı İn Kilisesi, Aziz Nikolaos Kilisesi, Side Piskoposluk Sarayı, Side Tapınaklar Bölgesi’nde bulunan AA Bazilikası Kiliseleri İ.S. 5-6 yüzyıldan kalma Hristiyanlar için çok önemli.

Hz. İsa(a.s) havarilerinden biri olan Aziz Paul Hristiyanlığın yayılması için Isparta, Burdur, Denizli, Antalya ve Mersin’de ” tebliğ” yapmıştır. Kısa sürede çok sayıda müntesipleri olmuş. Rus Hristiyanlar Hac için Azize Thekla Kilisesi alanı içinde bulunan Meryemlik’te haç ibadetlerini yapıyor. 2019 yılında Antalya, Isparta ve Mersin’de bulunan tarihi kiliselere 25 bin Hristiyan Rus inan turizmine çıkarken pandemi döneminde 30 bine ulaştı.”

Haber: (Abdurrahman Büyükkeskin-www.turkiyeturizm.com)

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.