• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Keçe Evi de Sosyal ve Kültürel Hayata Kazandırılıyor

Yalvaç Belediyesi tarafından satın alınıp restore edildikten sonra Keçe Evi olarak tefrişi yapılan eski Yalvaç evi, keçe konulu kurs ve sergiler açılması için Yalvaç Kültür-Turizm Tanıtma Derneği’ne protokolle devrediliyor.

Yalvaç’ta iki binli yılların başında başlayan koruma ve onarım çalışmaları, Yalvaç Belediyesi tarafından “Yalvaç Kültürel Doğal Değerlerin Korunması, Geliştirilmesi ve Turizmin Çeşitlendirilmesi Projesi” ile belli aşamaya getirildi. Ancak bu kez de restorasyonu tamamlanan evlerin açık tutulup kentin kültür ve turizmine kazandırılması sorunu oluştu. Yalvaç Belediyesi koruma ekibi tarafından yapılan değerlendirme sonucu, gelinen süreçte restorasyon çalışmalarına devam etmek yerine, öncelikle restore edilip işlevlendirilen eski Yalvaç evlerinin işletilip açık tutulması çalışmasına ağırlık verilmesi kararı alındı.

Bu kapsamda bir süredir birçok restorasyonu tamamlanmış yapı işletmeye açıldı, Kaş Mahallede kapalı ve atıl halde duran iki pansiyon ve bir yemek evi, çalışır hale getirildi. Yine bu kapsamda ele alınan bir diğer yapı ise Metin Sözen Keçe Evi oldu. Yapılan görüşmeler neticesinde Keçe Evi’nin işletilmesi konusunda Derneğin istekli olması üzerine, konu Ekim ayı Belediye Meclisi gündemine alındı. Mecliste yapılan görüşmeler sonucunda Keçe Evi’nin bir yıllık süreyle protokolle derneğe devri üyelerin oy birliği ile kabul edildi.

Son olarak, tescilli eser niteliğindeki evin devredilebilmesi için ilgili mevzuat gereği Koruma Kurulu’ndan izin alınması gerekliliği nedeniyle, Kurula yazıyla başvurulmuş, kararın gelmesi beklenmekte. Olumlu görüş gelmesi durumunda, Keçe Evi Derneğe devredilip kentin sosyal, kültürel ve turistik hayatına katkı yapmaya başlayacak.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.