logo

04 Haziran 2024

YALVAÇ’LI ARMUT YETİŞTİRİCİLERİNDEN GÜRSU’YA TEKNİK GEZİ

Yalvaç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçemizdeki armut yetiştiricilerine yönelik olarak ‘’Armut Yetiştiriciliği ve Pazarlama’’ konulu bir teknik gezi düzenlendi.

Alınan bilgiye göre geçtiğimiz hafta sonu armut yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Bursa ilinin Gürsu ilçesine düzenlenen ‘’Armut Yetiştiriciliği ve Pazarlama” konulu teknik geziye Yalvaçlı armut üreticileri, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü teknik personeli, Yalvaç Ziraat Odası Başkan ve personeli katıldı.

Gürsu ilçesinde Bursa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Gürsu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ve Gürsu Ziraat Odası Başkanlığınca karşılanan çiftçilerimiz ilçedeki armut bahçelerini gezerek yetiştiricilik, hastalık ve zararlılar ile mücadele konusunda bilgiler aldılar. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada “İlçemizde ticari olarak yapılan armut yetiştiriciliği konusunda çiftçilerimizin farklı yetiştirme tekniklerini yerinde görmesi, hastalık ve zararlılarla mücadele konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi ile pazarlama konusunda bilgilendirilmeleri için Müdürlüğümüzce teknik gezi düzenledik. Budama teknikleri, sulama yöntemleri, bitki besleme, kültürel önlemler ve hastalık ve zararlı ile mücadele konularında yerinde incelemeler yapılmış, gezimiz amacına ulaşmış, gayet güzel ve verimli biçimde geçmiştir. Çiftçilerimiz, yetiştiricilik ve özellikle pazarlama konusunda birçok önemli bilgiye bu işin çok önemli bir merkezinde ulaştılar. Ayrıca soğuk hava deposu ziyareti yapılmış, armut ürünlerinin sınıflandırılması ve depolanma koşulları hakkında bilgiye yerinde ulaşılmıştır. Bursa Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ve Gürsu Ziraat Odası Başkanımız yakın ilgi göstererek gezinin amacına ulaşması, bilgi ve birikimlerini Yalvaçlı çiftçilere aktarmak için ellerinden geleni yaptılar, hepsine de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” denilen açıklamada gezinin amacına ulaştığı belirtildi.

Yalvaçlı armut yetiştiricileri ve İlçe Tarım personelinin Gürsu’ya yaptığı gezi nedeniyle duyduğu memnuniyeti dile getiren Gürsu Ziraat Odası Başkanlığı, Pazar bulma konusunda çözüm bulmak ve diğer konularda işbirliği için ilçemizi ziyaret edecekleri bildirildi.

Yalvaç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü‘nün çiftçimize fayda sağlayacak her konuda çiftçinin yanında olacağı ve bu tür faaliyetlerini sürdüreceği de ifade edildi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.