• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Yalvaç’ta salgının önüne geçmek için en önemli tedbir vatandaşın duyarlılığı olacak

Türkiye genelinde yükselme eğilimine giren Koronavirüs salgını, ne yazık ki ilimiz Isparta ve ilçemiz Yalvaç’ta da ciddi bir yükseliş gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili kurumların işbirliğiyle salgınla mücadele konusunda etkin tedbirler alınırken; yapılan tüm ikazlara rağmen vatandaşların yeterince dikkatli ve duyarlı davranmaması, salgının yaygınlaşmasında büyük bir rol taşıyor.

Konuyla ilgili uzmanlar, devletin hem salgının seyrinin yavaşlaması hem de ekonominin ve eğitim hayatının mümkün olduğunca az etkilenmesi için dengeli bir anlayışla süreci yönetmeye çalıştığını ifade ederek, “Etkili bir ilaç ve aşı bulunana kadar, hayatı tamamen durdurmak mümkün değil. Bu yükün altından hiçbir devletin, hiçbir ekonominin kalkması mümkün değildir. Dünyaya bakın, tamamen kapanan hiçbir ülke yok. Mesele hem ekonomi çarklarının yürümesi hem toplumsal işleyişin sürmesi ve hem de olabildiğince sağlık açısından uygun koşullarının sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Devletimiz bu süreci eksisiyle artısıyla kararlılıkla sürdürmektedir.

Bu süreçte, bir türlü anlaşılamayan husus, vatandaşlarımızın sosyal hareketliliklerini, iş ve zorunlu haller dışında, minimuma indirmeleri gerektiğidir. Bakın sağlıkçı arkadaşlarımızın aktardığı acı bir örnek var Yalvaç’ımızda. Geçtiğimiz hafta sonu pikniğe birlikte giden toplam altı aile, aralarındaki bir kişinin pozitif çıkması nedeniyle karantina altına alınmışlardır. Böyle bir ortamda altı aile bir arada pikniğe gidilmesi oldukça yanlış bir davranış biçimidir. Buna benzer çok sayıda örnek verebiliriz, ev ziyaretleri, davetler, gezmeler, sosyal mesafeye dikkat etmeksizin bir arada oturmalar, vb. gibi pek çok olumsuz davranış örneğiyle salgının önüne geçilmesi mümkün değildir. Unutmayalım ki, bu virüsü tanımadığımız insanlardan değil, tanıdığımız insanlardan kapma ihtimalimiz çok daha yüksektir.

 

YALVAÇ’TA DA, ÜLKENİN HER YERİNDE DE ÇARE VATANDAŞIN KENDİ TEDBİRİNİ ALMA DUYARLILIĞINDA

Yalvaç’ta özellikle son bir aydaki vaka artışı oldukça yüksek. Yaz aylarındaki yüksek insan trafiğine karşın görülen vaka sayısıyla karşılaştırıldığında, bugünlerdeki vaka sayısının artışında mevsimsel etkiler, havaların soğuması nedeniyle kapalı mekanlarda bir arada bulunma gibi faktörlerin de etkisi olduğu açıktır.

Önümüzdeki günlerde havaların soğuması nedeniyle soğuk algınlığı ve grip vakalarının da eklenmesiyle tablonun daha ağırlaşacağını görmek durumunda kalabiliriz.

Durumun kontrol altına alınabilmesi bakımından tüm vatandaşların başta sağlık emekçilerimiz olmak üzere, tüm kamu görevlilerine ve birbirimize yardımcı olmamız şarttır.

İş ve zorunlu durumlar dışında sosyal hareketliliğin minimuma indirilmesi, çok yakınlarımız dahi olsa, ev ve işyeri ziyaretlerinin tamamen ertelenmesi, maske, sosyal mesafe ve temizlik konusunda her zamankinden çok daha fazla özen ve dikkat gösterilmesi büyük önem taşımaktadır. Tek çözüm yolu budur. Bu süreci atlatmak için, tedbiri başkasından beklemek yerine, kendimiz almalıyız. Sevdiklerimiz ve kendimiz için lütfen bu öneri ve uyarılara uyum göstermeye gayret edelim.” dediler.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.