• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

09 Haziran 2020

Cesur, YKS’nin ilçelerde yapılması önerisini meclis gündemine taşıdı

Gazetemiz tarafından gündeme getirilen bu yılki üniversite sınavının ilçelerde de yapılması önerisini, İyi Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, meclis gündemine taşıdı.

Covid-19 sürecinde verdiği önergelerle dikkat çeken Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, 4 Mayıs 2020 tarihinde normalleşme takvimi çerçevesinde, 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak olan üniversite sınavını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a TBMM’ne verdiği önerge ile sordu.

Cesur, önergesinde sınav nedeniyle öğrencilerin ilçelerden illere gideceğini, illerde de ilçelerden gelen öğrenciler ve aileleri nedeniyle bir yoğunluk yaşanacağını belirterek, Covid-19 Pandemisi nedeniyle bu durumun yeni olası sağlık risklerine neden olacağını belirtti.

Hem öğrencilerin, hem ailelerin, hem eğitimcilerin ve diğer vatandaşlarımızın salgın riski altına girmemesi, bunun yanında öğrencilerin bulundukları ilçelerde sınava girmelerinin, sınav tarihlerindeki birkaç kez yapılan değişiklik ve zaten sınavın kendisinin getirdiği psikolojik yükü taşıyan öğrencilerde yeni psikolojik gerginliklerin oluşmaması bakımından bu yıl için sınavların ilçe merkezlerindeki yüksekokullarda yapılmasının uygun olacağını belirtti.

Aylin Cesur, bu bağlamda:

“1. Sınava girecek öğrencilerin, sınavın öne çekilmesi nedeniyle yaşadıkları psikolojik baskı ve seyahat nedeniyle yaşanabilecek sağlık risklerinin önüne geçilebilmesi adına, Covid-19 süreci göz önüne alınarak üniversite sınavlarının imkanı olan tüm ilçe merkezlerinde yapılması için bir çalışmanız var mıdır?

2. Gerek sınava girecek öğrencileri, gerek görevli öğretmenleri ve personeli korumak adına Bakanlığınız tarafından ne gibi önlemler alınmıştır?” sorularını Milli Eğitim Bakanı tarafından karşılanmak üzere yöneltti.

İşte o önerge:

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.