• MODA YAPI

logo

30 Mart 2021

“Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimiz” Etkinliği…

İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulaması kapsamında bugün Yalvaç’ta da şerit boyama etkinliği gerçekleştirildi.

Ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması ve bilinçlendirmesi amacıyla 29 Mart 2021 tarihini 30 Mart 2021 tarihine bağlayan gece tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de ana güzergahlar üzerindeki ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden bazıları kırmızıya boyandı, sürücülere ve yayalara yönelik bilgilendirme faaliyeti yapıldı.

Ayrıca bugün öğle saatlerinde konuya dikkat çekmek için Cumhuriyet Caddesi KAB Ortaokulu üzerindeki yaya geçitlerinde Kaymakam Murat Kahraman, Belediye Başkanı H. Hilmi Tütüncü, Emniyet Müdür vekili D.Ali Sarıbaş, bazı kurumların yönetcileri ve öğrencilerin katılımıyla bir etkinlik gerçekleştirildi.

Ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla, 26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde yapılan düzenleme ile “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.” hükmü getirilmiş, 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmişti.

Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi olduğunu göstermek için  02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde “Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz” sloganıyla “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz”kampanyası hayata geçirilmişti.

2021 yılında da “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” uygulaması bugün tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak başlatılmış ve yıl boyunca çeşitli etkinliklerle devam ettirilecek.

 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.