• MODA YAPI

logo

08 Aralık 2018

Yalvaç’ta yerel siyasette önemli hafta

31 Mart yerel seçimleri için tüm partiler hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürürken, Yalvaç Belediyesi için partilerin adaylarının bu hafta içinde netleşmesi bekleniyor.

Bu konuda gözlerin çevrildiği ilk parti, tabii ki Ak Parti. Alınan duyumlara göre, Yalvaç’ın da içinde bulunduğu birçok ilçenin adayı ile ilgili olarak dün genel merkez kararını vererek cumhurbaşkanlığına sunulmak üzere raporunu tamamladı. Yalvaç’ta da adaylık için belirlenen ismin, diğer ilçelerle birlikte önümüzdeki hafta içinde açıklanacağı kaydedildi. Raporun şekillenmesinde geçtiğimiz hafta içinde telefonla yapılan anketin belirleyici olduğu ifade edilirken, belirlenen isimle ilgili bilgi alınamadı. Ak Parti’de ayrıca yeni ilçe başkanının atanması için de belediye başkan adayının açıklanmasının beklendiği kaydedildi.

Diğer yandan, Yalvaç Belediye Başkanı Av. Halil Hilmi Tütüncü’nün adaylığına yeşil ışık yakan MHP Genel Merkezi’nin bu hafta için ismini resmen açıklayacağı öğrenildi.

Seçimler için adayı merakla beklenen bir diğer parti de İyi Parti. İyi Parti’de henüz ilçe teşkilatı da oluşturulamamışken, aday isimleriyle ilgili söylentiler de henüz karşılık bulmuş değil. İyi Parti Genel Merkezi’nin İrfan Bakır’ın ittifakla aday gösterilmesi için gösterdiği çabanın karşılık bulmadığı, Bakır’ın adaylığı kabul etmediği öğrenildi. Tekin Bayram’ın aday olabilmek için yoğun şekilde kulis yaptığı İyi Parti’de, bu hafta içi, Ak Parti’li çok kuvvetli bir sürpriz isme teklif götürülebileceği iddia ediliyor. İyi Parti kaynaklarından elde edilen duyumlara göre, partinin CHP-DP ve Saadet Partisi’yle ittifak yapılabilecek güçlü bir adayla seçmen karşısına çıkmak istediği yönünde. Bu yönde bir aday bulunamaması durumunda, adaysız kalmamak için son çare olarak Tekin Bayram’ın aday gösterilebileceği kaydediliyor. Diğer yandan, Bayram’ın İyi Parti’den aday olması halinde CHP’nin ittifak kurmayacağı da belirtiliyor. Bu konuda, en güçlü emare, partide etkin bir isim olarak bilinen eski ilçe başkanı Av. Erkan Ünal’ın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşım gösteriliyor. Ünal, sosyal medya hesabında Tekin Bayram’ı ima ettiği ileri sürülen şu paylaşımı yaptı: “Değerli dostlar önümüzdeki yerel seçimde CHP ülkemizde ve Yalvaçımızda seçimi kazanacaktır .İlçemizde Yalvaç ittifakı CHP çatısı altında gerçekleşecektir. Bu husus aklı başında herkes tarafından bilinmektedir. Son günlerde Aziz Nesin’in harika eserinin Yalvaç versiyonu ZÜBÜK, aday olacağını CHP’nin kendisini destekleyeceğini yaymaktadır. Halk bazında, Yalvaç’ı 20 yıl yönetmesine rağmen itibarı sıfır olan, seçildiği makamı kendi kraliyet Sarayı zannedip yıllarca insanlara kan kusturan bu kişiyle CHP’nin asla işi olamaz… Güzel günleri güzel insanlarla ve birlikte göreceğiz…” CHP’nin adaylık için birkaç isim üzerinde çalışma yaptığı, uygun bir aday olduğu takdirde Millet İttifakı partileriyle CHP çatısı altında bir ittifak yapmayı hedeflediği ifade ediliyor.

Millet İttifakı’nın bir diğer partisi Saadet Partisi’nin ise kendi adayıyla seçime katılma eğiliminde olduğu öğrenildi.

Kısacası, bu hafta Yalvaç siyasetini hareketli gün ve saatler bekliyor.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.