• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

Yalvaç’ta arazi toplulaştırma çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Arazi Toplulaştırma ve TİGH Daire Başkanlığı’nca 13 Temmuz 2017’de ihale edilen ve ilçemizden 11 köyün dahil olduğu arazi toplulaştırma ve tarla işi geliştirme hizmetleri işiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, ilçemizdeki köylerde bilgilendirme toplantıları başladı.

Bu kapsamda, Sücüllü’den başlayarak tüm köylerimizi dolaşan projeyi alan firma yetkilileri ile kamu kurumlarından bazı görevliler halkımızı bilgilendiriyorlar.

Bilgilendirme sürecinin ardından köylerde komisyon oluşturma çalışmalarının gerçekleştirilerek vatandaşların bilgilendirme çalışmaları sürdürülecek. Yaklaşık üç yılda bitirilmesi öngörülen proje sonunda, ilçemizde ilgili köylerde ciddi bir verim artışı yaşanması bekleniyor.

 

PROJE BÖLGE İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Arazi Toplulaştırma ve TİGH Daire Başkanlığı’nca yürütülen proje, ilçemize bağlı 11 köy ile toplamda ilimize bağlı 19 çeşitli ilçe ve köyü kapsıyor.

Sözkonusu proje, ilçemize bağlı Akçaşar, Celeptaş, Eğirler, Eyuplar, Hüyüklü, İleği, Kurusarı, Tokmacık, Yağcılar, Kozluçay, Sücüllü; Gelendost ilçesine bağlı Çaltı; Keçiborlu ilçesine bağlı Aydoğmuş, Kaplanlı,Kozluca, İncesu; Yenişarbademli Merkez ile Gölkonak Köyü ve Atabey Merkezinde gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında toplam 45.000 hektar alanda arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmeti gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 13 Temmuz’da ihalesi yapılan projenin 1000 (bin) gün içinde tamamlanması gerekiyor.

Projenin uygulanacağı 45.000 hektarlık 19 yerleşim yerinde 6 metre genişliğinde toplam 700 kilometre tarla içi yol yapımı yapılacağı, bunun için 882.000 metreküp stabilize malzeme kullanılacağı, 450 adet de yol geçidi yapılacağı öğrenildi.

1.411.200 ton stabilize malzeme naklinin öngörüldüğü projede, 300.000 metre arazi toplulaştırma projelerinde sınır düzeltme işlemi yapılacağı kaydedildi.

Projede 52.000 parselin tapu karşılaştırma ve değer sayısının hesaplanması gerçekleştirilirken, en sonunda 23.100 adet tapuya tescil çalışması ve tapu senetlerinin düzenlenmesi de öngörülüyor. Yani, kabaca parsel sayısı yarıya indirilmiş olacak.

Proje kapsamında, 19 yerleşim yerinin her biri için Sosyal Yapı Etüt Raporu da hazırlanacağı kaydediliyor. Yine projede, 35 adet Köy İmar Planı ve Köy Gelişme Alanı Planı hazırlanacağı da belirtiliyor.

Sözkonusu projenin ilçemiz için sağlayacağı faydalar konusunda vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve üreticilerin bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Arazi Toplulaştırmasının Önemi ve Yararları… Okumak için tıklayınız…

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.