logo

07 Haziran 2023

Yalvaç uçacaktı, şimdi işçi maaşları ödenemiyor

Yalvaç Belediyesi’nde birkaç aydır devam eden işçi maaşlarının geç ödenmesi sorununun bu ayda gerçekleştiği haber alındı.

Alınan duyumlara göre, normalde ayın 1’inde yatması gereken işçi maaşlarının ayın 7’sine gelindiği halde henüz hesaplara yatmadığı ve işçilerin ciddi mağduriyet yaşadığı kaydediliyor.

Son üç dört aydır, işçi maaşlarının gecikmeli ve birkaç parça halinde yatırıldığı öğrenilirken, mesailerin ise hiç yatırılmadığı belirtiliyor.

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile taşeron şirketten alınıp belediye şirketine aktarılan işçilere bu süre zarfında düşük zamlar ve çok düşük yakacak yardımı yapılırken, yemek paraları, bayram ikramiyeleri, tediye ve ikramiyelerin 2023 başına kadar ödenmediği öğrenildi.

2019 seçimleri öncesinde işçilere sendika sözü verildiği, bu sözün tutulmadığı, sendika sözü hatırlatıldığında da ‘Kelle alırız’ tehditleriyle karşılaşıldığı, sendika yetkililerinin defalarca belediyeyi ziyaretine karşın, işçilerin sendikaya üye olmasının kabul görmediği iddia edildi. İşçilerin sendika üyeliğinin engellenmesi yüzünden mesai, diğer sosyal haklar konusunda ses çıkaramaz hale getirildiği kaydedilerek, maaşların gecikmeli ödendiği son dört beş ayda mesailerin de ödenmediği ileri sürüldü.

Maaşların hangi tarihte ödeneceğiyle ilgili bilgilendirme yapılmadığı, ne zaman ödeneceği sorulduğunda da, “Devlet para göndermiyor, gönderilirse ödeyeceğiz” türünden cevaplar verildiği, ödemelerin parça parça yapılarak işçilerin ekonomik sıkıntıya sokulduğu da kaydediliyor.

Belediyede diğer sorunlarla birlikte yaşanan bu ödeme sorunları nedeniyle çalışma barışının bozulduğu ve tüm işçilerin bu durumdan şikayetçi olduğu belirtilerek, işçilerin sendikaya üye olma, maaşlarını zamanında ve tam alma, mesailerini alabilme konusunda çözüm istedikleri ifade edildi.

Son iki seçimde verilen vaatlerle, adeta Yalvaç’ı uçuracağını belirten belediye yönetiminin, 9 yılı aşkın icraat süresinin sonunda işçi maaşlarını zamanında ödeyemez hale gelmesi;  altyapının yenilenmesi, yolların düzeltilmesi, organize sanayinin faaliyete geçirilmesi, sosyal konutların yapılması, verilen çok sayıda yatırım vaatleri gibi büyük sorunların çözülmesinin mümkün olmaktan çıktığı endişesi yaratıyor.

Vatandaşlar, belediyeden ilçenin gelişimi için atılımlar yapması, OSB sorunun halledilmesi, işsiz gençlerimiz için istihdam yaratmak için projeler sunması, toplu konut sorununun çözümü gibi konularda beklenti içindeki halk için çok basit, günlük yerine getirilmesi gereken hizmetlerin bile son yıllarda artık yerine getirilemez hale geldiğini belirterek, “Bu devrin bir an önce sona ermesi ve bırakın küçük sorunları, büyük sorunlarımızın üstesinden gelecek güçlü bir ekiple artık Yalvaç’ın yola devam etmesi gerekiyor. Bu artık şehrimiz için sürdürülebilir bir durum değildir. İşçinin maaşını ödeyemeyen yönetim, büyük sorunları nasıl çözecek, Yalvaç’ı nasıl kalkındıracak?” yorumunda bulundular.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.