• İYİ Parti Yalvaç Mustafa Kodal
  • MHP Hüyüklü Belediye Başkan Adayı Kadir MİNNET

logo

03 Temmuz 2017

Yalvaç’ta Ünzile’nin Kaderi Genç Çiftçi Projesi’yle Değişti

Genç Çiftçi Projelerinin Simge İsmi Yalvaç’tan Bir Kadın Çiftçi…

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı amacına ulaşırken, bu uygulamanın Isparta’daki ismi Yalvaç’ tan bir kadın çiftçi oldu.

İl Müdürü Mehmet Tuğrul, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu desteklemelerin başarılı ismi olarak ilçemize bağlı Bahtiyar Köyü’nde yaşamını sürdüren Ünzile Şekerci’yi açıklayarak örnek gösterdi.

İl Müdürü Tuğrul, bu konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla Bakanlığımızca 2016 yılında uygulanmaya başlayan ve aynı yıl Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında proje uygulamaya hak kazanan 176 genç çiftçinin 145’i kadındır.

İşte bu genç kadın çiftçilerimizden birisi de Yalvaç İlçesine bağlı Bahtiyar Köyünde ikamet eden ve bu programdan örtü altı yetiştiriciliği alanında destek alan Ünzile Şekerci.

Köylerinde, eşiyle birlikte başkalarının yanında çeşitli işlerde çalışmak suretiyle mütevazi bir hayat sürerken bu programdan yararlanarak kurdukları serada yetiştirdikleri ürünleri pazarlayarak kendi işlerinin patronu olmuşlar. Projeye başvuru yaptıkları sırada eşinin askerlik hizmetini yapmak için askere gitmesi, ayrıca bir de doğum yapmasıyla aslında Ünzile için zor bir başlangıç olmuş. Fakat eşinin babası ve kardeşlerinin yardımıyla bu zor dönemi atlatmış. Daha sonra eşinin askerliğini bitirip köye dönmesi ve kendi işlerinin başına geçmesiyle rahatlamışlar.

Proje kapsamında kurdukları 1000 m²’lik seralarını daha da genişletmeyi düşünmektedirler. Ba- kanlığımızın uygulamış olduğu bu programın amacına ulaştığının yüzlerce örneğinden sadece bir tanesi olan bu genç çiftimizi İl Müdürlüğü olarak tebrik ediyor işlerinde başarılar diliyoruz.”

Biz de değerli kadın üreticimiz Ünzile Şekerci’yi kutluyor, bu tür desteklerin geliştirilmesi ve arttırılmasını diliyoruz.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.