• MODA YAPI
  • ISPARTA PETROL Yalvaç’ta

logo

19 Ağustos 2017

Yalvaç TSO’dan inşaat sektörüne mesleki yeterlilik belgesi uyarısı

Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası, mesleki yeterlilik belgesi için yetersiz başvuru olması nedeniyle bir basın açıklaması yayınlayarak, özellikle inşaat sektöründe çalışanları uyardı.

Mesleki yeterlilik belgesi olmayanların artık çalışamayacakları vurgulanarak, çalışanların bir an önce meslekleriyle ilgili belgeleri almaları gerektiği hatırlatıldı. Oda olarak mesleki yeterlilik belgesi verme yetkisine sahip oldukları vurgulanan açıklamada şu detaylara yer verildi:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte ve 2016/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan mesleklerde (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanacağı,

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen meslekler için sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacağı,

Sınavların, TOBB – MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştirileceği,

Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavlarının Odamızda, Performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenleneceği,

Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi (İnşaat İşçisi) Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye’de ilk olarak TOBB-MEYBEM tarafından Odamız kanalıyla verilebileceği,

Mesleklerde en az 10 kişilik grup oluşması durumunda sınavlar Odamız aracılığıyla Yalvaç’ta düzenlenebileceği,

Odamız web sayfası, sosyal medya hesaplarımız üzerinden ve daha önce yayınlanan haber bültenlerimiz vasıtasıyla duyurulmuştu. Hatta Oda personellerimiz tarafından bazı inşaat firmalarımız bizzat ziyaret edilerek bilgilendirmeler yapılmıştı.

Ancak; bugüne kadar sıvacı grubunda sadece 1 kişi evraklarını tamamlayarak Odamıza müracaat etmiş bulunmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz üzere Odamızca sınav ve belgelendirme işlemlerine başlanabilmesi için mesleklerde en az 10 kişilik müracaat olması gerekmektedir.

1 TEMMUZ 2017 İTİBARİYLE BELGESİZ ÇALIŞMAK YASAK

Mevzuat 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olup, özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin mağdur duruma düşmemeleri için, inşaatlarda çalışan belgesiz kişileri bilgilendirmeleri önem arz etmektedir.

İlgili üyelerimize önemle duyurulur.”

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.