• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

21 Şubat 2019

CESUR: “HER 100 KİŞİDEN 75’İ MEMNUN DEĞİL”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye’de her 100 kişiden 75’inin iğneden ipliğe kadar tüm ürünlere yapılan zamların altında ezildiğini savunarak, “Milyonlar hoşnut değil ve millet bıktırılmıştır. Milyonlarca işsizin alkış tutması beklenebilir miydi? Zamların altında ezilmiş milyonlar ‘ezildik, iyi oldu diyebilirler mi? 31 Mart’ta milletin önüne konulacak sandığın değerini çok iyi bilmek lazım.” dedi.

 

516 BİN ESNAF KRİZDE BATTI

Son 5 yılda 516 bin esnafın ekonomik kriz yüzünden battığını belirten Cesur, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde son yıllarda sayıları artan mermer ocakları konusunda bölge halkının kaygıları olduğunu söyledi. Aylin Cesur, TBMM’de yaptığı konuşmada kabul edilen Maden Kanunu’nun 150 bin kişiyi doğrudan 900 bin kişiyi de dolaylı yoldan ilgilendirdiğini ifade ederek AK Parti’yi hedef aldı.

 

MADEN KANUNU YAMALI BOHÇA OLMUŞ

Türkiye’nin büyümede küme düştüğünü kaydeden Cesur şunları söyledi:

“Son 17 yılda Maden Kanunu 4 kez toplu olmak üzere 14 kere değişikliğe uğramış. Neredeyse her yıl değişiklik yapılan Maden Kanunu deyim yerindeyse bir yamalı bohça olmuş ama hala bu kadar değişikliğe rağmen herkes şikayetçi. Neden? Anayasa’ya aykırılık teşkil eden maddelerle torba kanun yapılmasının sonuçlarından biri diyelim. Tasarının tamamı madencilik ceza kanununa dönüşmüş de ondan.

 

İŞSİZLER ORDUSUNA YENİLERİNİ KATACAK

Düzenleme ruhsat güvencesini ortadan kaldırıyor. Tasarı madencilikte birikmiş temel sorunları çözmekten uzak. Maden sektörü ciddi bir kriz altında. Cezalar insafsızca artırılarak maden işletmelerine adeta ‘krizdeyseniz krizde olun, fark etmez, madencilik yapmayın kardeşim’ deniyor. Bu tasarı 4 milyona yakın resmi işsizler ordusuna yeni işsizleri katacaktır benden söylemesi. Maden sahalarında rödovans artışı kaçak usulde madenciliği büyütmekte, işçi sağlığı ve güvenliğini de daha riskli hale getirmekte. Sorun mühendisi cezalandırmakla, işletmeciyi ağır cezaya boğmakla çözülmeyecek. Sorun rödovanslı işletme anlayışı.

 

SÜTÇÜLER’DE İNSANLARIN KAYGISI VAR

Isparta’da maden izni verilen alan sayısı 500’e yaklaştı. Türkiye’nin en yaşanabilir kenti seçilen Isparta son yıllarda açılan mermer ocakları ve göllerin geleceğini tehdit eden projeler sivil toplum örgütleri tarafından gündeme getiriliyor. Özellikle Sütçüler ilçemizde son yıllarda sayıları artan maden ocaklarına ilişkin bölge halkının ciddi kaygıları var. Sütçüler’li vatandaşlarımız ülkemizin önemli yer altı kaynaklarından olan mermer çıkarılmasına karşı değiller. Büyük istihdam kaynağı ve yer altı zenginliklerimizden faydalanmak gerektiğinin herkes çok farkında ve bundan da memnun.

 

KÖYLERİN BOŞALDIĞINI SÖYLÜYORLAR

Mermerin su kaynaklarına, ormana ve yaban hayatına zarar vermesinden şikayetçiler. Sütçüler’den bana bir mektup geldi. 150 mermer ocağına ruhsat verildiğini belirten bir vatandaşımız, ‘Ne acıdır ki köylerimiz yaşanan çevre felaketleri nedeniyle boşalıyor artık ve köylerimizin içme suları hoyratça açılan ve ilgili kurumlarca içme suyuna zarar vermez raporlarıyla da kurumakta. Zarar verirse ilgili firma tarafından karşılanır diye firmadan taahhüt almak; kuruyan suları, yok edilen bitki örtüsünü, yaban hayvanlarını ve köylünün arılarını geri getirecek mi?’ diye soruyor. Yasalarla işte bunların düzeltilmesi gerekir. Maalesef yok bu torbanın içinde.

 

14 BASAMAK BİRDEN GERİLEDİK

Türkiye 5 yılda 14 basamak birden geriledi desem, ‘nereden?’ diye sorarsınız. Çünkü o kadar çok ki gerilediğimiz alan. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2018 Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre 180 ülke arasında 41 puanla 78’inci olmuşuz. Bu ne demek biliyor musunuz? Demokrasi geleneği olmayan ülkelerle aynı kategoriye geldik demek. Bunları söylüyoruz diye darılmayın değerli arkadaşlar. Milletin hukukunu savunmak için ortaya çıktık ve mücadele ediyoruz. 24 Haziran’da milletimiz bize bu görevi verdi çünkü. Her türlü haksızlığa karşıyız.

 

100 KİŞİDEN 75’İ MEMNUN DEĞİL

31 Mart’ta milletin önüne ikinci sandık konacak. Bu sandığın değerini çok iyi bilmek lazım. Orada verilen sözler ve tutulmayan vaatler var. Milyonlar hoşnut değil ve millet bıktırılmıştır. Anketler her 100 kişiden 75’inin memnun olmadığını söylüyor. Yine alınmayın, milyonlarca işsizin alkış tutması beklenebilir miydi? Zamların altında ezilmiş milyonlar ‘ezildik, iyi oldu’ diyebilirler mi?

Daha iyi bir Türkiye arıyoruz. İyi olmayan nedir ona bakmak lazım. İnşallah bir sonraki konuşmamda önümüzdeki günlerde neyi daha iyi nasıl yaparız, size yollarını da söyleyeceğim. Bu da beden jest olsun.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.