• MODA YAPI

logo

ÖZYALVAÇ’tan Gururla, Onurla 54.Yıla Merhaba

Türk yerel basınının çınarlarından gazeteniz ÖZYALVAÇ, kesintisiz olarak sürdürdüğü yayın hayatında 53 yılı tamamlayarak 54. yayın yılına girdi.

Yalvaç’ta ilk defa 1968 yılında kurulan matbaa tesisinde kurucumuz Ruşen Özgül yönetiminde 3 Şubat 1969 tarihinde yayın hayatına başlayan ve Isparta ili genelinde yayın yapan en eski üç gazeteden biri olan ÖZYALVAÇ, o tarihten bugüne dek çeşitli baskılara, büyük ekonomik sıkıntılara rağmen yayın hayatını aralıksız olarak sürdürdü ve 54. yılına ulaştı.

ÖZYALVAÇ,  Isparta il merkezi ve ilçelerinde yayınlanan gazeteler arasında Demokrat Gazetesi (1947) ve Isparta Gazetesi (1960) ile birlikte Isparta’nın en eski üç gazetesinden biri. Gazetemiz Sahibi Ömer Ö. Özgül, yerel gazeteciliğin öncelikle bir sevda ve fedakarlık işi olduğunu, kentlerde demokrasinin ve sosyal hayatın gelişiminde yerel gazetelerin çok büyük bir rolü olduğunu belirtti.

Yerel gazetelerin ülkemizde hak ettiği değeri görememelerine karşın sessiz sedasız ve fedakarca büyük hizmetler gördüklerine değinen Özgül şunları söyledi: “Gazetecilik, her şeyden önce bir vicdan ve sorumluluk işidir. Sadece para kazanmak için yapılan bir iş değildir, zengin olmak için yapılacak bir iş hiç değildir. Memleket için, vatandaşımızın menfaatleri için, kimsenin seslendiremediği gerçekleri seslendirme işidir. Herkesin fısıltıyla konuştuğu şeyleri, cesur yüreklilikle haykırma işidir. Bunun her türlü bedeline katlanarak, memleketi ve halkı için bu kutsal işi yapma yüreğine sahip olmaktır.

Babamızdan, büyüklerimizden devraldığımız bayrağı 54. yayın yılına taşıdık şükürler olsun. Her türlü baskıya rağmen, her türlü sıkıntıya rağmen ve her türlü vefasızlığa rağmen bu bayrağı taşıdık, taşıyacağız. Biz, yine Yalvaç’ımıza ve insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.

Misyonumuz Yalvaç’ın adını yüceltmek ve daha güzel bir yer olmasına katkı koymaktır. İnşallah bu yolda karınca misali ilerlemeye devam edeceğiz.”

Özgül, pandemi ve ekonomik kriz nedeniyle yerel gazetelerin çok büyük bir sıkıntı içerisinde olduğunu da belirterek, “Yerel gazeteler yerel demokrasinin yaşatılması bakımından çok önemli bir işleve sahiptir, kıymetleri olmadıkları zaman anlaşılmasın. Bu ekonomik şartlarda pek çok yerel gazete kapanma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Her kesime verilen desteğin yerel basından esirgenmemesi gerekmektedir.” Dedi.

Gazetemizin kuruluşunun 54. yıldönümü nedeniyle kurucumuz, babamız merhum Ruşen Özgül ve ilk sorumlu müdürümüz merhum Cankut Taşkın hocamızı, bunun yanı sıra sorumlu müdürlük görevini üstlenen tüm büyüklerimize, gazetemizin çıkmasında emek veren tüm emekçilerimizi de saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.