logo

24 Ocak 2022

Yalvaçlı’nın sosyal konut hayalleri yalan oldu

Gerek ülkemizde gerekse ilçemizde konut fiyatları ve inşaat maliyetlerindeki inanılmaz artış, Yalvaçlı hemşehrilerimizin konut sahibi olabilme umutlarını deyim yerindeyse artık suya düşürdü.

Ak Parti’nin Türkiye’deki başarılı projelerinden biri olan TOKİ sosyal konutları projelerinin, yirmi yıllık iktidar gücüne karşın ilçemiz Yalvaç’a halen daha getirilememiş olması, her seçimde Ak Parti’ ye fazlasıyla oy veren vatandaşlarımızın ucuz konut taleplerinin karşılıksız kalmasına ve hayal kırıklığına yol açmış durumda.

Diğer yandan, belediye başkanlığında 8. yılını doldurmak üzere olan Halil Hilmi Tütüncü’nün de özellikle 2019 yerel seçimlerindeki en önemli vaatlerinden biri olan sosyal konutlar da bir başka hayal kırıklığı oldu.

Son seçimlerde ve aradan geçen süre içerisinde vatandaşın ucuz konut beklentilerine yönelik vaatlerde bulunan Cumhur İttifakı’nın Yalvaç’taki temsilcilerinin henüz sözlerini tutmamış olması, vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Yalvaç Belediye Başkanı H.Hilmi Tütüncü’nün seçim öncesinde, eski soğuk hava deposu, mezbaha ve hayvan pazarının bulunduğu büyük alanda 600 konutluk proje yapılacağını ilan ederek başvuru topladığını belirten vatandaşlar, “Seçime kadar bizi telefonlarla aradılar, başvurunuz kabul edildi, peşinatı hazır edin diye. 20 ay geçti üzerinden hiçbir gelişme olmadı, hiçbir açıklama yapılmıyor. Başkan Tütüncü’den ucuz konut projesi sözünü tutmasını istiyoruz. Bizden topladıkları başvuru dilekçelerinin akıbetini bize açıklasınlar.” dediler.

Ülke genelinde olduğu gibi ilçemiz Yalvaç’ta da Cumhur İttifakı’nın hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde büyük destek aldığını belirten vatandaşlar, “Belediyemiz Cumhur İttifakı ortağı MHP’den, genel seçimde Cumhur İttifakı’na Yalvaç’ta % 66,20, R. Tayyip Erdoğan’a %62, 70 oy verdik. Üç kişiden ikisinin Cumhur İttifakı’na oy verdiği Yalvaç’ta insanlara verilen sosyal konut sözünün tutulmasını istiyoruz.” dediler.

 

İNŞAAT MALİYETLERİNİN ARTIŞIYLA UCUZ KONUT ÜRETME ŞANSLARI KALMADI

Kendilerine verilen sözlerin tutulmaması Yalvaçlı vatandaşlarımızdan büyük tepki toplarken; diğer yandan özellikle son bir yılda inşaat maliyetlerinde yaşanan inanılmaz artış yüzünden artık sosyal konut projesi yapılması şansının kalmadığı vurgulanıyor.

İnşaat ve emlak uzmanlarının konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendiremeye göre, son bir yılda yapılan zamlarla inşaat maliyetinin metrekarede 5.000 TL civarına geldiği vurgulanarak, “Gerek TOKİ gerekse belediye tarafından yapılacağı belirtilen sosyal konutların, alt ve orta gelir  grupları tarafından alınabileceği düzeylerde olmasına imkan kalmamıştır. Bugün 100 metrekare bir dairenin sadece inşaat maliyeti 500 bin TL civarındadır. Belediyenin yapmayı düşündüğü proje için 100-150 bin TL arsa payı da hesaplanırsa 600-700 bin TL’ye 2+1 bir daire maliyeti ortaya çıkar. Bunu aylık takside böldüğünüzde bu rakamları orta ve alt gelir grubundaki vatandaşlarımızın ödeme şansı bulunmamaktadır. Bu maliyet şartları, Yalvaç’ta ucuz konut sahibi olma şansını ortadan kaldırmıştır, kaldı ki başkanın kalan 2 yılda hiçbir projeyi yetiştirme şansı kalmamıştır.” yorumunu yaptılar.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.