logo

02 Temmuz 2022

CHP’li Antmen, Isparta’da MR ve uzman doktor yokluğunu meclise taşıdı

Isparta’da 4 yaşındaki M.K.G. beyin kanaması geçirdi. Şehir hastanesinde ailesine “Bu durumda olan bir hastaya bakabilecek uzman doktor yok” denilerek beyin kanaması geçiren çocuk Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne gönderildi. Ancak Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ise MR cihazının olmadığı ortaya çıktı.  CHP konuyu Meclise taşıdı. CHP Mersin Miletvekili Alpay Antmen; beyin kanaması geçiren  4 yaşındaki M.K.G.’nın 3 hastane dolaştırıldığını söyledi.

Antmen, “Şehir Hastanesinde MR cihazı var ama uzman yok. Çocuğun götürüldüğü Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde doktor var ama MR cihazı yok. Bu evladımız oradan da özel bir hastaneye götürülüyor. Beyin kanaması geçiren 4 yaşında çocuğa 3 hastane gezdirdiler. Çöküş başka nasıl açıklanabilir ki? Isparta’da 2 yıla yakındır da bu durum böyle. Saraylara, uçaklara, yazlık köşklere değil; hastanelere ve acil ihtiyaç olan cihazlara kaynak harcayın. Halkı sağlığı her şeyden önemli.” dedi.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da önerge veren Antmen, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 2 yıla yakın bir süredir MR cihazı olmadığından; hastaların ve hasta yakınlarının çevredeki özel hastanelere gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Yaşanan bu durum hastalar açısından ciddi riskler yarattığı gibi aynı zamanda beraberinde hasta ve yakınlarına birçok maddi ve manevi ek yük getirmektedir.” dedi.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

– 2 yıla yakın bir süredir MR cihazı olmayan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi’ne neden MR cihazı alınmamaktadır?

– MR cihazının olmadığı yaklaşık 2 yıla yakın geçen sürede kaç hasta başka hastanelere sevk edilmek zorunda kalmıştır? Bu hastaların kaçı kamu, kaçı özel hastane ve kuruluşlara giderek MR cihazına girmişlerdir? Bunların cinsiyet ve yaş dağılımı nedir?

– Hastanede MR cihazı olmadığı için geç müdahale edilen hasta bulunmakta mıdır? Bu kişilerin akıbetleri nedir?

– Hastaneye en hızlı şekilde MR cihazının alınması için gereken girişimler ne zaman yapılacak ve Ispartalı vatandaşlarımızın yaşadığı bu mağduriyet ne zaman giderilecektir?

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.