• MODA YAPI
 • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

18 Aralık 2018

Zorlu kış koşullarında da vatandaşın yardımına koşan jandarmadan uyarı

Isparta İl Jandarma Komutanlığı, içinde bulunduğu kış aylarında meydana gelen ağır hava koşullarına karşı vatandaşlarımızın daha güvenli seyahat etmesi için çeşitli tedbirler aldığını duyurdu.

Bu çerçevede, geçtiğimiz hafta il genelinde beş farklı olayda mağdur olan vatandaşlarımızın yardımına yetişen jandarma güçleri, benzeri olayların yaşanmaması için de vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulundu.

Konuyla ilgili olarak jandarmadan şu açıklama yapıldı: “2018-2019 yılı kış mevsiminin ağır geçmesi ihtimali göz önünde bulundurularak yağmur, kar yağışı, tipi, buzlanma, sis ve heyelan gibi doğa olaylarına karşı lsparta İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi, Jandarma Asayiş Timleri sorumluğunda bulunan yollarda, yaylalarda ve dağlık arazi kesimlerinde vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde seyahatlerini sağlamak ve yaşamlarını devam ettirmek amacıyla çeşitli tedbirler alınmıştır.

Ancak; alınan tedbirlere rağmen bazı sürücülerin kötü hava koşullarında araçlarında kış lastiği, zincir, çekme halatı ve takoz gibi avadanlıklar bulunmadan seyahat etmeleri nedeni ile yollarda mahsur kaldıkları görülmektedir.

Isparta İl Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik, Asayiş ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri tarafından:

 1. Ş.Karaağaç-Akşehir karayolu üzerinde kar nedeni ile yolda kalan araca müdahale edilerek kurtarılması sağlanmış,
 2. Komutanlığımız sorumluluk sahasında bulunan Melikler yaylasında mahsur kalan (3) vatandaşımız kurtarılmış,
 3. Davraz kayak merkezine 4X4 Jeep türü arazi aracı ile ziyarete gelen vatandaşımızın aracı kara saplanması sonucu mahsur kalmış yine ekiplerimizin müdahalesi sonucu çıkarılmış,
 4. Eğirdir ilçesi Gökçehüyük köyü kırsalında kaybolan (1) vatandaşımız arama tarama faaliyeti sonucu bulunmuş,
 5. Eğirdir ilçesi Eyüpler köyünde çobanlık yapan şahıs yayladan köyüne inmek istediği esnada yolunu kaybetmesi üzerine Jandarma ekiplerinin arama faaliyeti sonucu bulunması sağlanmıştır.

Bu kapsamda:

 1. Vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça kötü hava şartlarında seyahat etmemeleri, doğa yürüyüşü, avlanma, mantar toplama gibi faaliyetlere çıkmamaları,
 2. Gidecekleri yolun açık olup olmadığını (112) Acil Çağrı Merkezi ile (159) Karayolları Yol Danışma hattından sormalarını,
 3. Hayvan otlatıcısı ve sürü sahiplerinin hayvanlarını kötü hava şartlarında yaylalara çıkarmamaları,
 4. Buzlanma, çığ, heyelan, sis gibi olumsuz hava şartlarına karşı tedbirli olmaları,
 5. Araçlarında 1 Aralık-1 Nisan ayları arasında kış lastiği kullanmaları ve zincir çekme halatı, takoz gibi avadanlıklarını hazır bulundurmaları gerekmektedir.”

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.