• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

29 Haziran 2020

Deneme amaçlı dikilen bezelye, köyün geçim kaynağı oldu

Komşu ilçemiz Senirkent’e bağlı Garip köyünde deneme amaçlı dikilen bezelye olumlu sonuç verince köyde yaklaşık 2 bin dekarlık alanda dikimi yapılan bezelye bahçelerinde hasat başladı. Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu hasat yapılan bahçelerde üreticiler ile bir araya geldi.

Barbunya fasulyesi ile her gecen gün marka haline gelen Garip Köyü, bezeyle ile de adını duyurmaya başladı. 7 bin dekarın üzerinde fasulye ve bezeyle tarlası bulunan köyde,  bu günlerde hummalı bir hasat çalışması var. Şehir dışından köye gelen mevsimlik işçiler bezelye bahçelerinde hasada başladı.

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu bezelye hasadının yapıldı bahçelerde çiftçiler ile bir araya gelerek hasadın bereketli ve hayırlı olmasını diledi.

Garip köyü muhtarı Salim Çimenkaya deneme amaçlı dikilen bezelyenin olumlu sonuçlar vermesi ile birlikte 2 bin dekarın üzerinde bezelye bahçesinde üretim yapıldığını kaydetti. Üreticiler ise bezelye üretiminin  fasulye göre masrafının daha az olduğunu belirterek pazarının da iyi olduğunu söylediler.

Bezelye hasadının yaklaşık 15 gün daha devam edeceği köyde temmuz ayının sonuna doğru ise fasulye hasadı başlayacak.

İşte konuyla ilgili olarak Isparta Valiliğimizin paylaştığı video:

DENEME AMAÇLI DİKİLEN BEZELYE KÖYÜN GEÇİM KAYNAĞI OLDU

BEZELYE KÖYÜN GEÇİM KAYNAĞI OLDUSenirkent ilçesine bağlı Garip köyünde deneme amaçlı dikilen bezelye olumlu sonuç verince köyde yaklaşık 2 bin dekarlık alanda dikimi yapılan bezelye bahçelerinde hasat başladı. Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu hasat yapılan bahçelerde üreticiler ile bir araya geldi.

T.C. Isparta Valiliği paylaştı: 26 Haziran 2020 Cuma

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.