logo

07 Şubat 2021

Yalvaçlı kadın esnafın feryadı: “Bittik artık”

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un ziyaret ettiği Yalvaçlı kadın esnaf, “Aylin hanım biz bittik. Artık intiharın eşiğindeyiz. Türkiye’nin ucu görünmüyor” sözleriyle dert yandı.

Esnaf, “Dört çalışanım vardı çıkardım. Mecbur. Bir sakat herifim var. Ayağı sakat. Onunla idare ediyoruz. İki oğlum var. Onların da işleri yok. Boşta geziyorlar” diyerek çaresizliğini özetledi.
İYİ Partili Aylin Cesur’un Isparta’nın Yalvaç ilçesine yaptığı ziyaret sırasında bir kadın esnaf, derdini anlattı. Ekonomik olarak çok zor durumda olduğunu söyleyen esnaf Cesur’a şunları söyledi:

“BUNLARDAN HARAM YİYEN ÇIKMAZ DEDİK”
“Dört çalışanım vardı çıkardım. Mecbur. Bir sakat herifim var. Ayağı sakat. Onunla idare ediyoruz. İki oğlum var. Onların da işleri yok. Boşta geziyorlar. Yani ben kimseden bir yardım beklemiyorum. Kimse cebinden çıkarıp para vermesin. Ben yandım bitti artık. Aylin hanım biz bittik. Artık intiharın eşiğindeyiz. Bak bunu samimi söylüyorum. Türkiye’nin ucu görünmüyor. Vallahi ben AK Parti’ye oy verdim bak. Yalan konuşmanın mantığı yok. İlk geldiklerinde; alınları secdeye değiyor, iyi insanlar, dürüst insanlar, bunlardan haram yiyen çıkmaz dedik ve verdik. Aslında biz MHP’liyiz. Bunu saklamanın bir mantığı yok. Koşar koşar MHP’ye oyumuzu veririz. Ama artık MHP’de bakacak… Ne varsa Meral’de var. Bıçak kemiğe dayandı artık. Ben ne istiyorum biliyor musunuz? Akşam benim çocuklarım, benim çocuklarım derken bütün Türkiye’nin çocukları yatağa aç girmesin. Namerde muhtaç değil de merde de muhtaç olmayalım. Kim gelirse gelsin.”

 

“‘AÇLIĞIMIZDAN ÖLECEĞİZ’ DEDİĞİMİZDE BİR SOMUN EKMEK SANIYORLAR”
İYİ Partili Cesur’a dert yanan esnaf, devletin esnafa yapacağı yardımlara dair şunları söyledi:
“Günde beş kilo çay satıyorduk biz. Şimdi günde yarım kilo çay satıyoruz. Kira yardımı dediler, üç yüz lira kiramız. Ret geldi. Neymiş efendim? Kira vermeyecekmişiz. Maliye kaydımız olacakmış. Yalvaç’ta 100 tane dükkan varsa 99’u önden veriyor parayı. Kimse Maliye’ye gitmez, bankaya yatırmaz parayı. Biz ne olacağız? Bin lira yardım dediler, o da yok. Alamadık. İşte kayıtlarımız orada herkes bakabilir. Nereye de istiyorsanız oraya da yayınlayın. Hiç kimseden de korkum yok. Açlığımızdan öleceğiz. ‘Açlığımızdan öleceğiz’ dediğimizde bir somun  ekmek sanıyorlar. Mesele somun ekmek değil. Kiramı yatıramıyorum. Çoluğumuz, çocuğumun cebine koyamıyorsam açlık budur. Bak elektriği kesmeye gelmişler. 700 lira elektriğim geldi. İki, üç gündür gelip gelip gidiyorlar. Çağ ocağı tüm gün elektrikle çalışıyor ya, elektriğim yüksek geliyor.”

İşte Yurt Gazetesi web sayfasında yayımlanan o diyalogun videosu:

(Kaynak: yurtgazetesi.com.tr)

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.