• osman-köse

logo

26 Aralık 2022

Göktaş’ın Yalvaç Cezaevi’ne nakil kararı iddiası

Ankara’daki evinin önünde öldürülen Doç. Necip Hablemitoğlu suikastı sanığı Levent Göktaş’ın tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden Yalvaç T Tipi Cezaevine nakil kararının çıktığı iddia edildi.

www.a3haber.com sitesinin haberine göre, Göktaş’ın avukatları bu naklin durdurulması ve müvekkillerinin yargılamanın yapılacağı Ankara Sincan Cezaevine naklini istediler. On kişi hakkında açılan dava önümüzdeki günlerde görülmeye başlanacak. Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesinin görevsizlik kararı vermesi üzerine dava terör suçlarının görüldüğü 28. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Hablemitoğlu suikastı ile ilgili 8 Haziran 2022 tarihli gözaltı kararından hemen sonra Bulgaristan’a kaçan, davada FETÖ yöneticilerinin yönlendirmesi ile suikast emrini verdiği ileri sürülen ÖKK Muharebe, Arama, Kurtarma (MAK) Alay Komutanı Albay Mustafa Levent Göktaş Türkiye’nin talebi sonrası iade edildi. 16.12.2022 tarihinde İnterpol polisleri tarafından İstanbul’a getirilen Göktaş, Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Marmara (Silivri) Cezaevine götürüldü. Göktaş’ın Avukatı Ali Soykan tarafından dosya üzerinde yapılan incelemede dosyada Marmara Cezaevine sevke yönelik bir karar olmadığı, Göktaş’ın yargılama yeri olmayan (Ankara), Yalvaç T tipi cezaevinde barındırılacağına dair Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne bilgi verildiği ortaya çıktı.

Yalvaç Cezaevine sevk kararına karşı Göktaş’ın Avukatı Soykan tarafından Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne gönderilen bir dilekçe ile işlendiği ileri sürülen suç yerinin Ankara olduğu, Göktaş’ın Ankara’da yargılanması gerektiği belirtiliyor. Dilekçede, Ankara’ya 300 km uzakta olan bir ilçe cezaevine nakledilmek istenen Göktaş’ın sevkinin adil yargılanma hakkının ihlali anlamına geleceği iddia edilerek nakil işleminin durdurulması talep edildi. Dilekçede 64 yaşında olan ve sağlık sorunları yaşayan Göktaş’ın Isparta/Yalvaç Cezaevinden kara yoluyla Ankara’ya getirilip aynı yolla tekrar geri götürülmesinin kötü muameleye tabi tutulmasına yol açacağı ileri sürülerek Ankara Sincan Cezaevine naklinin yapılması istendi.

Bu dilekçeye şu ana kadar yanıt verilmezken, Göktaş’ın Avrupa Suçluların İadesi anlaşmasının bir gereği olarak belli koşulları sağlayan Yalvaç Cezaevine sevkinin yapıldığı ileri sürülüyor. Göktaş’ın Avukatı Soykan, müvekkilinin öncelikle Ankara’ya sevk edilmeyi beklediğini, o tarihe kadar ise Silivri’de kalmak istediğini belirtti. (Kaynak: www.a3haber.com)

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.