• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

24 Ocak 2017

Ziraat Odası Başkanı SELÇUK: Seralarda zarar 10 Milyon TL.

ziraat_sera

Isparta merkez ve il genelinde etkili olan kar yağışı özellikle Yalvaç, Sütçüler ve örtü altı tarım yapılan diğer ilçelerimizde üreticiye büyük zarar verdi. Isparta Ziraat Odası Başkanı Muslahattin Can Selçuk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yoğun kar yağışı sonucu etkilenen seraların zararının karşılanması için destek istedi.

Isparta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimlerde Merkez ilçe, Yalvaç, Sütçüler, Şarkikaarağaç, Gelendost ve Senirkent’e bağlı 25 köyde 450 çiftçiye ait 750 dekar serada 10 milyon TL’lik zarar tespit edildi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle özellikle seralarda meydana gelen büyük zarar hakkında bir açıklama yapan Isparta Ziraat Odası Başkanı Muslahattin Can Selçuk, kar yağışı nedeniyle seraları etkilenen çok sayıda çiftçinin mağdur olduğunu bildirdi.

Özellikle Sütçüler’in Şehler, Melihler, Çandır gibi köyleri ile Yalvaç ve Şarkikaraağaç’ta seraların zarar gördüğünü belirten Selçuk, “Bu çiftçilerimizin geçin kaynağı seracılık. Mart ayında domates dikip yazın hasat edecekler. Bu çiftçilerimiz için geçim kaynağı iken ilimiz ekonomisi için önemli bir kazanç. Mart ayında seraların hazır hale gelmesi gerekiyor. Önümüzde çok kısa bir süre var. Devletimizden ve siyasilerimizden isteğimiz çiftçilerimize sera naylonu desteği yapılmasıdır. Sera naylonu desteği yapılması durumunda bu mağduriyet büyük oranda giderilecektir. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç’ten isteğimiz çiftçilere sera naylonu desteği verilmesidir” dedi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.